Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

Problematyczne grawerowanie

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Boguslaw1970
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2021, 21:05

Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#1

Post napisał: Boguslaw1970 » 12 lis 2021, 21:23

Witam.

Z góry chciałbym poinformować iż jestem analfabetą technicznym a chęć posiadania cnc wzięła się z nudów i fajnych filmików na yt
i ma charakter tylko hobbystyczny i tak : wszystko udało mi się poskładać co w moim przypadku wielkim sukcesem mało tego wszystko zadziałało, ale podczas testowania w programie laser grbl zauważyłem że mimo że w wszystkich kierunkach x y z działa zgodnie z poleceniami to w kierunkach nazwę ich pośrednimi to znaczy strzałki "w lewo i do góry" ,"prawo i do góry" , "w dół i w prawo", "w dół i w lewo" działają całkowicie odwrotnie, ale pomimo tego zacząłem wypalać zgodnie z instrukcjami z filmików. Najciekawsze że wszystko pięknie się wypaliło tylko że lustrzanie 🙂 i na pocieszenie oglądając
moje dzieło w lustrze było OK. Próbowałem znaleźć odpowiedz samemu, polecenia $3 =różne wartości które zmieniały kierunki ale żadne nie spowodowały aby wszystkie kierunki były prawidłowe, gdy x y z działa prawidłowo to "pośrednie " zawsze działały źle. Korzystałem z opracowania znalezionego w necie http://home.agh.edu.pl/~bartus/index.ph ... no&item=17 ale trochę to za trudne dla mnie. Może ktoś z Was miał taki problem i wie co jest nie tak (oprócz mojej głowy) i może mi pomoże. Ostatnio wpadłem na pomysł aby w ustawieniach programu przestawić podgląd w formie "lustrzanej" i (napis John Smith) odwróciłem na (htimS nhoJ} i wypalił prawidłowo, ale chyba nie o to chodzi, Co zrobiłem źle, podłączenia są prawidłowe, nie można się pomylić ze względu na wtyczki. Zajmuje się modelarstwem szkutniczym i pewne elementy przy chociaż amatorskich umiejętnościach mogłoby mi bardzo pomóc frezowanie wręgów kadłuba na cnc ze sklejki zamiast na pile włosowej byłoby przełomowe.

Pozdrawiam

Bogusław



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7878
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#2

Post napisał: tuxcnc » 12 lis 2021, 21:46

Boguslaw1970 pisze:
12 lis 2021, 21:23
w wszystkich kierunkach x y z działa zgodnie z poleceniami to w kierunkach nazwę ich pośrednimi to znaczy strzałki "w lewo i do góry" ,"prawo i do góry" , "w dół i w prawo", "w dół i w lewo" działają całkowicie odwrotnie
Takie cuda to się nie zdarzają.
Natomiast wszystko wskazuje na to, że zamieniłeś osie X i Y ze sobą i źle przyjąłeś punkt zerowy. Wtedy faktycznie maszyna pracuje w układzie współrzędnych odbitym w lustrze.
Najlepiej połóż na maszynie kartkę z zaznaczonym punktem X0Y0 i kierunkami osi, zrób zdjęcie i wklej na forum, wtedy będzie wiadomo.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#3

Post napisał: drzasiek90 » 13 lis 2021, 13:11

W którą stronę masz to lustrzane odbicie? Obstawiam, że w osi y. Ludzie kompletnie nie techniczni uważają, że os y rośnie w dół.
Jak zrobiłem żonie ploter tnący to również miałem przejścia, czemu zero jest w lewym dolnym rogu a nie w lewym górnym.


Autor tematu
Boguslaw1970
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2021, 21:05

Re: Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#4

Post napisał: Boguslaw1970 » 14 lis 2021, 20:48

Witam
Bardzo dziękuję za odpowiedzi oraz w sumie za inspirację słowami "takie cuda to się nie zdarzają" oraz ludzie kompletnie nie techniczni uważają oś Y rośnie w dół, to właśnie tutaj leżał problem, myślałem że naciskając strzałkę ↓ maszyna powinna skierować się do mnie
a nie ode mnie (przepraszam za niefachowe określenia ale wiedza jeszcze nie wielka ) i tak wprowadzają polecenie $3=2 w konsoli zmieniłem kierunki i zrobiłem próbny grawer i wyszło OK. To wielkie osiągnięcie dla mnie zwłaszcza że jestem od 11 lat utrzymankiem ZUS-u i nawet tak małe osiągnięcia dla Was dla mnie to milowy krok. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, i tak szybkie zainteresowanie moim problemem.
Jeszcze jedno pytanie czy za każdym razem będę musiał wpisywać to polecenie do konsoli czy jest możliwość zapisania na stałe.

pozdrawiam
Bogusław

p.s
(wygraweruję sobie nową laskę :)))


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#5

Post napisał: Steryd » 14 lis 2021, 20:55

Jak raz wpisałeś, to parametr jest zapisany w pamięci w arduino i nie musisz go wpisywać ponownie, chyba, że chcesz zmienić.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Boguslaw1970
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2021, 21:05

Re: Cnc 3018 pro lustrzane grawerowanie.

#6

Post napisał: Boguslaw1970 » 14 lis 2021, 21:32

Dziękuję, pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”