Oslona mgly wodnej

Mgla wodna

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

Oslona mgly wodnej

#1

Post napisał: creattine1 » 08 mar 2018, 20:29

Witam widziałem parę filmów na you tubie jak ktoś amatorsko tnie nierdzewke przy pomocy osłony mgły wodnej jak to wygląda i jak można spróbować zamontować coś takiego ?




ramcar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 02 cze 2007, 17:52
Lokalizacja: zakliczyn

Re: Oslona mgly wodnej

#2

Post napisał: ramcar » 09 mar 2018, 07:00

Witam
Ja mam agregat Auto Cut 100, palnik Thermal Dynamics XT 301.
Jest to technologia WMS stosowana chyba tylko przez amerykanów chociaż podobno się z niej wycofują . Do cięcia używa się azotu i wody prosto z kranu. Co ważne krawędź cięta jest praktycznie biała a co za tym idzie dobrze spawalna . Ten sam palnik po wymianie elektrody i osłony tnie również stal czarną ,oczywiście powietrzem. Jeśli ktoś posiada taki agragat chętnie porozmawiam na temat części zamiennych do palnika.


Autor tematu
creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

Re: Oslona mgly wodnej

#3

Post napisał: creattine1 » 09 mar 2018, 08:05

A jak to wygląda para wodna wylatuje z osłon osłaniając luk plazno
wy ? Chciałem znaleźć jak ktoś to amatorsko zrobił i nie mogę


ramcar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 02 cze 2007, 17:52
Lokalizacja: zakliczyn

Re: Oslona mgly wodnej

#4

Post napisał: ramcar » 09 mar 2018, 15:13

Boje się ze amatorsko to nie da rady.


andrzejd68
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2013, 09:57
Lokalizacja: z wysp

Re: Oslona mgly wodnej

#5

Post napisał: andrzejd68 » 21 mar 2021, 21:00

Witam serdecznie
Mam parę pytań do znawców (nie znafcuf) tematu cięcia plazmowego w praktyce i jego opłacalności. Jesteśmy małą firmą inżynieryjną i potrzebujemy od ręki wyciąć różnego rodzaju formatki lub panele z blachy nierdzewnej bądź aluminiowej, zazwyczaj tniemy cienkie od 0,6 do 2 mm tylko sporadycznie może trafić się jakiś grubszy detal jak uchwyt 6-10 mm. Zależy nam na jakości i braku zanieczyszczeń po procesie cięcia, zlecamy cięcie plazmą ale jednak małe detale wyglądają nie najlepiej a na laser musimy czekać parę dni i jest trochę drogo jak dla 2-3 małych elementów, a nawet po laserze na detalach z lustrzanej nierdzewki zostają czasami brązowe przebarwienia, które później musimy polerować bo nie są akceptowalne. Kiedyś tutaj na forum twierdziłem, że zakup źródła Ultra Cut jest zbyt drogi, części i akcesoria również dosyć drogie, zresztą miałem wyceniony taki stół 3x1,5 z tym samym źródłem za ok 260 tyś złotych ale to było 2 lata temu, czasy się zmieniają i dzisiaj możemy kupić takie źródło używane 100 XT już za ok 30 - 40 tyś złotych doliczyć do tego dobry stół, oprogramowanie, gaz azot i przy takiej produkcji jak nasza może się to opłacać? Co sądzicie o tym, jaki producent mógłby wykonać profesjonalny stół dla takiego źródła Ultra Cut 100XT, nie musi być High Speed pana K, ważne żeby detale po wycięciu nie miały nadpaleń i przebarwień? Uważam, że lepsza jest dobra plazma niż ch*jowy chiński laser oferowany przez niektóre firmy na naszym rynku (kiedyś byłem z wizytą w jednej z firm oferującej lasery CO2 do cięcia cienkich blach ale nie mogli go uruchomić więc wtedy zdałem sobie sprawę, że z chińskim laserem jest jak gra w lotto). Jak jest z dostępnością części eksploatacyjnych i ich cenami, czy użytkownicy takiego źródła muszą liczyć na częste i drogie zakupy? Czy samo cięcie cienkich blach kwasowych lub aluminiowych wiąże się ze znacznym zużyciem, prądu, azotu i wody? Czy jakość i prędkość cięcia pozostaje na tym samym poziomie jak w początkowym okresie po instalacji? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Oslona mgly wodnej

#6

Post napisał: DOHC » 24 mar 2021, 05:26

Zajrzyj tu: https://www.thermal-dynamics.com/therma ... 0-4825.pdf

Jak rozumiem zależy Ci na WMS żeby ograniczyć strefę wpływu ciepła przy cięciu na cienkich blachach nierdzewnych. Zobacz sobie tabelę prędkości cięcia. Znajdziesz tam parametry do cięcia z wodą od 100 A i grubości ~3,5 mm. Na Twoim miejscu poszukał bym najpierw kogoś z plazmą z takim źródłem i palnikiem i pojechał ze swoją blachą i jakąś buteleczką na testy. Może okazać się że taka plazma się poprostu nie nadaje do Twoich zastosowań.

Pozdrawiam


andrzejd68
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2013, 09:57
Lokalizacja: z wysp

Re: Oslona mgly wodnej

#7

Post napisał: andrzejd68 » 24 mar 2021, 23:00

Thanks DOHC, słusznie trzeba zrobić testy na cienkiej kwasówce, z aluminium 2 mm i grubszej nie powinno być problemu bo nawet zwykła plazma z powietrzem daje radę tylko jest mało dokładna.


andrzejd68
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2013, 09:57
Lokalizacja: z wysp

Re: Oslona mgly wodnej

#8

Post napisał: andrzejd68 » 22 lis 2023, 00:14

Witam po dłuższej przerwie.
Znalazłem naszego producenta wypalarki CNC do cięcia w osłonie mgły wodnej ze standartowym źródłem Hypotherm Powermax. Byłem u producenta na teście i przy cienkich blachach wygląda to całkiem pozytywnie, akurat nie było blachy z folią ale element wycięty z nierdzewki 1 mm nie miał nalotu na krawędziach, był w miarę czysty no i otwory fi 6 mm zrobiły na mnie wrażenie. Przymierzamy się do zakupu tej maszyny bo dla naszych potrzeb jest to najlepsze rozwiązanie, niski budżet przy zakupie ok 100 tyś, niskie koszty eksploatacji, dostępne części, szybkie cięcie.
I tutaj chciałbym poznać Wasze opinie o wypalarkach ELMECH, jak się sprawują, jak z serwisem i czy ich własny system WMS sprawdza się w ciągłej pracy.

Dziękuję za podpowiedzi

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”