Własne ramie robotyczne

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Własne ramie robotyczne

#11

Post napisał: tristar0 » 08 sty 2022, 20:09

krolikbest pisze: Silniki to krokowce z fabrycznie dodanym enkoderem inkrementalnym o rozdzielczości 1000 ppr. Sterowniki do krokowców tradycyjne, nie hybrydowe. Sygnały z enkoderów odczytywane są w atmegach i one generują równocześnie PWM
tylko po co ? jak masz napędy hybrydowe to masz już zapewnioną kontrolę położenia tak samo jest w servach ,do nich wysyłasz sygnał step/dir z zadaną prędkością czy rampą żaden sterownik silników sam z siebie nie generuje rampy.

Dodane 6 minuty 44 sekundy:
gohu pisze:tuxcnc jak zawsze jest w formie
możliwe tyle że w tym przypadku to akurat ma rację
a to dla tego : z silnikami krokowymi to takie roboty były w latach 70- 80 tych i ani prędkości ,ani dokładności o powtarzalności nie wspomnę , przy takich prędkościach jak nam tu się prezentuje to się można tylko zestarzeć od patrzenia . dawno temu był taki program na lpt ramię robota i działało to znacznie szybciej


Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Własne ramie robotyczne

#12

Post napisał: krolikbest » 08 sty 2022, 21:23

W zamyśle tego projektu nie jest osiaganie jakiejś konkretnej prędkości. Z dwóch powodów. Pierwszy i najważniejszy to konstrukcja ramienią nie ma dostatecznej sztywności na przeniesienie dużyego momentu pędu. Drugi to ograniczenie wydajności atmeg prz równoczesnym generowaniu pwm i odczytem enkodera.
Cele do osiągniecia były inne.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Własne ramie robotyczne

#13

Post napisał: tuxcnc » 08 sty 2022, 21:35

krolikbest pisze:
08 sty 2022, 21:23
ograniczenie wydajności atmeg prz równoczesnym generowaniu pwm i odczytem enkodera.
Atmega 328p nie nadaje się do obsługi enkoderów. Powinieneś użyć czegoś w rodzaju STM32F103, albo z mocniejszych serii, które mają sprzętową obsługę enkodera kwadraturowego, i to kilkukanałową.
Albo jak pisałem wcześniej, w ogóle przerzucić kontrolę położenia na serwo lub serwokrokowiec.
A Ty się uparłeś wbijać gwoździe kombinerkami i dorabiasz do tego ideologię...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Własne ramie robotyczne

#14

Post napisał: drzasiek90 » 08 sty 2022, 21:37

Trochę macie racje, trochę nie.
Generalnie sam sterownik hybrydowy rozwiąże problem samego sprzętowego sterowania silnikiem, ale do kinematyki potrzebna jest aktualna pozycja każdego z napędów. Można tą pozycję odczytać z enkodera, można ją wygenerować na podstawie wysłanych 'kroków" do silnika. Jedno i drugie rozwiązanie jest takie sobie, bo w rzeczywistości na ramieniu w każdym punkcie przegubowym powinien znajdować się wysokiej rozdzielczości enkoder i to z niego odczyt powinien posłużyć do wyliczenia kinematyki. W praktyce jest to niewykonalne na tak mało sztywnym urządzeniu, dlatego enkoder na osi przegubowej lepiej użyć jako część sterownika napędu jako sprzężenie zwrotne do odpracowania zadanej pozycji a do samej kinematyki użyć pozycji zadanych - pozwoli to uniknąć wzbudzenia się układu.
Tak czy inaczej, chodzi mi od dawna po głowie pomysł zbudowania ramienia, ale zupełnie nie mam na niego pomysłu (w sensie co dalej po zbudowaniu) co miałbym tym robić. Możliwości mam, natomiast czasu na zabawę tylko dla samej zabawy już niestety nie.


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Własne ramie robotyczne

#15

Post napisał: krolikbest » 10 mar 2022, 16:50

Update projektu:dopisałem część kodu do sterowania obrotnicą na detale do malowania proszkowego plus kilka innych poprawek, min. można z poziomu skryptu sterować załączaniem/wyłączaniem pistoletu proszkowego. Tutaj efekt

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Własne ramie robotyczne

#16

Post napisał: pitsa » 10 mar 2022, 18:19

No i działa! ;-)
Jak zaplanowałeś sobie trajektorie do obróbki różnych obiektów? Graficznie i konwersja do własnego języka ruchów, jakiś zaadoptowany gotowy format plików, baza ręcznie wpisanych wymiarów?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Własne ramie robotyczne

#17

Post napisał: krolikbest » 10 mar 2022, 20:02

Programowanie ruchu przebiega w ten sposób, że detale muszą już wisieć na obrotnicy a ramieniem ustawiasz się w dowolnym punkcie 3D który ci pasuje i zapisujesz jego pozycję do skryptu. Przejeżdżasz ramieniem do następnego punktu i ponownie zapisujesz pozycję przestrzenną itd, aż uznasz, że powinno być dobrze. Robisz test, w razie potrzeby edytujesz skrypt w ten sposób, że przesuwasz się linijka po linijce skryptu a ramie podąża w ślad za tym. Na edytowanej linijce zmieniasz położenie ramienia i skrypt gotowy :) Generalnie starałem się odwzorować format pracy profesjonalnych robotów. Zawsze można by to jeszcze lepiej zrobić, ale jestem zadowolony z efektu końcowego. Idea ustawiania trajektorii ruchu ramienia na podstawie gotowych punktów przestrzennych detalu jest kusząca i z pewnością do rozważenia.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Własne ramie robotyczne

#18

Post napisał: pitsa » 10 mar 2022, 20:18

Ważne, żeby było łatwe do ogarnięcia przez pracownika po krótkim przeszkoleniu. Fajnie jest coś zrobić, potem ma to pracować i nie zawracać głowy aby mieć czas na realizację kolejnych pomysłów.
Ramię będzie miało jeszcze jakąś ochronę przed pyłem?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
krolikbest
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2014, 18:14
Lokalizacja: Skoczów

Re: Własne ramie robotyczne

#19

Post napisał: krolikbest » 10 mar 2022, 20:35

Tak, ochrona będzie. Testowałem nogawkę od getrów ;) ale ostatecznie raczej całe ramię + korpus będą zabezpieczone jakimś rodzajem tkaniny/materiału. Nie może ona krępować ruchów, nie może się wciskać między człony ramienia kiedy ramię zmienia swoje ułożenie, więc będę testował różne materiały i różne sposoby jego zamocowania, niekoniecznie bezpośrednio na ramieniu. Możliwe, że będzie to coś a'la membrana rozdzielająca kabinę lakierniczą od przestrzeni w której znajduje się robot.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”