Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
marcinoc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2010, 09:50
Lokalizacja: strumień

Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#1

Post napisał: marcinoc » 31 gru 2021, 23:04

Witam, szukam intuicyjnego niezależnego/offline sterownika do dwuosiowej maszyny CNC.
Wybór padł na arduino z oczywistych względów finansowych oraz możliwość edycji kodu źródłowego sterownika.
Zacząłem od Arduino Mega 2560 + Ramps 1.4 z wyświetlaczem i softem Marlin ale całość jest zbyt skomplikowana w obsłudze.
Szukam czegoś bardziej intuicyjnego, idealnie byłoby mieć dodatkowo kilka klawiszy do ręcznego sterowania osiami i przycisk bazowania.
Zależy mi na tym żeby sterownik pracował offline (bez udziału komputera itp.) G-kod odczytywany z karty SD




avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

Re: Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#2

Post napisał: avatar » 02 sty 2022, 09:05

Marlin jest naprawdę łatwy w obsłudze. Można nawet zrobić z nim przycisk cykl start tj aktywacja swicha odpala dany kod z karty SD. Są do niego sw do sterowania x/y z PC i tableta .... Co jest dla ciebie w nim za trudne ? Może pomożemy
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


Autor tematu
marcinoc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2010, 09:50
Lokalizacja: strumień

Re: Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#3

Post napisał: marcinoc » 02 sty 2022, 14:33

Z tego co widziałem bez grzebania w kodzie ardu się nie obejdzie, a moja znajomość tego środowiska jest raczej niewielka, trzeba wiedzieć co zmienić w którym pliku, do tego jest wiele powiązań których nie ogarniam, proste zmiany takie jak zmiana języka lub typu wyświetlacza są dobrze opisane i to ogarniam, ale np. usunięcie osi Z (która w moim przypadku jest zbędna) już mnie przerosło

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#4

Post napisał: tuxcnc » 02 sty 2022, 16:25

marcinoc pisze:
02 sty 2022, 14:33
usunięcie osi Z (która w moim przypadku jest zbędna) już mnie przerosło
Kiedyś zrobiłem taki numer, ale okazało się że to głupi pomysł.
Oczywiście wszystko działało jak powinno, ale już przygotowanie g-kodów okazało się drogą przez mękę.
Używane przeze mnie programy CAM uparcie wstawiały linie odnoszące się do osi Z, a sterownik protestował i stawał dęba. Skończyło się na przepisywaniu postprocesora. Przy upgrade CAM znowu przepisywanie...
Więcej tego nie zrobię.
Teraz to nawet z bazowaniem nieistniejącej osi Z nie mam zamiaru walczyć, tylko wymyśliłem układ udający krańcówkę fakehome-for-grbl-t114455.html
Naprawdę szkoda czasu na walkę z wiatrakami, namęczysz się, a po tygodniu zamarzy Ci się wymiana sterownika i cała robota od nowa...


IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#5

Post napisał: IIS » 02 sty 2022, 16:42

A po co chcesz wyłączać Z wystarczy się do niej nie odwołwywać np przy homingu ? Marlin nie wymaga usuwania osi ..

Awatar użytkownika

KaReXXX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2022, 17:01

Re: Prosty w obsłudze sterownik maszyny XY

#6

Post napisał: KaReXXX » 15 gru 2022, 22:53

Czy ma ktoś sprawdzony wsad merlina albo grbl do Ramps 1.4+ arduino mega na ploter CNC 2 osiowy z podwójną osią Y? Czyli dwa silniki do napędu ,,bramy,, staram sie wgrać GRBL ale nie działają silniki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”