Styroploter na nowo !!!

Już ostatni i się poddaję.

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Styroploter na nowo !!!

#1

Post napisał: RossiQ » 09 cze 2022, 10:11

Dobra poprzedni post do zamknięcia bo się koncepcja zmieniła.
Błagam chciałbym w końcu to odpalić.
Co posiadam.
4 silniki nema17 - chcę tylko użyć 2 bo to ma służyć do wycinania liter.
Mam sterowniki TB6600 4 sztuki i kontroler do nich.
Mam też Arduino Uno z nakładką do silników krokowych.
Konstrukcja prosta bez udziwnień. Mechanicznie że wszystkim sobie poradzę. Głównie mam problem z działaniem. Uruchomiłem maszynę na Arduino ale używając programu Uniwersał Gcode sender w trakcie pracy rozłącza mi się z maszyną i cały proces staje losowo. Nie umiem sobie z tym poradzić i znaleźć przyczyny. Nowy kabel USB, inne zasilacze, nowszy soft nic nie pomaga. Dzisiaj będę jeszcze testował wymiany przewodów na ekranowane i przebudowę elektroniki aby nie była blisko silników. Może coś sieje i to przez to.
Najbardziej chciałbym używać programu gmfc ale do niego sterownik mm2001 już mi umarł a wiem gdzie kupić przejściówkę GGC adapter do tego programu aby działa ze sterownikiem TB 6600
Natomiast to może być ciężkie.
Jakiego programu i gdzie szukać pomocy aby z w/w części sklecić coś do wycinania tych liter.
Błagam już nie mam siły z tym styroploterem.




oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Styroploter na nowo !!!

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 09 cze 2022, 10:41

Kup sobie prosty, gotowy sterownik 3-osiowy i nie pieprz się z Arduino jak nie umiesz.
Podepniesz zasilanie, silniki, kabel LPT i zadziała...
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Styroploter na nowo !!!

#3

Post napisał: drzasiek90 » 09 cze 2022, 11:29

Swoją drogą coś z tymi płytkami Arduino jest, warto się przyjrzeć, bo to już któryś temat, że się resetuje. Ja też z tym walczyłem, mi się resetowalo, czasami nawet potrafiło skasować ustawienia z eeprom po takim resecie a bywało też, że coś się działo z softem, że po resecie już wogole nie chciał działać i pomagało jedynie wgranie softu od nowa. U mnie problem po długich perturbacjach rozwiązałem, wcześniej wymieniając już wszystko. Pomogło dopiero założenie ferrytow na przewód uziemiający w maszynie (krótki przewód uziemiający od zasilacza i od ramy do bolca uziemiające go w gnieździe).


Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Re: Styroploter na nowo !!!

#4

Post napisał: RossiQ » 09 cze 2022, 11:47

oprawcafotografii pisze:
09 cze 2022, 10:41
Kup sobie prosty, gotowy sterownik 3-osiowy i nie pieprz się z Arduino jak nie umiesz.
Podepniesz zasilanie, silniki, kabel LPT i zadziała...
Możesz dokładnie wskazać mi sterownik i program ?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Styroploter na nowo !!!

#5

Post napisał: tuxcnc » 09 cze 2022, 14:54

RossiQ pisze:
09 cze 2022, 11:47
Możesz dokładnie wskazać mi sterownik i program ?
Makerbase MKS DLC V2 (nie mylić z DLC32) ma chyba fabrycznie wgrany soft do lasera (ja taki trafiłem) co ma znaczenie przy bazowaniu, bo w styroploterze nie masz osi Z więc nie możesz jej zbazować, więc sterownika przeznaczonego do frezarki nie zbazujesz wcale. Oczywiście można sobie samemu skompilować odpowiedni firmware, ale po co się pieprzyć, jak i tak musisz sterownik kupić.
Do wycinania liter, to chyba jakiś plugin do Inkscape. Coś mi chodzi po głowie, że któryś z dostępnych ogarnie temat, ale mój styroploter ma bardzo niski priorytet i czeka z dokończeniem na lepszy czas...
Co do zasady, to rysowanie liter czy innych artystycznych rzeczy w programie typu CAD jest nieporozumieniem i drogą przez mękę, do tego jest właśnie Inkscape, czy jak ktoś woli Corel.
Jest jeszcze kwestia jednej ścieżki, znaczy się we frezarce możesz w każdej chwili wyjąć narzędzie z materiału, natomiast w styroploterze jak wejdziesz w materiał to jedziesz w materiale aż do końca. Dlatego trzeba rozcinać węzły i dodawać mostki, żeby wszystkie ruchy ustawcze odbywały się w obszarze odpadu, bo inaczej będziesz pracę losowo przecinał. Takie rzeczy dobrze się robi w Inkscape, więc plugin sterujący maszyną jest najlepszym wyjściem. Zawsze jednak można wyeksportować pracę w DXF i skonwertować na g-kod (np. w dxf2gcode).


Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Re: Styroploter na nowo !!!

#6

Post napisał: RossiQ » 11 cze 2022, 18:46

Co do programu i rysowanie to nie mam problemu. Zamiana np na Gcode też mam opanowane. Największy problem to sterownik i program pod którym będzie działać. Dlatego proszę o 100% wskazanie kompletu. Nie wiem. Mam to i to i działa bez problemu. Chciałbym uniknąć kolejnych zmian.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Styroploter na nowo !!!

#7

Post napisał: tuxcnc » 11 cze 2022, 19:38

RossiQ pisze:
11 cze 2022, 18:46
proszę o 100% wskazanie kompletu
Kup sobie fabryczną maszynę.


Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Re: Styroploter na nowo !!!

#8

Post napisał: RossiQ » 12 cze 2022, 17:08

tuxcnc pisze:
11 cze 2022, 19:38
RossiQ pisze:
11 cze 2022, 18:46
proszę o 100% wskazanie kompletu
Kup sobie fabryczną maszynę.
Takiej odpowiedzi to spodziewał bym się od raczej mniej doświadczonej osoby. A tak serio jakieś szanse coś polecić?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Styroploter na nowo !!!

#9

Post napisał: tuxcnc » 12 cze 2022, 19:43

RossiQ pisze:
12 cze 2022, 17:08
A tak serio jakieś szanse coś polecić?
No przecież pisałem.
Styroploter to jedna z najprostszych maszyn CNC i naprawdę trudno ją spieprzyć, choć oczywiście są zawodnicy którym nawet to się udaje.
Do sterowania nadaje się dosłownie wszystko, bo z zasady tam są żółwie prędkości, pół milimetra dokładności zwykle wystarcza i żadne wióry nie sypią się w mechanikę.
Ale głupotą jest zaprzęganie blaszanego komputera do tak prostego zadania, wystarczy w zupełności GRBL na ośmiobitowym procesorze, stepsticki i mulaste silniki na prąd rzędu 1 ampera.
Warto kupić zintegrowany sterownik, bo masz wszystko od razu i nie musisz łączyć kilku modułów kabelkami.
Polecałem Ci Makerbase MKS DLC V2.
Ja ostatnio przerzuciłem się na Makerbase MKS DLC32, są nieporównywalnie lepsze i do tego tańsze, ale trzeba mieć więcej wiedzy żeby je właściwie wykorzystać.
Do GRBL jest mnóstwo softu, pod Linuksa, Windows, Androida, a nawet 32-bitowe płyty mają wbudowane wi-fi z serwerem www i można je sterować z przeglądarki internetowej.

Krótko mówiąc szukasz kwadratowych jaj i robisz sztuczne problemy, podczas gdy twoim największym problemem będzie przygotowywanie projektów do cięcia. Ty chyba nigdy nie pracowałeś przy cięciu reklam ze styroduru.
Ja pracowałem.
Mieliśmy firmową wycinarkę z dedykowanym softem, niedostępnym osobno, więc nawet nie będę podawał nazwy. Były tam procedury nestingu, oraz tworzenia i optymalizacji ścieżki. Czasem to działało zadowalająco, czasem cuda się działy i wycięta praca szła na szmelc...
Wiesz co się dzieje ze styrodurem kiedy zaczynasz ciąć od dołu arkusza? Wszystko siada pod własnym ciężarem, czasem między początkiem i końcem obrysu robił się centymetr uskoku, czasem wycięte prace się rozsypywały albo przewracały kiedy maszyna jeszcze nie skończyła ciąć...

Uwierz mi, że sterownik jest twoim najmniejszym zmartwieniem.


Autor tematu
RossiQ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2013, 22:13
Lokalizacja: Bytom

Re: Styroploter na nowo !!!

#10

Post napisał: RossiQ » 16 cze 2022, 07:20

Dobra płytka kupione i zaczynam się z nią zapoznawać. Ciekawe czy ta będzie się zawieszać.
Natomiast mam inny problem który przy styroploterze jest istotny.
Wygenerowałem element w gcode i przy większej ilości punktów w tych miejscach zwalnia maszyna co przekłada się na większe wtopienie drutu. Czy jest możliwość stałej prędkości pracy bez spowolnień ? ustawiam stałą prędkość posuwu i tak jest to trzymane bez względu na punkty??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”