Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

U\zycie freza kształtowego o dużej średnicy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Kishon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:15

Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#1

Post napisał: Kishon » 11 paź 2021, 10:40

Witam,

Chciałbym zaokrąglić krawędź blatu frezem kształtowym o promieniu 19mm. Nigdy wcześniej nie używałem takiego narzędzia na frezarce CNC. Pytanie, czy ten frez z linku nadaje się do użycia na takiej maszynie? Jakie parametry posów i obroty byście zalecili?
Będę wdzięczny za pomoc.
https://www.narzedziacmt.pl/sklep,341,6 ... jace_ovolo




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#2

Post napisał: kubus838 » 11 paź 2021, 13:51

Witam

A z czego masz ten blat? Chodzi o materiał.

robert

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#3

Post napisał: tuxcnc » 11 paź 2021, 15:06

Kishon pisze:
11 paź 2021, 10:40
Pytanie, czy ten frez z linku nadaje się do użycia na takiej maszynie? Jakie parametry posów i obroty byście zalecili?
Jak masz za dużo pieniędzy, to się nadaje.
Jakimś frezem dwupiórowym skrawasz ?
Obroty powinieneś zmniejszyć proporcjonalnie do średnicy, żeby zachować prędkość skrawania, a posuw zmniejszyć proporcjonalnie do obrotów, żeby zachować grubość wióra.
Powyższe jest tylko orientacyjne, ale złamanie tej zasady może być przyczyną wypadku.
Pamiętaj też, że wrzeciono o określonej mocy ma moment praktycznie niezależny od obrotów, więc nie można zwiększać średnicy narzędzia w nieskończoność.
Zakładam jednak, że jeżeli ludzie używają takich frezów w ręcznych frezarkach o mocy jednego kilowata, to i we frezarce CNC da się ich użyć...


Autor tematu
Kishon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:15

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#4

Post napisał: Kishon » 11 paź 2021, 16:27

W tej chwili planuje skrawać MDF. Więc materiał nie jest wymagający. Ale później może być ta sama praca w litym drewnie. Nie znalazłem frezu np. z wymiennymi płytkami o takim promieniu i ten z linku wydaje mi się najodpowiedniejszy z dostępnych na rynku. W tym przypadku jakoś wykonania jest ważniejsza od kosztów.
Frez już zamówiłem. Wiec podzielę się doświadczeniem, jak już wykonam pracę.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#5

Post napisał: lajosz » 17 paź 2021, 19:21

Kishon pisze:
11 paź 2021, 16:27
Nie znalazłem frezu np. z wymiennymi płytkami o takim promieniu
Bo też frezy kształtowe (a ten taki jest) z wymiennymi płytami zazwyczaj rzadko występują jako ogólnie dostępne w handlu, bo wymienne płytki stosuje się w większości przypadków do produkcji przemysłowej, gdzie frezowane (jednakowe) elementy idą w tysiące i są powtarzalne, czyli wiadomo, że płytka ma mieć jednakowe parametry i tylko wymieniamy na nową jak się stępi.
Z tej samej przyczyny, takie frezy raczej się zamawia w firmach je produkujących (Leitz, Faba) .

Jednak (jak napisał tuxcnc) wszystko zależy od tego jaką masz maszynę, czyli przede wszystkim, jaka moc wrzeciona.
Poza tym, jeśli obrabiana ma być krawędź prosta, to ..... moim zdaniem o wiele lepiej będzie to obrabiać nie na CNC, a na zwykłej stołowej frezarce z założonym frezem obwodowym, bo będzie po prostu taniej i szybciej.


Autor tematu
Kishon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:15

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#6

Post napisał: Kishon » 17 lis 2021, 21:35

Zakupiłem frez z linku i wszystko poszło idealnie. Obrabiałem zaokrąglone krawędzie, więc stołowa frezarka by się nie sprawdziła. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi!


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zaokrąglanie krawędzi dużym promieniem

#7

Post napisał: juzwa1 » 20 lis 2021, 18:39

lajosz ma rację, już kilkanaście lat zamawiam tylko frezy z wymiennymi płytkami ale jest jedno ale. Nie wszystkie frezy profilowe da się zrobić w wymiennymi płytkami. Ze względu na wzór płytki nie mają podparcia i pękają , wtedy muszę kupić lub wykonują mi na zamówienie frezy z lutowanymi płytkami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”