Budowa CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
zientkowski
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2012, 20:44
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Budowa CNC

#1

Post napisał: zientkowski » 25 maja 2021, 12:58

Witam
ostatniego czasu nazbierało się trochę gratów i nie mam pojęcia do czego je wykorzystać? może jakaś podpowiedź ze strony forumowiczów? myślałem nad jakaś frezarką... czy w ogóle te elementy są coś warte? pozdrawiam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Budowa CNC

#2

Post napisał: WP Kamil » 25 maja 2021, 14:04

Frezarki to Kolega nawet z tego 1/10 nie stworzy. Dla mnie frezarka to pojęcie mechaniczne, a na zdjęciach mechaniki zero.
Coś dało by się wykorzystać przy budowie sterowania do frezarki CNC, ale nie panel operatorski, PLC co najwyżej do sterowania magazynkiem/zmieniaczem narzędzi, serwa jak najbardziej jako napędy osi jeśli jest wiedza jak podłączyć i stuningować, resztę drobnicy może i by gdzieś upchnął.
Coś warte to jest, ale oprócz serw i krańcówek reszty bym się nie spodziewał gdyby ktoś pokazał pudło z częściami do budowy frezarki CNC.
Także na razie to kupa przypadkowej elektroniki zebranej chyba bez konkretnego planu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
zientkowski
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2012, 20:44
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Budowa CNC

#3

Post napisał: zientkowski » 25 maja 2021, 15:49

A te dwa m9duky do simatica FM-357-2 4 axis control to sie nie nada w polaczeniu z serwo driwerami i serwo silnikami? Kable polaczeniowe z tych modolow siemensa mam do tych serwo driverow


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Budowa CNC

#4

Post napisał: WP Kamil » 25 maja 2021, 21:12

zientkowski pisze:
25 maja 2021, 15:49
A te dwa m9duky do simatica FM-357-2 4 axis control to sie nie nada w polaczeniu z serwo driwerami i serwo silnikami? Kable polaczeniowe z tych modolow siemensa mam do tych serwo driverow
Kolega może sobie wymyślić maszynę z 3, 4, 8 osiami, zaprogramować jakąś sekwencję ruchów i wywoływać ją z panelu operatorskiego, można by pewnie ruszać każdą osią oddzielnie z zaprogramowaną prędkością lub z punktu do punktu, lub bazować osie.
To nadal nie będzie CNC w takim potocznym rozumieniu.
Zamiast panela operatorskiego potrzebny jest jakiś inny interface który będzie posiadał możliwość przesłania i wykonania programu (ciągu G-codów). Siemens ma oczywiście gotowe rozwiązania ale nie wiem czy ktoś z amatorów próbował skonfigurować takie ustrojstwo- są dużo tańsze i prostsze sposoby.
Jeśli ma być z tego frezarka/tokarka CNC to PLC i panel bym sprzedał i rozejrzał za jakimś innym gotowym sterowaniem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
zientkowski
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2012, 20:44
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Budowa CNC

#5

Post napisał: zientkowski » 26 maja 2021, 10:11

WP Kamil pisze:
25 maja 2021, 21:12
zientkowski pisze:
25 maja 2021, 15:49
A te dwa moduły do simatica FM-357-2 4 axis control to się nie nada w połączeniu z serwo driverami i serwo silnikami? Kable połączeniowe z tych modułów siemensa mam do tych serwo driverów
Kolega może sobie wymyślić maszynę z 3, 4, 8 osiami, zaprogramować jakąś sekwencję ruchów i wywoływać ją z panelu operatorskiego, można by pewnie ruszać każdą osią oddzielnie z zaprogramowaną prędkością lub z punktu do punktu, lub bazować osie.
To nadal nie będzie CNC w takim potocznym rozumieniu.
Zamiast panela operatorskiego potrzebny jest jakiś inny interface który będzie posiadał możliwość przesłania i wykonania programu (ciągu G-codów). Siemens ma oczywiście gotowe rozwiązania ale nie wiem czy ktoś z amatorów próbował skonfigurować takie ustrojstwo- są dużo tańsze i prostsze sposoby.
Jeśli ma być z tego frezarka/tokarka CNC to PLC i panel bym sprzedał i rozejrzał za jakimś innym gotowym sterowaniem.
Ok, w takim układzie trzeba będzie tak zrobić, może jakaś podpowiedź ile za te sterowniki PLC i panel krzyczeć bo nie mam pojęcia ile jest warte

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”