centrum do produkcji mebli

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
loki13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2021, 21:51

centrum do produkcji mebli

#1

Post napisał: loki13 » 11 sie 2021, 11:52

Cześć wszystkim.

na dzisiaj korzystam z centrum na godziny, ale docelowo do produkcji własnej chcę kupić swoje, zakup dopiero za rok minimum ale chcę to sfinansować projektem unijnym więc muszę się przygotować do zakupu, ofert itp.

Jako że hasła u sprzedawców centrum do nestingu itp. są na porządku dziennym chciałbym prosić o pomoc w doborze sprzętu,
to czego potrzebuję:
obsługa obszaru roboczego 2100 x 3000 (wiem że są centra które obsługują 2000x3000 te kilka centymetrów czasem robi sporą różnicę przy układaniu płyt.

wymiennik narzędzi. na 6 sztuk frezów plus opcja na automat wiercący żeby wszystkiego z głównego wrzeciona nie robić.
wymiennik chcę aby był na bramie a nie na końcu stołu ze względu na obróbkę blatów która wymagała by demontażu zasobnika. (ew. ile więcej na wymiennik na maszynie muszę dopłacić)

nie wiem czy to nie jest przerost formy nad treścią żeby 4 oś mieć, narazie myślę o 3 osiach.

nie chcę centrum belkowego.

musi to być wyrób europejski i nowy

co i za ile byście polecili ew. do czego warto dołożyć a na czym nie warto oszczędzać.

to w założeniu że dostanę dofinansowanie, jeśli nie to co byście polecili w tych samych parametrach ale używane.




bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: centrum do produkcji mebli

#2

Post napisał: bonek87 » 12 sie 2021, 13:18

Witam w naszej firmie zajmujemy się produkcją mebli i od 5 lat mamy maszynę firmy infraform pole robocze jest 2100x3100 + automatycznie wysuwane baz, magazyn mamy z tyłu maszyny na 11 narzędzi( maja opcje ze magazyn jest na moście), nie braliśmy opcji z agregatem wiertniczym ani z 4 osia bo dopłaty do tego były dosyć duże a jak się nie produkuje mebli hurtowo to nie opłaca się na to wydawać, pamiętaj ze musisz mieć jeszcze pompę próżniowa bo bez tego ani rusz tak samo bez odciągu. Sama stopa odciągowa na maszynie pracuje bardzo dobrze mimo że nie mamy jakiegoś super odciągu. Plusy maszyny to sterowania i póki co bezawaryjna praca, kontakt z firmą też w porządku. Jaka aktualna cena to trudno powiedzieć my płaciliśmy ok 225 tys zł netto. Jak byś miał jakieś pytania to śmiało pisz.


Autor tematu
loki13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2021, 21:51

Re: centrum do produkcji mebli

#3

Post napisał: loki13 » 12 sie 2021, 15:54

Rozmawiałem z nimi, ceny się niewiele zmieniły.
jakiej mocy macie wrzeciono, na jakim posuwie pracujecie przy płycie wiórowej przy nestingu i na jakich frezach.
Myślę jeszcze o spychaczu żeby przyspieszyć obróbkę kolejnej płyty.
Ile sekcji masz w stole? częstowali mnie stołem 6 sekcjami ale w opcji takiej że sekcja nad którą jest wrzeciono ma mocniejsze ciśnienie, vs 12 sekcji zwykłych z równym podciśnieniem wszędzie.

Dodane 1 godzina 9 minuty 45 sekundy:
a powiedz mi przez te 5 lat, jak wyglądały koszty serwisu, brak awarii to jedno a serwisy eksploatacyjne, to druga sprawa.


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: centrum do produkcji mebli

#4

Post napisał: bonek87 » 16 sie 2021, 10:04

Wrzeciono mamy mocy 9kw posuw to 12-14 m/min frezy używamy firmy Ita. My spychacza nie mamy czas na rozładunek to +,- 3 min wiadomo zależy od wielkości i ilości detali. Stół mamy 12 sekcyjny i przy mniejszych elementach czasem bywa problem, ale byliśmy o tym informowani podczas zakupu maszyny. Koszty serwisowe przez te lata to 4 baterie mitsubishi = 400 zł netto + koszt 2 przeglądów czyli jakieś 2800 zł za oba przeglądy. No i smar do hiwina 20 zł na rok.Tak więc koszt eksploatacyjne nie są wysokie jak na maszynę cnc. Brak awarii według mnie jest najważniejszy. Bo taka maszynę się kupuje po to aby pracowała a nie stałą i czekała na serwis :D póki co wszystko działa bezawaryjnie.To sterowanie mitsubishi robi faktycznie robotę maszyna ani razy nie wykonała jakiegoś głupiego nie kontrolowanego ruchu.


Autor tematu
loki13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2021, 21:51

Re: centrum do produkcji mebli

#5

Post napisał: loki13 » 16 sie 2021, 20:27

teraz częstują mnie wrzecionem 4,6 kw.
na jakim frezie jedziecie te 12-14m/min? diament czy płytkowe? na ile wam taki frez wystarcza (w sytuacji bez niespodzianek w płycie).
kupiłem teraz taki frez i sam jestem ciekaw ile z niego wycisnę żeby jakość była ok. (https://www.npol.com.pl/nowe-frezy-seri ... b-i-v809xb)
mieliście opcje odciągu z dodatkowym dociskiem? przy jak małych elementach zaczyna się problem? jakiej mocy macie pompę?

co do spychacza myślę o nim bo koncept mam taki że na szybko przesunąć materiał w inne miejsce a potem od razu w czasie jak kolejna płyta się frezuje pierwszą wrzucam na wielowrzecionowkę żeby mieć komplet odwiertów, oklejam i wstępnie sortuje. tak żeby przy składaniu nie było szukania.


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: centrum do produkcji mebli

#6

Post napisał: bonek87 » 17 sie 2021, 11:21

Przed zakupem robiliśmy test na wrzecionie 4.6kw i do drewna ono wystarczy z tym że my czasem też frezujemy i wiercimy (dużymi wiertłami) w aluminium i dlatego też zdecydowaliśmy się na 9 kw. Odciąg mamy klasyczny z włosiem na dole i sprawdza się dobrze. Pompę mamy beckera 250 i przy elementach 150x150 czasem potrafi go przemieścić. Podczas naszego zakupu opcji spychacza jeszcze nie było. Co do frezu to muszę poszukać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”