demontaż belki Avia FNC 25

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
rykun
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 10 lip 2008, 14:55
Lokalizacja: Sochaczew

demontaż belki Avia FNC 25

#1

Post napisał: rykun » 18 kwie 2022, 19:28

Cześć. Muszę wymienić łożyska w napędzie wrzeciona pionowego we frezarce Avia FNC 25 najstarszy model. Aby to zrobić muszę zdemontować belkę. Mam dtr-kę i wiem jak to wygląda od środka i mam swój plan na to. Może któryś z kolegów robił tą operację i podpowie, bo jak wiadomo zawsze są jakieś detale z którymi się walczy a są bardzo proste jak się wie jak do tego podejść. Jest to dosyć ciężki element i nie mam sprzętu żeby swobodnie operować. Dlatego muszę ogarnąć jak najwięcej rzeczy aby później do tego nie wracać. Maszyna nie jest w super stanie ale ma swoje zalety a przy mojej amatorskiej robocie starczy na wieki.




xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

Re: demontaż belki Avia FNC 25

#2

Post napisał: xxdrago » 05 cze 2022, 20:58

Cześć, co prawda temat ma trochę, ale mam podobną wersje avia ale niemiecką, i przecież nie trzeba demontować tam belki(przynamniej u mnie), jeśli chodzi Ci o pionową głowice u mnie wystarczyło odkręcić 2 śruby u góry, potem demontaż zębatek i jest tam jakby nakrętka do kasowania luzu zabezpieczona robaczkiem, potem były dwa łożyska i na samym dole, NN3009KP41 i od spodu też odkręć tą nakrętkę ale to było u mnie, może być podobnie u Ciebie. A belkę kiedyś próbowałem ruszyć ale też u mnie jest problem , wygląda jakby gdzieś była blokowana, jeśli udało Ci sie ją zdemontować z chęcią dowiem sie jak

Wrzeciono wygląda tak:
Obrazek


Autor tematu
rykun
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 10 lip 2008, 14:55
Lokalizacja: Sochaczew

Re: demontaż belki Avia FNC 25

#3

Post napisał: rykun » 17 cze 2022, 14:44

Obrazek
Cześć. Nie ruszałem tematu jeszcze ale pod koniec lipca mam urlop i musze się wziąć za to, tylko ktoś mi musi pomóc bo wszystko jest ciężkie. Chodzi mi o coś innego niż to co napisałeś. Wrzeciona mam ok. Muszę wymienić łożyska jak na rysunku.


Autor tematu
rykun
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 10 lip 2008, 14:55
Lokalizacja: Sochaczew

Re: demontaż belki Avia FNC 25

#4

Post napisał: rykun » 24 lip 2022, 20:08

Temat rozwiązany.
Odkręcić tylny dekiel z łożyskiem. Odkręcamy wszystkie śruby i zdejmujemy segier z wałka.
Luzujemy dociski prowadnic.
Demontujemy koło łańcuchowe do przesuwu belki.
Teraz można wysunąć i zdjąć cała belkę.
Niestety aby wyjąć przekładnię z wałkiem trzeba zdjąć belkę z maszyny. Odlew wewnątrz jest tak niefortunnie zrobiony że brakuje kilka mm aby wyjąć przekładnię po maksymalnym wysunięciu belki bez jej demontażu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”