Plazma CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Plazma CNC

#1

Post napisał: Bostom » 07 maja 2021, 21:38

Witam. Wpadła mi w ręce wyspawana rama, na której chciałbym zbudować ploter plazmowy. Na razie jestem na etapie przygotowywania miejsca na nią i w wolnych chwilach coś tam już narysowałem. Zakładam temat, bo jestem amatorem hobbystą i chciałbym uniknąć kosztownych błędów. Nie mam określonego budżetu na maszynę, ale z racji, że raczej nie będzie ona generować stałych przychodów stawiam na tańsze rozwiązania.

Stół prezentuje się tak:
IMG_20210414_200128.jpg
Spawany był na pewno więcej niż 5 lat temu, więc wysezonowany. Profile 140x80 i boki z ceownika 140x60. Cały stół ma wymiary 2200x 1470.

Jak na razie tyle zaprojektowałem:
1.png
2.png
3.png
4.png
Największe obawy mam co do powierzchni do których miałbym przykręcać wałki podparte, póki co nie mam ich jak zmierzyć, w najgorszym wypadku będę podkładał. Wiem, że to nienajlepsze rozwiązanie dla łożysk wzdłużnych otwartych, ale tak będą ładnie osłonięte i zyskam więcej pola roboczego w osi X.

Na początek problem mam z doborem materiałów i technologii. Belkę chcę zrobić z aluminiowego profilu zamkniętego 80x80x3 do tego stężenia od boków. Na razie w projekcie założyłem grubość boków bramy 10mm. Element teraz na wymiary 500x220 (ale zapewne ulegnie to jakiejś zmianie). Chciałem to wyciąć z blachy na leserze, albo wodą, potem otwory i pogłębienia na frezarce CNC. Jakie grubości i jakie materiały użyć, żeby zachować najlepszą równowagę cena/sztywność/masa?

Raz w życiu zlecałem cięcie laserem, więc nie orientuję się w cenach.
Znalazłem kalkulator cen cięcia laserem na stronie i za nogi bramy wychodzą mi ceny: stal czarna 10mm- 88zł; aluminium 435zł. Aż taka różnica w kosztach cięcia?



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Plazma CNC

#2

Post napisał: bartuss1 » 07 maja 2021, 21:58

a po co ci taki wysoki przeswit belki nad stołem? plazemce wystarczy 100 mm, uchwyt palnika dasz se wyzej. Zyskasz wiekszą sztywnośc bramki, mniejszą masę i wiekszą dynamikę posuwów i co najwazniejsze zminimalizujesz drgania przesuwów
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Re: Plazma CNC

#3

Post napisał: Bostom » 07 maja 2021, 22:19

Jak pisałem rozmiar płyt ulegnie prawdopodobnie zmianie. Na stole chciałbym wannę, dlatego jeszcze nie znam dokładnie potrzebnego prześwitu. Wałki podparte w osi Z zamienię prawdopodobnie na wózki.


monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Plazma CNC

#4

Post napisał: monoceros » 31 paź 2021, 02:40

Wiele lat tremu zrobiłem plazmę (hula do dzisiaj) pole 1500 x 1300, prowadnice podparte z prętów tłoczyskowych fi 12 chromowanych nie hartowanych (trzeba było powiercić i pogwintować), Konstrukcja rura kwadrat 40x40, brama z łaty murarskiej i 2 kątowników aluminowych (11kg ze wszystkim), oś Z z możliwością swobodnego podnoszenia się przy kolizji (nie mam THC), oś X dwa silniki 1Nm, pasek HTD 5M, oś Y jeden silnik 2Nm przekładnia 1:3, dwa paski po bokach spięte wałkiem (HTD 5M). W obu wypadkach wystarczyły by HTD 3M. Używam bez wanny, jako podstawka pod blachę rynienki 30x30 do gipsokartonu (jak się zużyją to wyrzucam - najtaniej). Palnik najtańszy z HF (do zapalania M3 P100, M5, M3 P100, M5, M3 P100 i idzie) Uzyskuję duże prędkości robocze (cięcie blachy 0.5 stal przy 10A), Ponieważ przy dużych prędkościach drgała przykręciłem jeden bok do ściany. Używam w małym pomieszczeniu więc duży wyciąg (bardzo ważne). Radzę od razu zrobić THC, jest gdzieś taki wyjątkowo prosty, ale pod smd, przerysowałem go w KicKad pod montaż przewlekany (czeka na realizację) jak trzeba to poszukam posta oraz schematu. Sterowanie Mach3 demo, (chcę zmienić na linux cnc lub via esp32 lub Arduino na UGS lub coś w podobie), obejście ograniczenia ilości kodu w powtarzalnych elementach na Mach3 z zastosowaniem autoclik. Generacja g code SheetCam (LazyCam z Macha ma ograniczenia) lub piszę ręcznie. Miłej budowy. ps. Pierwszą mini plazmę zrobiłem z części od dużych drukarek kupionych na złomie.
monoceros

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”