Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
andrzej31-91
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2009, 23:47
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#1

Post napisał: andrzej31-91 » 06 paź 2021, 23:42

Witajcie,
Mam frezarkę Optimum MF4 którą dosyć dawno przerobiłem na maszynę CNC sterowanie Mach 3 plus płytka zakupiona w cncprofi wraz z zestawem silników krokowych, następnie silniki osi x,y wymieniłem na serwa omron 0.63Nm plus przełożenie 4 razy na pasie zębatym. Mój problem polega na tym że boczne powierzchnie które są frezowane podczas ruchu obu osi jednocześnie wychodzą mi wręcz ząbki. Całkiem niedawno wymieniałem obie śruby kulowe i wydaje mi się że najprawdopodobniej to jest przyczyną. Wcześniej miałem śruby (chiczyki) zakupione wraz z silnikami i płytką sterującą wytrzymały około 3 lata i pojawiły się już luzy powyżej 0.15mm uznałem że chyba czas wymienić i zakupiłem Hivin 2 szt 25x5mm- wcześniej było 25x5 oś x a oś y 20x5 w sumie nie wiem czy warto było bo na wstępie w kasowaniu luzu musiałem wpisać aż około 0.08mm, Ale do rzeczy gdy ustawiłem skoki 0.05mm po naciśnięciu strzałki zauważam że śruba nie zwsze obraca się o tyle ile powinna (obserwując koło zamocowane na śrubie) widzę że czasem obróci się o połowę skoku poprzedniego a czasem o więcej niż poprzednio. a raczej za każdym razem powinno o dokładnie tyle samo obrócić śrubę. czy macie jakiś pomysł co może być przyczyną? No i wydaje nim się że powierzchnia nie była aż tak brzydka przy starych śrubach...
W załączniku dorzucam zdjęcie tego co wychodzi..
Obrazek




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#2

Post napisał: jasiu... » 07 paź 2021, 16:33

Śruby dają tylko napęd, a tu jakby prowadnice były luźne, ewentualnie przyjrzałbym się luzom na wrzecionie.


Autor tematu
andrzej31-91
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2009, 23:47
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#3

Post napisał: andrzej31-91 » 07 paź 2021, 18:39

tylko wydaje mi się że jest to "powtarzalne" czyli kilka przejść wykończeniowych po 0.1mm i tylko jestem w stanie stwierdzić "na oko" ale na 99% ząbek zawsze jest w tym samym miejscu a nie zmienia się jego położenie. Co do wrzeciona na odcinku prostym powierzchnia gładka i bardzo ładna. Zmierzyłem zegarem przemieszczenie stołu w osi Y i przy zadanych skokach 0.05 nie zawsze tyle przejedzie. finalnie powiedzmy jeśli wg programu przejedzie 1 mm to w sumie tyle przejedzie ale te skoki nie są równe (w programie skacze co 0.05) ale w rzeczywistości raz 0.05 raz 0.03/0.02 a następny za to odpowiednio więcej 0.08/0.07 i w sumie jest tyle ile chciałem ale nie są to identyczne odcinki które przejechał stół- czy to może wiązać się z kiepską jakością śruby? zresztą jak wspomniałem że śruba obserwując koło zębate zamocowane na niej nie obraca się zawsze o tyle ile powinna raz więcej skoczy raz mniej. więc czy to może być wina serwa lub ewentualnie programu? A może zbyt słabe serwo?- chociaż nie zauważyłem czegoś takiego na starej śrubie mając to serwo już prawie 2 lata. Może jak będę miał chwilę to ją wrzucę aby znowu pracowała i sprawdzę jak to wygląda wtedy... Nie wiem jeśli macie jakieś pomysły to wrzucajcie bo ja "obstawiam" nowe śruby/śrubę ale nie będę wiedział aż nie znajdę chwili na podmianę.
A co do prowadnic jak to sprawdzić? zrobiłem test i dociągnąłem śruby blokujące osie (te co czasem używa się w maszynach konwencjonalnych aby poblokować żeby stół się nie ruszył) i było to samo więc nie wiem czy to był wystarczający test przy tak cienkiej warstwie skrawanej myślę że jeśli bym frezował linię pod kątem 45 (kilka dni temu frezowałem trójkąty z plexi 20mm warstwa wykończeniowa 0.1mm powierzchnia która szła wzdłuż osi X praktycznie idealna a gdy pracowały obie osie to wychodzi tarka) stopni i śruby by ciągnęły już równomiernie to powierzchnia by wyszła jednak gładka bo praktycznie siły skrawania wynoszą 0 mając ostry nowy frez i warstewkę 0.1 mm więc albo serwo coś źle działa albo śruba lipna ma tak duże opory toczenia czy sam nie wiem co.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#4

Post napisał: atom1477 » 12 paź 2021, 13:44

andrzej31-91 pisze:
07 paź 2021, 18:39
ale w rzeczywistości raz 0.05 raz 0.03/0.02 a następny za to odpowiednio więcej 0.08/0.07 i w sumie jest tyle ile chciałem ale nie są to identyczne odcinki które przejechał stół- czy to może wiązać się z kiepską jakością śruby? zresztą jak wspomniałem że śruba obserwując koło zębate zamocowane na niej nie obraca się zawsze o tyle ile powinna raz więcej skoczy raz mniej. więc czy to może być wina serwa lub ewentualnie programu? A może zbyt słabe serwo?
Takie coś by sugerowało że serwo nie kompensuje uchybu do zera.
Tylko dziwne że się to pojawiło dopiero po wymianie śrub. Może te nowe mają inne opory ruchu.


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#5

Post napisał: Arias2 » 12 paź 2021, 19:44

A może problem jest gdzie indziej. Znajomy stary mechanik obrabiarek powiedział mi kiedyś taką ciekawostkę.
Obecnie czy to płytki czy frezy są robione w tzw kącie natarcia pozytywnym, stare maszyny który spasowanie nie było tak jak to ma miejsce przy nowszych. Stare maszyny robiły perfekcyjne powierzchnie na ostrzach negatywnych.
Propozycja jest taka żeby zamiast zmniejszać to zwiększył naddatek.
Sprawdzenie czy błąd jest powtarzalny i czy zależy od śruby czy prowadnic można zrobić przesuwając detal o inną wartość skoku śruby. Jak od śruby to będzie w tym samym miejscu, jak od prowadnic to będzie w innym.


Autor tematu
andrzej31-91
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2009, 23:47
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#6

Post napisał: andrzej31-91 » 13 paź 2021, 01:04

Arias2- to chyba nie z tego powodu niestety. Dziś frezowałem trójkąt z prostokątnej płytki i dałem przejścia po 1mm skośna powierzchnia wygląda jak ząbkowana natomiast dwie równoległe do osi wręcz lusterko- z lusterkiem przesadzam ale w porównaniu jednej powierzchni ze skośną jest kolosalna różnica. Tak naprawdę to myślę że te ząbki mają wartość kilku setek lecz są widoczne i psują wygląd detalu. I niestety zaczyna wyglądać jak by śruba była lipna.
A co do serwa... Sam nie wiem można na tej maszynie planować alu PA6/PA9 głowicą fi 50 na 75% szerokości i grubość warstwy spokojnie 3 lub 4mm może i więcej by szło ale nie próbowałem. Stal głowica 32mm pełna szerokość po 2-3mm spokojnie.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#7

Post napisał: atom1477 » 13 paź 2021, 08:04

andrzej31-91 pisze:
13 paź 2021, 01:04
A co do serwa... Sam nie wiem można na tej maszynie planować alu PA6/PA9 głowicą fi 50 na 75% szerokości i grubość warstwy spokojnie 3 lub 4mm może i więcej by szło ale nie próbowałem. Stal głowica 32mm pełna szerokość po 2-3mm spokojnie.
Siła serwa, a precyzja serwa, to dwie zupełnie inne rzeczy.
Poza tym tu nie chodzi o precyzję serwa, tylko precyzję sterownika serwa. Po prostu o błąd uchybu.
Łatwo to sprawdzić. Spójrz po porostu na wałek serwa podczas ruszania osią maszyny (ręcznie, o te 0.05mm, tak jak to robiłeś wcześniej). Jak nierównomierny ruch będzie już na wale serwa, to będzie wiadomo co jest przyczyną.


Autor tematu
andrzej31-91
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2009, 23:47
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Problem z uzyskaniem ładnej/ gładkiej powierzchni

#8

Post napisał: andrzej31-91 » 16 paź 2021, 10:06

Dopiero wróciłem z krótkiego urlopu. Mam nadzieję że w poniedziałek uda mi się sprawdzić jak zachowuje się samo serwo bez obciążenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”