Dane kalibracyjne

Zmienne dane dotyczące kalibracji

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

Re: Dane kalibracyjne

#11

Post napisał: Rtxdx » 02 mar 2021, 17:44

Ustawiam to już kilka lat. Wprawa to tu nie ma nic do rzeczy. To nie obróbka trwająca 20 min, że jak na ustawianie poświęcę 5 to się opłaci. To obróbka która trwa 2-3 minuty. Czasami parę fasolek, czasami parę otworów. A ustawianie jest po prostu męczące dla kogoś kto ręcznie jeździ.

Co do automatyzacji to efekt też tego, że kręcenie dziennie kilkaset razy korbą nie ma nic wspólnego z ćwiczeniami. I jeszcze trzeba się pilnować. A przecież nie byłoby sensowne montowanie liniałów, skoro nadal miałbym kręcić korbą :). Po prostu człowiekowi się już odechciewa, bo to nie ma nic wspólnego z konstruktywną pracą kiedy więcej ustawiasz niż robisz. Nadszedł czas na zmiany :).

PS. proste rozwiązania - źle trafiłeś, że ja ich nie widzę :). 8 lat temu padło mi koło zębate w maszynie (mała chińska frezarka). Jakaś tandeta plastikowa. A robota na jutro musiała być zrobiona. Dorwałem kawałek teflonu, oryginalną z wyłamanymi zębami złożyłem tak jak się dało i na oparach, ręcznie zrobiłem koło, które do dzisiaj działa w tej maszynie :). Co ciekawsze ostatnio otwierałem i wygląda jak nowe :). Dlatego wiem co to znaczy proste rozwiązanie i jak znajdziesz mi tutaj kogoś kto ręcznie korbami robił koła zębate bodajże M1,5 i 30 zębów. Liczenia było od groma. Ale potrzeba matką wynalazku. Robota została wykonana a nowe koło do dzisiaj leży w szufladzie i czeka aż samoróbka się rozleci. Trochę ciężko było ręcznie frezować kształt ewolwenty, ale... dało się. Bez automatu.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.




atlc
Posty w temacie: 3

Re: Dane kalibracyjne

#12

Post napisał: atlc » 02 mar 2021, 18:23

G68 to obrót układu współrzędnych.
Musisz tylko znać kąt.
Można mierzyć czujnikiem zegarowym i liczyć z trygonometrii, można mieć sondę i napisać cykl pomiaru.


Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

Re: Dane kalibracyjne

#13

Post napisał: Rtxdx » 02 mar 2021, 20:21

O właśnie. Czyli jest coś. O to chyba chodziło.
A co do pomiaru to tu nie ma problemu. Pomiar z wystarczającą dokładnością to nie problem. Na pewno szybciej niż ustawianie ...

Jeszcze raz dzięki!

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dane kalibracyjne

#14

Post napisał: oskaeg » 02 mar 2021, 20:59

Daj znać jak to się sprawuje w praktyce.


atlc
Posty w temacie: 3

Re: Dane kalibracyjne

#15

Post napisał: atlc » 02 mar 2021, 21:13

Na przykładzie prostokątnej formatki:
Przy jednym narożniku dojeżdżamy czujnikiem zegarowym w osi Y na "0". Przejeżdżamy w osi X o jakiś wymiar, załóżmy że 200mm.
Jedziemy osią Y aż zegar pokaże ponownie zero.
Mamy dwie przyprostokątne trójkąta, różnicę w osi X oraz w Y. Teraz funkcje trygonometryczne i mamy kąt. Ot, wszystko.

To między innymi dla Ciebie kolego oskaeg, zmieniłeś posta w między czasie ale być może skorzystasz.
Jak przecinam czasami rolki dla kogoś na drutówce to się tak ustawiam do osi wpustu, można się ustawić do setki.
Obrazek

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dane kalibracyjne

#16

Post napisał: oskaeg » 02 mar 2021, 22:11

Żeby wynik był precyzyjny, to trzeba też mieć precyzyjną maszynę. Autor tematu nie używa czujnika, tylko krawędzi freza.

Nie wiedziałem ze można zmienić układ współrzędnych, a tym bardziej w machu... Jakby mi przyszło wcześniej zrobić coś takiego, to obróciłbym sobie zwyczajnie wektory o dany kąt. Może się ta wiedza do czegoś kiedyś przyda, kto wie? Lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć.

Tylko weź pod uwagę z jakim posuwem pracuje drutówka, a z jakim posuwem pracuje frezarka... Jest to jakieś rozwiązanie, ale nie do końca jestem przekonany czy takie idealne jeśli chodzi o frezarkę...

Jeśli chodzi o drutówkę, to ludzie na prawdę potrafią robić na niej prawdziwe cuda, Ja drutówki nie mam, to się na tym kompletnie nie znam, ale wysłałem kiedyś facetowi od nas z forum płytkę z 6 otworami (robił mi te "żeberka"), nawet nie mam pojęcia w jaki sposób on to na maszynie ustawił, ja bym musiał zrobić sobie do tego kołki ustalające. Bardzo to przeżywałem, bo płytka była okrągła... On się bez problemu na maszynie ustawił, wykonał to bardzo precyzyjnie i bardzo mi tym zaimponował.

Obrazek


feedtalefive
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 03 mar 2021, 15:04

Re: Dane kalibracyjne

#17

Post napisał: feedtalefive » 03 mar 2021, 15:55

Montując kamerę, możesz użyć ją jako precyzyjną sondę optyczna do określenia położenia materiału i jego orientacji względem współrzędnych maszyny.


atlc
Posty w temacie: 3

Re: Dane kalibracyjne

#18

Post napisał: atlc » 03 mar 2021, 16:22

Wymyślasz nieistniejące problemy.
Funkcja jest, działa i nie ma znaczenia czy na frezarce czy w drutówce.
Jak przyszłoby Ci obrabiać skomplikowaną kieszonkę umieszczoną wiele razy po obwodzie detalu, to zamiast generować program w formie "potworka" można zwyczajnie obracać układ współrzędnych i wykonywać ten sam kod kilka razy.
A okrągła formatka do ustawienia na drutówce nie jest specjalnie trudna. Zresztą na frezarce z użyciem sondy też.

https://youtu.be/5j8GJGqLztU
https://youtu.be/-9xpjNajVZ8

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dane kalibracyjne

#19

Post napisał: oskaeg » 03 mar 2021, 20:33

atlc pisze:Wymyślasz nieistniejące problemy.
Funkcja jest, działa i nie ma znaczenia czy na frezarce czy w drutówce.
Jak przyszłoby Ci obrabiać skomplikowaną kieszonkę umieszczoną wiele razy po obwodzie detalu, to zamiast generować program w formie "potworka" można zwyczajnie obracać układ współrzędnych i wykonywać ten sam kod kilka razy.
A okrągła formatka do ustawienia na drutówce nie jest specjalnie trudna. Zresztą na frezarce z użyciem sondy też.

Kto wymyśle te problemy? Ja?

Takie rzeczy można sobie robić, jak się ma nową precyzyjną maszynę na śrubach kulowych, wtedy to nie ma znaczenia, nie wmawiaj mi ze to samo będzie chodziło na starym gracie, który nie trzyma nawet podstawowych wymiarów...

Było na tym forum poruszane tysiąc razy, ze w komputerze masz wartość 1000, a maszyna fizycznie jedzie np. 1000,5 mm. Poza tym chodziło mi o coś zupełnie innego. Jaki masz posuw na drutówce? A jaki masz na frezarce? Ja 1200 to mam posuw roboczy, gdzie mogę frezować nawet i 30000mm/min.

Chłop zadał pytanie, to przez cały dzień nikt mu nie odpowiedział, ja co prawda źle zrozumiałem, ale chciałem pomóc, wyjaśniło się, też się czegoś nowego dowiedziałem, fajnie... Cieszyłem się i myślałem ze jest już po temacie... Tutaj nie da się normalnie pogadać, kochacie się szarpać i łapać za słowa, robić z drugiego człowieka debila na siłę...

Ja akurat mam wymienione całe nowe śruby i nakrętki we frezarce narzędziowej, która jest manualna, ale jak ktoś ma grata z luzami, to myślisz ze przerobi na CNC i problemy znikną?

Przy normalnym ustawieniu, stopień zużycia maszyny nie ma znaczenia... Będziesz miał luz ogromny, ale będziesz kręcił korbą i zawsze na frezarce kwadrat zrobisz... a teraz układ będzie przesunięty o 1 czy 2 stopnie i co taki sam piękny kwadrat wyjdzie na starym złomie? To po co w takim razie kupować w ogóle nowe maszyny? :roll:

Coś Wam powiem, bo się wkurzyłem... Przyjechała do mnie osoba z rodziny kiedyś, widziała ze miałem jeden silnik asynchroniczny 1,5 KW podłączony na falowniku. Dzwoni do mnie ta osoba i chce aby mu to dać, zwyczajnie mu dać, bo on potrzebuje podłączyć sobie synowi kompresor do piaskowania na siłę. Mówię ze mu tego nie dam, bo mi potrzebne. Godzinę mnie przekonywał, ze mi to niepotrzebne jest... Powiedziałem mu, ze nie odpali kompresora z silnikiem 3KW z jednofazowej sieci za pomocą falownika... Nie, tak się da, Ja się nie znam itp. Kupił falownik za 1200 zł w chinach i du**, kompresor nie działa... Facet nie ma siły, a chce robić. Konsultowałem się ze znajomymi, mówimy mu, aby kupił starego grata samochód i tylko podłączył pasek, koszt starego grata to może z 600 zł, nie on będzie kupował teraz agregat prądotwórczy, też oczywiście z chin, za chwilę wyda na wszystko 10 tys, a kompresor nie odpali. Samochód ma np. 55 kW, regulowany zakres obrotów, nawet nie trzeba za wiele kombinować, bo można się podłączyć bezpośrednio z wału korbowego, ale nie... On ma fachowca, zbudują mu urządzenie, które zrobi mu z 220V, trzy fazy i tyle...

Mój ojciec miał kiedyś sieć sklepów komputerowych w Częstochowie, na początku nie miał doświadczenia i naprawiał komputery w kwocie 20 - 30 zł, to było źle... Jak klient zapłacił za usługę 200 - 300 zł, wtedy komputer był dobrze zrobiony. Ludzie kochają płacić, wymieniać dobre rzeczy itp.

Czasami miałem takie wyrzuty do siebie, ze tylko ciągnę wiedzę od innych, a nie daje nic w zamian, ale tutaj to się nie da... To tak jak lekarze się śmieją ze jest medycyna internetowa, tak samo tutaj jest mechanika forumowa...

To tak jak z tym wrzecionem... Do obróbki stali to są frezarki narzędziowe i centra obróbcze... A te wszystkie jamniki i inne gówna, to są takie same zabawki jak te chińskie wrzeciona, tylko po prostu są trochę mocniejsze... ale do centrum obróbczego to im daleko, czy nawet do zwykłej poczciwej starej narzędziówki...

Takich przykładów można mnożyć... Był parę lat temu u mnie facet, robiłem mu tam jakieś małe formy... Pytał o bardzo dużą formę na obudowę do urządzenia kosmetycznego, powiedziałem ze to dobrze nie wyjdzie, ze będą łączenia na wyprasce... Nie uwierzył mi, bo byłem wtedy jeszcze dość młody, także uznał ze nie mam doświadczenia... Zapłacił za formę 40 tys złotych, nawet tą formę widziałem bo pierwsze próby robił u mnie... Dał to potem na automat, zrobili parę sztuk z ABSu i co? Wszystkie wypraski do malowania, linię łączenia tak widoczne, ze się patrzeć nie dało... No i co? Przyjechał do mnie, przeprosił i powiedział ze człowiek się uczy całe życie, a Ja mu proponowałem piękne obudowy z elementami szklanymi ze szkła hartowanego, zdobione elementami nierdzewnymi, piękne porządne i masywne, to wolał wybrać gówno i kupę kosztów... Tych obudów potrzebował 100 sztuk do urządzenia kosmetycznego, to jak zrobił z formy 100 sztuk przy 40 tyś, to cena jednej wypraski wyniosła 400 zł, a gdzie koszt produkcji, tworzywo, malowanie? Jedna obudowa plastikowa mogła go kosztować nawet i ponad 500 zł, a tu by się za parę groszy zamówiło u producenta piękne panele szklane, zapłaciło by się parę groszy, dało by się różne ozdobniki i by było pięknie i tanio, a tak to wyszło brzydko i drogo, no ale kto bogatemu zabroni?


feedtalefive
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 03 mar 2021, 15:04

Re: Dane kalibracyjne

#20

Post napisał: feedtalefive » 04 mar 2021, 08:41

Wynik obrazu dla danych kalibracyjnych
Dane skalibrowane to dane, do których zastosowano ustawienia kalibracji przed zastosowaniem ustawień danych, jak pokazano na schemacie blokowym Właściwości zmiennych. Ustawienia kalibracji dla zmiennych można zmienić, określając wartości w pliku suplementu do kalibracji Echoview get-vidmate.com instasave.onl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”