Wydajność cięcia.

Porównanie kosztów i przychodów cięcia DC01 2.5mm

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Wydajność cięcia.

#1

Post napisał: Zienek » 07 kwie 2022, 11:10

Cześć,

Przebrnąłem przez partię próbną elementów do cyklicznego zlecenia ciętych moją babcią. Amada LC1212 Alpha 3 2kW.
Ciąłem tlenem.

Obrazek
Plast_486W_DC01_2,5mm_1szt_dxf2010.dxf
(77.7 KiB) Pobrany 26 razy
Problem zaczyna się, kiedy koszt usługi cięcia musi się zmieścić w dwóch złotych.

Marża nie zabija. Cena jest wyśrubowana przez dostawcę stali, który ma pewnie tuzin maszyn z górnej półki, które już mu się zamortyzowały.

Zakup nowego lasera za ponad milion pod jedno dogrywane zlecenie mija się z celem.

Technologia.
Tlen.
Przy włączonej technologii HS detal tnie się około 40 sekund. Prędkość cięcia ~ 3m/min (obrysy).
Przy partii do paru tysięcy - można to pomęczyć.

Sposób na wykorzystanie reakcji utleniania materiału powodujące rozgrzewanie i płynięcie stali nie pozwoli znacząco skoczyć z prędkościami pomimo zwiększania mocy. Tak więc tlen + więcej kilowatów nie da mi skoku wydajności.

Na ośmiu fasolkach i tak nie ma jak się rozpędzić.

Przychód:
90 detali / h ~= 180 zł
Koszty godziny pracy:
30 zł prąd
40 zł operator
14 zł amortyzacja maszyny
10 zł tlen ?

Szacunkowo 95 zł kosztów.
90 zł dochodu... Vanitas vanitatum ...

Jeśli by postawić kogoś na cały etat daje to 160 h miesięcznie - 14,000 zł miesięcznie z zajętego non-stop stanowiska do cięcia laserowego.

Azot.
Cięcie energią lasera przy osłonie gazu nieaktywnego (azot) jest do pewnego stopnia proporcjonalne (liniowe?) wraz z mocą.

Symulacja na programie o prawdopodobnie dobrych parametrach pracującej maszyny od wiodącego polskiego producenta to okolice 18 sekund dla dwóch kilowatów.

Korzystając z kalkulatora ze strony:
https://www.tlv.com/global/TI/calculato ... ifice.html

Dla dyszy 1.5mm i 16 barów koszt gazu na godzinę cięcia przy moich kratach/koszach z azotem sprężonym to 80zł

Dla parametrów z symulatora ( 18 sek / element) wychodzi 198 elementów na godzinę z kW fiber na azocie.

Przychód:
198 detali /h = 396 zł przychodu
Koszty godziny pracy:
20 zł prąd
40 zł operator
x zł amortyzacja maszyny
80 zł azot ?

140 + amortyzacja maszyny

256 zł z każdej godziny jest na czysty zysk i amortyzację maszyny.

Jako, że jesteśmy leniwi i pracujemy pi razy oko jedną zmianę to maszynę chciałbym amortyzować przez 8 godzin dziennie.

Gdyby przeznaczyć na zysk te 150zł (na nowszej maszynie chciałbym zarobić nieco więcej niż na babci Amadzie). Na amortyzację zostaje 100zł z każdej godziny.

100 zł * 160h/mies = 16000 zł na amortyzację maszyny rzędu 2kW.

Przy leasingu na 4 lata mamy do dyspozycji 16,000 * 12 miesięcy * 4 lata = 768,000 zł

I teraz - w tej kwocie można mieć kupić używaną maszynę na napędach liniowych z 3kW źródłem i jeszcze mały zapas gotówki zostaje na ew serwisy:
www.olx.pl/d/oferta/laser-fiber-kimla-f ... OxmGb.html

(Dzień dobry Nicek :) )

Albo nową maszynę na liniowych z Ukrainy (Aramis Systems).
Albo półtora maszyn chińskich od polskiego importera ( Senfeng Leiming lub Gweike) (okolice 350.000-400.000)
Albo trzy maszyny chińskie bezpośrednio z Chin.

Wysłałem DXF w parę miejsc, ale ludziom chyba nie zależy na sprzedaży maszyn, bo odzew jest nikły.

Wnioski, spostrzeżenia:
1. Zoptymalizować można koszt azotu poprzez zamówienie zbiornika z cieczą zamiast palić z gazem z wiązki.
2. Każda nowsza maszyna będzie miała przyjemniejszy interfejs niż Fanuc z 2001 roku i programem do nestingu z 2006 roku.
3. Nie mam buforu finansowego dlatego obawiam się ryzykować w przedsięwzięcie dużo więcej niż pół miliona.
4. Wynajmuję halę krytą papą i bez lasera w zeszłe lato mieliśmy po 32 stopnie na hali. Dlatego preferuję fiber, jako mniej grzejący się sprzęt.




harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Wydajność cięcia.

#2

Post napisał: harma » 07 kwie 2022, 21:41

Jak taka cienka stal to tylko fiber i azotem.
Albo....sprężonym powietrzem :D
Zienek pisze:
07 kwie 2022, 11:10

(...)

Dla parametrów z symulatora ( 18 sek / element) wychodzi 198 elementów na godzinę z kW fiber na azocie.
Ogólnie ok....ale zakładasz 100% wydajności całej produkcji i bezpośrednio wrzucasz czas samego cięcia z "symulatora". Dla pewności do obliczeń przemnożyłbym te 198szt/h przez 0.7. To i tak będzie dobry wynik, ale już bardziej realny, uwzględniający chociażby część czynności "około operatorskich" typu liczenie detali, manewry z blachą i odpadami po hali, okresowy papierosek itp. (Tak, wiem, da sie to ogarnąć w trakcie palenia arkusza, ale dużo zależy od motywacji operatora).
Zienek pisze:
07 kwie 2022, 11:10
40 zł operator
To też bym dokładniej przeliczył. Nie zajmowałem się tym sporo czasu, ale nawet ładnych kilka lat temu w niektórych firmach wychodziło to więcej. Oczywiście jest to zawsze wynik specyficzny, zależny nawet od regionu Polski, niemniej jednak nie podchodziłbym do tego tak optymistycznie, biorąc pod uwagę chociażby ostatnie manewry podatkowe rządzących.
Zienek pisze:
07 kwie 2022, 11:10
Albo nową maszynę na liniowych z Ukrainy (Aramis Systems).
Pytanie jak u nich w obecnej sytuacji z serwisem/częściami. I jak będzie w przyszłości.


Zbiornik z azotem potrafi obniżyć koszty nawet o 1/3
Detal jest prosty - może ciąć go wspólną krawędzią? Przy takiej ilości różnica w czasie już będzie zauważalna.
Oprócz (trudnych do przewidzenia) kosztów części i serwisu dolicz szacunkowe koszty przestojów maszyny w razie awarii. Tutaj też cenna będzie informacja, jak szybko zareaguje serwis (i czy w ogóle jest...)
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”