Wahadło sprężynowe (kinematyka / dynamika)

Kulka zawieszona na sprężynie i puszczona w ruch

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
pp2022
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2022, 03:00

Wahadło sprężynowe (kinematyka / dynamika)

#1

Post napisał: pp2022 » 05 sty 2022, 03:18

Cześć forum!

Chciałem zadać to pytanie "u nas" na cad.pl, ale mają jakiś błąd w serwisie i nie mogę odzyskać hasła.

Mam do obliczenia numerycznie (w MATLAB lub coś innego) wahadło sprężynowe (wiecie sprężyna zaczepiona na jednym końcu, a na drugim masa m i całość wychylona z położenia równowagi o pewien kąt i puszczona). Na masę m działa siła grawitacji i siła od sprężyny która się wydłuża i skraca. Mam znaleźć współrzędne masy m w czasie i zrobić animację całości.

Zdaję sobie sprawę, że nikt tutaj nie będzie robił za mnie pracy domowej :) - oczywista oczywistość :)

Ale chciałem tylko zapytać o 3-4 rzeczy:

Na stronie https://scipython.com/blog/the-spring-pendulum/ pod sam koniec są dwa wzory:

na z1 i z2, z kropeczkami, czyli są to pierwsze pochodne, a więc prędkości punktu (???).

Rozumiem, że z1(z kropką) to prędkość kątowa? a z2(z kropką) to prędkość liniowa (sprężyna się wydłuża i skraca)

Czy dobrze rozumuję ?

Czy te wzory są OK, są dobrze wyliczone? Dlaczego nie podano ich w formie np. x(t) i y(t)??

Jaką metodę obliczeń numerycznych byście tu polecili?


Dziękuję za wszelkie wskazówki!, PP.




maqflp
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2022, 12:33

Re: Wahadło sprężynowe (kinematyka / dynamika)

#2

Post napisał: maqflp » 15 lut 2022, 12:00

" Rozumiem, że z1(z kropką) to prędkość kątowa? a z2(z kropką) to prędkość liniowa (sprężyna się wydłuża i skraca)"
- tak
Mając kąt \theta i wydłużenie "l" masz już całe rozwiązanie. Z niego można policzyć (x,y).

Ja bym najpierw spróbował zwykłym Eulerem..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”