Sztywny wałek :D

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Sztywny wałek :D

#1

Post napisał: bh91 » 12 sty 2022, 15:39

No więc... :wink:
Mam wałki 8mm 110mm długie z PVC - ale ploty krążą, że przydała by się większa sztywność tychże - te z PCV się lekko uginają pod naciskiem. Dodatkowo często przychodzą już takie niezbyt proste od producenta.
Czy któryś z panów ma doświadczenia z innymi tworzywami występującymi w średnicy 8-10mm, sztywniejszymi. Co do obróbki to poza ucięciem musi mieć otwór z obu stron i gwint. Dodam że tokarka malutka, jak będzie potrzebna hardkorowa obróbka - to eliminuje to dane tworzywo.

Myślałem nad:
- Acetal
- Nylatron GS
- PEEK na bogatości.

Co sądzicie na ten temat? Miał ktoś styczność na żywo z tymi materiałami?


Jest robota - jest pinonc :wink:


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Sztywny wałek :D

#2

Post napisał: Adi123 » 12 sty 2022, 17:57

Powiem Ci nie od strony obróbkowej, a od strony wytrzymałości- w takim dużym skrócie, to w Twoim wypadku (zakładając że kształt półproduktów/produktów będzie identyczny dla różnych materiałów), to dla Ciebie najważniejszy będzie moduł Younga (zwany też współczynnikiem sprężystości)- im wyższy tym lepszy,
Ciężko znaleźć jednoznaczne dane dla tworzyw sztucznych, ponieważ występują one w różnych odmianach (mają różne dodatki), ale tak na szybko, "czyste" polimery (z Internetu);
PVC 2,4-4 GPa
POM (acetal) 2,8-3,7 GPa
Nylatron GS 3,6 GPa (dane Mitsubishi)
PEEK 3,5-3,9 GPa

Tak więc z samym tylko PVC jest tak, że to PVC które masz może być teoretycznie gorsze, lub lepsze od materiałów które wymieniłeś. Rozważałeś materiały z domieszką włókien szklanych? one mają większy moduł elastyczności- ale nie wiem jak z obróbką


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Sztywny wałek :D

#3

Post napisał: bh91 » 12 sty 2022, 18:49

Hej! Dzięki za wiedzę teoretyczną. No faktycznie jest rozstrzał spory, ale po cenie wyczuwam, że raczej nic z górnej półki nie dostałem :)
Z tabelki wynika, że dobrze trafić powinienem z Nylatronem GS.
Materiały z domieszkami włókien od razu odrzuciłem - pewien stary tokarz kiedyś mnie nastraszył jak oddawał detale, że nie jeść nie gryźć nie łamać nie piłować tego dziadostwa samemu - a on, zanim za detale się złapał to pół dnia chodził i marudził.
Spróbuję pomolestować producenta o wartości GPa - Dzięki za dobry trop!
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”