"Projekt" tokarki cnc

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

"Projekt" tokarki cnc

#1

Post napisał: Blady » 21 sty 2022, 21:04

Witam

Panowie zbieram od pewnego czasu graty do niewielkiej tokarki CNC. W ostatnim czasie udało mi się dorwać za niewielkie pieniądze stół teowy od jakiejś frezarki oraz niewielkie wrzecionko pod uchwyt 125. Mam już wózki i prowadnice 15stki hiwin. Teraz z czym do was przychodzę. Zastanawiam się jak możliwie budżetowo a w miarę solidnie i precyzyjnie wykonać mocowanie tego wrzeciona. Wiadomo wózki krzyżak zajmie trochę miejsca więc chciał bym je podnieść o około 15-20cm ponad łoże. Moja koncepcja to dwie blachy alu20mm dokręcone na przelot przez łoże. Mam frezarkę i mógłbym sobie to wykonać sam. Jednak nie wiem czy będzie to wystarczająco sztywne. Jak wy byście to zrobili ?

Obrazek Obrazek


Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: "Projekt" tokarki cnc

#2

Post napisał: IMPULS3 » 21 sty 2022, 21:50

Nie jetem milosnikiem twórczości na żeliwnym czymś co nie jest dedykowane bo to zazwyczaj tylko kłopot. ;)
Ale jesli już to w miejscu mocowania wrzeciennika wyciąłbym te wystające jaskółki i postawiłbym obudowę wrzeciona. Obudowę najlepiej w tym przypadku zrobić dzieloną tak aby po wsunięciu wrzciona sobie siedziała. I teraz pytanie jakiej grubości masz tę rure na wrzecionie. Bo czasem jest tak ze jak sie ściska to punktowo to ściska się też łożyska i wszystko niepotrzebnie się grzeje.
Caly wrzeciennik jak ma byś solidny to zrób z blachy stalowej a nie tego lipnego aluminium. Przygotuj go wstepnie z otworem pod wrzeciono a jak zamocujesz go na tym stole i dorobisz osie Z i X to umieść to wrzeciono na suporcie i rozfrezuj nim na gotowo otwory w obudowie wrzeciennika właśnie pod to wrzeciono i bedziesz miał wrzeciono osiowo w dwu plaszczyznach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”