Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

Dyskusje o maszynach Okuma

Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

#1

Post napisał: maciek95k » 10 cze 2021, 11:36

Problem jak w temacie. Tokarka wywinęła dzwona w uchwyt i obecnie ma błąd osi X - 202 APA Check Data.
Osią idzie ruszyć po wykasowaniu błędu ale po przejechaniu tam milimetra czy ileś, wyskakuje ponownie.
Poniżej wrzucam dokładny opis z książki błędów:
Obrazek
Ciekawostką jest to, że program był puszczony drugi raz (o ile dobrze zrozumiałem operatora). Przy drugim razie wjechała w uchwyt. Zastanawia mnie, czy błąd jest pokłosiem dzwona, czy może dzwon wynika z jakiegoś uszkodzenia feedbacku które miało miejsce najpierw. Przy maszynie będę dopiero w weekend ale chciałbym zgromadzić sobie możliwie dużo informacji.

Przerabiał ktoś coś takiego? Ma jakieś wskazówki gdzie i czego szukać?
PS. Kupię uchwyt KITAGAWA B208 lub odpowiednik w dobrych pieniądzach :D




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

#2

Post napisał: Robert_K » 11 cze 2021, 12:03

Wygląda jakby stracił sprzężenie z enkodera w tej osi. Piszesz, że da się ruszyć osią - czy podczas jazdy zanim znowu wyrzuci błąd zmieniansie pozycja osi na panelu?

Enkodery w obu osiach takie same? Absolutne czy inkrementalne?

Pozdrawiam.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

#3

Post napisał: jasiu... » 11 cze 2021, 14:03

maciek95k pisze:
10 cze 2021, 11:36
Ciekawostką jest to, że program był puszczony drugi raz (o ile dobrze zrozumiałem operatora). Przy drugim razie wjechała w uchwyt.
Może program jest w porządku, a gość nie w tą stronę skorygował narzędzie, albo mu się przecinek przesunął przy wpisywaniu?


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

#4

Post napisał: maciek95k » 11 cze 2021, 14:11

Robert_K pisze:Piszesz, że da się ruszyć osią - czy podczas jazdy zanim znowu wyrzuci błąd zmieniansie pozycja osi na panelu?

Czy zmienia się pozycja to nie wiem. Będę jutro na miejscu to sprawdzę. Po dopytaniu okazało się, że nie tyle da się ruszyć osią co po wykasowaniu błędu oś sama kawałek podjeżdża bez naciskania czegokolwiek i później wskakuje błąd.

Nie jestem pewny, czy tam czasem resolverów nie ma. Jutro będę grzebał i szukał.
jasiu... pisze:Może program jest w porządku, a gość nie w tą stronę skorygował narzędzie, albo mu się przecinek przesunął przy wpisywaniu?

Raczej nic z tych rzeczy. Bliższe oględziny uchwytu wskazują na to, że szczęka podstawowa w uchwycie była uszkodzona (tj. Miała pęknięcie które postępowało) i nie tyle szczęka pękła od dzwona co po jej uszkodzeniu detal wypadł i gdzieś się tam przemielił między uchwytem a narzędziem. Czy usterka elektroniczna ma z tym związek to ciężko mi póki co stwierdzić.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Okuma LB12 - błąd osi po dzwonie

#5

Post napisał: maciek95k » 12 cze 2021, 16:07

Usterka prawdopodobnie naprawiona. Wyjdzie podczas użytkowania. W tej chwili, najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że po pęknięciu szczęki przedmiot wpadł między uchwyt a głowicę narzędziową. Maszyną dość mocno zatrzęsło w wyniku czego wypadła w enkoderze wtyczka. W mojej opinii wtyczka musiała być już źle włożona bo sama puszka na serwonapędzie miała obluzowane śruby. Po wpięciu wtyczki wszystko wróciło do normy. Według tego co jest napisane w książce błędów i diagnostyce także wynikało, że problem jest w serwonapędzie.
Poniżej kilka zdjęć dla potomnych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodane 35 sekundy:
Zostało jeszcze namierzyć jakiś uchwyt i pewnie sama geometria też będzie do poprawy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny Okuma”