Proszę o opinię o ploterze CNC ABC-4 z firmy MILL.

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
WojtekSłupsk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2008, 21:15
Lokalizacja: Słupsk

Proszę o opinię o ploterze CNC ABC-4 z firmy MILL.

#1

Post napisał: WojtekSłupsk » 20 wrz 2008, 21:42

Witam.
Na stronie producenta www.mill.pl a dokładniej na ich aukcji w Allegro znalazłem ploter CNC ABC-4 ( link do aukcji

Jestem rękodzielnikiem i wykonuję wieszaczki ze sklejki grubości 9 mm i ozdoby ze sklejki 6 mm.
Zastanawiam się nad kupnem plotera tnąco - frezującego ale nigdy nie miałem do czynienia w tego rodzaju narzędziem. Pole pracy 400x350 mm jest dla wystarczające ale pytanie zasadnicze brzmi czy tej wielkości i jakości ploter zda w ogóle egzamin. Miałby być wykorzystany nieprzemysłowo a bardziej jako wykonawca wzorów, szablonów, matryc ze sklejki jak wyżej i do bardziej skomplikowanych egzemplarzy jak wizytówka z imieniem ze sklejki 6 mm.
1. Czy ploter wytnie w sklejce 9mm?
2. Jaki posów będzie potrzebny, jak prędko będzie wycinał w sklejce 9 mm a ile w 6 mm?
3. Jakiej jakości jest cięcie , czy brzeg będzie idealnie gładki czy wymagający szlifowania?
4. Jaki jest koszt eksploatacji? Czy potrzebne są specjalne frezy i jaki jest ich koszt?
5. Czy maszyna jest stabilna , jaka jest precyzja prowadnic ?

Potrzebuję takiego małego plotera ale czy nie jest zbyt delikatny i niewydajny? Czy w przyszłości nada się do większych obciążeń jak mała produkcja?

Bardzo proszę o wskazówki



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 21 wrz 2008, 09:05

Witam.
Jeżeli kolega poczyta forum dokładnie - odpowiedź sama się nasunie :wink:
No i przy okazji wybór stanie się znacznie bardziej oczywisty.
Jak dla mnie do produkcji - maszyna nie spełnia za wielu punktów które kolega zamieścił :razz:
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2008, 09:23

za tą cenę można solidniejszą maszynę zbudować, przesuwać może i się przesuwa ale do czegoś konkretniejszego to nie dam sobie paznokcia uciąć :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 21 wrz 2008, 11:10

WojtekSłupsk pisze:Czy ploter wytnie w sklejce 9mm?
2. Jaki posów będzie potrzebny, jak prędko będzie wycinał w sklejce 9 mm a ile w 6 mm?
3. Jakiej jakości jest cięcie , czy brzeg będzie idealnie gładki czy wymagający szlifowania?
4. Jaki jest koszt eksploatacji? Czy potrzebne są specjalne frezy i jaki jest ich koszt?
5. Czy maszyna jest stabilna , jaka jest precyzja prowadnic ?
Nie wiem czy TEN wytnie ale tak ogólnie:

Dobry ploter wytnie 9 mm skleiji na jedno przejście

Posów czyli prędkośc pracy zależne będą od konstrukcji maszyny napędów osi od mocy wrzeciona (800 W to według mnie za mało) oraz od zastosowanych frezów

Przy dobrej maszynie i odpowiednio dobranych prędkościach brzeg wyciętej sklejki będzie gładki a szlifowany czy nie to zależy od Twoich wymagań
Powierzchnie "wychodzi" jak spod dobrej frezarki stacjonarnej

Koszty eksploatacji zależą od intensywności pracy
prąd , smary , frezy itp
ale do wysokich raczej nie należą
Frezy mogą byś zwykłe palcowe do drewna a jak już będziesz miał wyższe wymagania to wtedy rozejżysz sie za lepszymi - droższymi frezami

Stabilność i precyzja maszyny zależy od jej konstrukcji
Osobiście uważam że do Twojego zastosowania Tylko stalowa solidna konstrukcja
spełni Twoje oczekiwania na dłuższą metę

Poczytaj trochę forum i sam się :-) naumiesz " podstaw do podjęcia decyzji

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”