Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

Pytanie odnośnie ww. stanowisk

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Mateo687
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 paź 2020, 12:04

Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

#1

Post napisał: Mateo687 » 12 paź 2020, 12:21

Dzień dobry,


mam pytanie odnośnie pracy jako Technolog, Konstruktor, Programista CNC. Moim marzeniem jest praca na ww. stanowiskach. Obecnie pracuję 1,5 roku jako operator maszyn CNC (centrum obróbcze). Pytanie brzmi czy składając CV można liczyć doświadczenie pracy na maszynach jako doświadczenie na podobnym stanowisku (szczególnie dotyczy to pracy jako technolog lub konstruktor)? Często w ogłoszeniach wymagane jest np. 2 lata doświadczenia jako technolog lub na podobnych stanowisku. Może pytanie jest głupie, ale mi sprawia pewien problem. Czy w sekcji oznaczania doświadczenia mam zaznaczyć opcję brak czy 1-2 lata?



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

#2

Post napisał: jasiu... » 12 paź 2020, 16:35

a jakbyś starał się o pracę kierowcy autobusu, to datę uzyskania karty rowerowej potraktujesz, jako początek praktyki na autobusach? No właśnie, może lepiej prawdę, że wykonywałeś pracę operatora z elementami pracy technologa (konstruktora?) z wymienieniem oczywiście, jakie to były elementy.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

#3

Post napisał: Wiktor57 » 13 paź 2020, 07:32

jasiu... pisze:Obecnie pracuję 1,5 roku jako operator maszyn CNC (centrum obróbcze).
Operator operatorowi nie jest równy. Jeżeli jako "guzikowiec", to można to przyrównać, jak napisał Jasiu do karty rowerowej. Jeżeli potrafisz napisać lub zmodyfikować program, dobrać parametry do narzędzia i materiału, ustalić strategię obróbki wyrobu, to już prawie jak prawo jazdy na samochód osobowy. Natomiast technolog czy konstruktor musi mieć dużo większy zasób wiedzy. Myślę tu o dobrej znajomości materiałów, narzędzi, obrabiarek, organizacji produkcji, norm itp. Do tego dochodzą obliczenia wytrzymałościowe oraz tworzenie dokumentacji technologicznej czy konstrukcyjnej a więc znajomość programów CAD i CAM. W zakładach, w których ja pracowałem, technologia i konstrukcja zawsze były rozdzielone. Czasami byli to w jednym dziale różni ludzie a czasami wręcz różne działy współpracujące z sobą. Natomiast technolog był również programistą. Połączenie konstruktora, technologa i programisty w jedno wymaga od człowieka olbrzymiego zasobu wiedzy oraz szybkości pracy inaczej któraś z tych funkcji będzie kuleć. No chyba, że firma produkuje latami jeden wyrób.

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

#4

Post napisał: JacekBelof » 13 paź 2020, 11:57

Po pierwsze 1,5 roku to stanowczo za mało, po drugie operator operatorowi nie równy... jeśli piszesz programy - z palca i w CAMie, dobierasz narzędzia, ustalasz kolejność wykonywanych operacji, musisz przewidywać ewentualne naddatki, opracowujesz opcjonalnie uchwyty, generalnie pracujesz na produkcji jednostkowej i prototypowej, to masz jakiś wstęp... możesz to wpisać w zakresie dotychczasowych obowiązków. Moim zdaniem minimalny czas na takim stanowisku to jakieś 3-5 lat - za półtora roku, to nauczysz się w miarę programować.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Hieronim61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:04
Lokalizacja: Jarocin

Re: Praca - Technolog, Konstruktor, Programista CNC

#5

Post napisał: Hieronim61 » 23 maja 2022, 16:20

Witam
Kolega, Właściciel zarządzający szuka osoby inżyniera, która potrafi projektować PRZEKŁADNIE ZĘBATE , skrzynki przekładniowe do maszyn. Chodzi o modelowanie i modernizację skrzynek przekładniowych znanej marki maszyn. Praca zdalna lub na miejscowu. Siedziba firmy Włochy/Francja. Komunikacja język Francuski, Włoski, Angielski. Wynagrodzenie adekwatne tzn rynkowe.
Informacje i pytania na Priv
hirek12

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”