Przekładnia planetarna

Projekt przekładni planetarnej 2 stopniowej

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
Wojtek_123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2021, 19:26

Przekładnia planetarna

#1

Post napisał: Wojtek_123 » 02 lip 2021, 19:38

Cześć,
Jestem studentem mechaniki i budowy maszyn, w kole naukowym projektuje przekładnię planetarną do bolidu elektrycznego. Wykonałem już większość obliczeń zrobiłem projekt oraz wydrukowałem model przekładni w 3D. Chciałbym zapytać czy osoba dużo bardziej doświadczona w temacie byłaby chętna do sprawdzenia projektu. Dodatkowo jestem zainteresowany wykonaniem 4 ( lub większej ilości)przekładni. Z góry dziękuję za pomoc. :D



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Przekładnia planetarna

#2

Post napisał: pitsa » 03 lip 2021, 09:11

Chwalcie się tym co robicie i pokazujcie. Im będzie ciekawsze, tym więcej osób będzie się przyglądać i pomagać (czy choćby krytykować i wytykać wady). :-)

Liczyłeś przekładnię zgodnie z jakąś "sztuką projektowania" czy tylko przełożenie jak tutaj?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
Wojtek_123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2021, 19:26

Re: Przekładnia planetarna

#3

Post napisał: Wojtek_123 » 03 lip 2021, 19:54

Obliczenia starałem się wykonać zgodnie z normą ISO 6336 (1-3) w większości metodą B lub C aby zachować jak najmniejszy margines błędu. Obecnie najwięcej wątpliwości mam co do metody ustalenia poszczególnych kół zębatych (chcę maksymalnie odchudzić cały projekt ale nie zbudować czegoś co rozpadnie się po złożeniu) dodatkowo zastanawiam się nad sposobem połączenie - moment zarówno z pierwszego jak i drugiego stopnia planuję odbierać z jarzma. Pytań jest dość dużo dlatego szukam osoby chętnej do pomocy np w formie konsultacji czy to na żywo czy online. Zależy mi na porządnym wykonaniu projektu aby uniknąć późniejszych kosztów w fazie eksploatacji.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Przekładnia planetarna

#4

Post napisał: StudentIB » 03 lip 2021, 20:26

Ja Ci mogę polecić kilka książek, jeśli jeszcze z nich nie korzystałeś to mogą się przydać do sprawdzenia obliczeń, uzupełnienia projektu itd.:
- Przekładnie obiegowe L. Muller
- Zębate przekładnie obiegowe L. Muller, A. Wilk
- Przekładnie obiegowe (planetarne) W. Surowiak
- Przekładnie zębate. Zasady działania. obliczenia geometryczne i wytrzymałościowe A. Skoć


Autor tematu
Wojtek_123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2021, 19:26

Re: Przekładnia planetarna

#5

Post napisał: Wojtek_123 » 08 lip 2021, 21:01

Mullera i Skocia mam obecnie w domu a z dwoma pozostałymi się zapoznawałem. Tak więc bardziej zapytam czy nie zna ktoś osoby pracującej na co dzień z przekładniami, ewentualnie jakieś firmy zajmującej się taką tematyką do polecenia najlepiej ze śląska lub małopolski.
Będę wdzięczny za każdą pomoc :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”