fanuc mc

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
rychkub
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2016, 20:06
Lokalizacja: Częstochowa

fanuc mc

#1

Post napisał: rychkub » 22 lut 2021, 07:02

Witam, podczas puszczania obróbki frezem kulowym, narzędzie skacze miedzy poszczególnymi przejściami, tak że aż szarpie całą maszyną. Aby zmniejszyć te drgania maszyny wprowadziłem ręcznie do g-kodu wiersz G08 P1
Obrazek
Poprawiło to znacznie przejazdy pomiędzy poszczególnymi punktami jednak zmniejszyła się prędkość posuwu (wydaje mi się że jest ona zależna od możliwości przeliczeniowych komputera)
Chciałem sprawdzić również działanie innego g-kodu G05 Q1 co by może poprawiło prędkość posuwu.
Obrazek
Program ruszył lecz zakończył się błędem, jednakże po uruchomieniu tego programu miałem wrażenie że zmieniła się dynamika załączania się obrotów wrzeciona, tak jak by wcześniej wolniej wchodziła na obroty a teraz przy załączeniu 5000 lub wyżej wkręca się na obroty dużo szybciej i słychać rumor przy tym starcie jak by było łożysko uszkodzone we wrzecionie po czym jak już jest na obrotach to nie ma tego rumoru.
Dodam jeszcze że program puszczałem kilkakrotnie przed tymi zmianami i maszyna chodziła normalnie na tych parametrach.

Pytanie moje brzmi czy jest możliwość ze przez g-kod G05 Q1 zmieniłem dynamikę załączania się obrotów wrzeciona czy raczej to był zbieg okoliczności i wysypało mi się łożysko we wrzecionie.

Napęd wrzeciona jest poprzez pasek z silnika, maszyna to centrum obróbcze Feeler, maksymalne obroty 8000, Sterowanie Fanuc MC, poniżej poglądowe zdjęcie maszyny.

Obrazek




Pati
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:40
Lokalizacja: Cieszyn

Re: fanuc mc

#2

Post napisał: Pati » 05 maja 2021, 12:26

Witam
Jest to raczej zbieg okoliczności.
Komenda G05 nie ma nic wspólnego z prędkością obrotową wrzeciona. Prędkość wchodzenia na obroty jest zapisana w parametrach maszynowych sterowania.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: fanuc mc

#3

Post napisał: rc666 » 05 maja 2021, 13:24

Przedewszystkim musisz znac mozliwosci maszyny.
Jezeli szarpie to jestem niemal pewny ze za szybko jest.
Zmniejsz posuwy a wtedy powinno sie poprawic.
Jezeli maszyna pracuje w tym programie w trzech osiach rownoczesnie trzeba popatrzec co sie dzieje.
Włącz w maszynie High speed machining jezeli masz taka opcje, do tego jest g-code. Maszyna wtedy czyta wiecej lini programu do przodu. Standardowo jest 10 lini o ile dobrze pamietam, przez to moze szarpac.
Tak ogolnie to ta maszyna wyglada mi na tani sprzet.
Jezeli pracujesz na maxymalnych obrotach to musisz "rozgrac" wrzeciono.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


typniepokorny86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 08 lut 2009, 17:04
Lokalizacja: Żołyń

Re: fanuc mc

#4

Post napisał: typniepokorny86 » 26 paź 2021, 02:43

Widać nazwa maszyny nie przypadkowa.
Komenda G05 Q1 mocno pomaga przy szybkich posuwach. Ale ograniczeń maszyny nie przeskoczysz. Mam to przetestowane na 3 różnych maszynach.
Aby wyłączyć G05, z tego co pamiętam mus też być odwołanie korekcji długości narzędzia G49. Jednak z tym trzeba MOCNO uważać, bo maszyna może być ustawiona tak że przy podaniu G49 wrzeciono obniża się o długość narzędzia. A łatwo się domyślić czym to się może skończyć. Trzeba to przestawić. Gdzieś mam zapisane który to parametr.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”