Tokarka TSS150 regulacja stożka.

Tokarka ciągnie stożek

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
zatronik1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 09 lip 2004, 00:45
Lokalizacja: opolskie

Tokarka TSS150 regulacja stożka.

#1

Post napisał: zatronik1 » 04 cze 2021, 12:39

Posiadam TSS150 ostatnio dorobiłem przystawkę do szlifowania wałków. Działa dobrze ale okazało się że ciągnie stożek około 0,15 na 160 mm. Chodzi o sposób regulacji całego wrzeciennika (szlifowanie bez kła).
Może jakiś kolega przerabiał temat w takiej tokarce i wie. Domyślam się że trzeba poluzować wrzeciennik i odpowiednio korygować jednak jak to wygląda w tym modelu , jest tam olej i niewiele widać. Dobrze było by coś wiedzieć zanim się za to zabiorę.




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Tokarka TSS150 regulacja stożka.

#2

Post napisał: atom1477 » 11 cze 2021, 20:48

A jesteś pewien że powodem jest niepoprawna pozycja wrzeciennika, a nie wytarcie prowadnic na łożu?


Autor tematu
zatronik1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 09 lip 2004, 00:45
Lokalizacja: opolskie

Re: Tokarka TSS150 regulacja stożka.

#3

Post napisał: zatronik1 » 12 cze 2021, 16:00

Ba pewien nie jestem . Po zakupie tokarki robiłem pomiary łoża względem prowadnic konia. Wychodziło mi wtedy wytarcie loża właśnie około 0,1 mm.Jednak wydaje mi się że wytarcie łoża z uwagi na kierunek obciążeń nie powinno sie tak objawiać. Jednak jeżeli się mylę to kiepsko bo niewiele można zrobić .
Dodam że chce przeszlifować pinolę własnego wykonania do bardzo ładnej wiertarki kolumnowej którą dostałem jako nie kompletną. Z uwagi na trudność dotrzymania wymagań wymiarowych zdecydowałem się wykonać najpierw testowo ze zwykłego materiału. Wszystko wyszło nadzwyczaj dobrze włącznie z frezowaniem przystawkami samoróbkami. wyszedł wprawdzie stożek ale dopieściłem odpowiednio papierem. Luz w korpusie w granicach 0,02 i jest fajnie .Teraz jednak chciałbym zrobić docelowa pinole z C45 z nadatkiem na szlifowanie po obróbce cieplnej. A takiej pofrezowanej pinoli już metodą papierową nie można dopieścić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”