Przedłużenie śruby trapezowej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Przedłużenie śruby trapezowej

#1

Post napisał: zbigsm » 23 maja 2021, 14:44

Witam kolegów.
Mam taki techniczny problem. Jest tokarka Schaublin, przerabiana przez inną firmę na CNC,
W osi Z przeniesienie obrotów z silnika krokowego jest rozwiązane w bardzo dziwny sposób.
Po kolei mamy silnik, koło zębate małe, pasek, koło zębate duże, następnie ośka pośrednia.
Ośka wchodzi z tyłu tokarki do mechanizmu, w którym jest 5 kół zębatych, pierwsze na ośce pośredniej, ostatnie na śrubie Z. Niestety ten zestaw kół zębatych wprowadza luz nawrotny, około 0,4 mm, co psuje całkowicie dokładność tokarki.
Oglądając konstrukcję, na osi śruby Z jest solidne łożyskowanie z kołem pasowym, do niczego nie podłączone.
Śruba kończy się wewnątrz odlewu, gdyby była kilka centymetrów dłuższa, to wypuściłbym ją zamiast koła pasowego, byłoby proste rozwiązanie - koło na osi silnika, koło na śrubie.
Jak przedłużyć śrubę trapezową. czy to w ogóle ma sens? Wyjąć z tokarki, od czoła nawiercić otwór średnicy około 8-10 mm, nagwintować go. Do tego dorobić przedłużenie z gwintem zewnętrznym pasującym do śruby. Skręcić, może delikatnie złapać TiGiem, następnie oszlifować i złapać współosiowość na szlifierce do wałków.
Nie wiem czy idę w dobrą stronę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam - Zbyszek z BB


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przedłużenie śruby trapezowej

#2

Post napisał: Steryd » 23 maja 2021, 19:41

A nie da rady założyć sprzęgła? Jak dasz skręcane z boku (na gładki wał), to nie będzie trzeba nic przerabiać.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Re: Przedłużenie śruby trapezowej

#3

Post napisał: zbigsm » 24 maja 2021, 21:40

Chciałbym założyć sprzęgło, ale nie ma do czego przykręcić. Śruba z dwóch stron jest zamocowana w taki sposób, że nie wystaje poza bloki łożyskujące.
Rozmawiałem z kolegą, który przedłużał śrubę, poprzez osadzenie na ciasno walca stalowego, potem przetoczył walec dla uzyskania osiowości.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Przedłużenie śruby trapezowej

#4

Post napisał: orion32 » 24 maja 2021, 21:50

Czy uważasz, że ktoś zastosował te koła, bo nie miał innego pomysłu na życie? Czy takie rozwiązanie było tańsze, i prostsze, niż to które Ty chcesz, zastosować?
Jak już odpowiesz, sobie na te pytania, to będziesz wszystko wiedział.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”