Hartowanie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hartowanie

#21

Post napisał: CFA » 22 lut 2021, 16:22

jasiu... pisze:
22 lut 2021, 13:13
CFA pisze:
21 lut 2021, 21:30
Niemniej jak widzę H7 na zewnętrznej średnicy wałka, to pytam klienta czy tak chce naprawdę.
Nie ma H7 na zewnętrznej średnicy wałka, bo norma tego nie przewiduje.
Przejrzyj tabele norm.
Zajrzyj lepiej do źródła.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie

#22

Post napisał: jasiu... » 22 lut 2021, 16:38

kolec7 pisze:
22 lut 2021, 14:48
Pokaż mi gdzie są te wskazówki, co do hartowania?
napisał: kamar » 21 lut 2021 14:46
napisał: jasiu... » 21 lut 2021 15:05
napisał: kuba1im » 22 lut 2021 15:31
CFA pisze:
22 lut 2021, 16:22
Zajrzyj lepiej do źródła.
A co ja robię? Podaję tabele z norm. 21 lut 2021 20:02 - masz tam tolerancję H7. Co pisze na samej górze tabeli? Że to są ODCHYŁKI ...

No właśnie. Podobnie jak w wyróżnionym na czerwono fragmencie z https://pkm.edu.pl/index.php/tolerancje-i-pasowania

Podaję źródła. Ja nie znam tabel z norm, w której wystąpi H7 i będzie ta tabela zatytułowana odchyłki wałków. Ty pewnie też, jeśli jest inaczej, podaj źródło.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hartowanie

#23

Post napisał: CFA » 22 lut 2021, 17:22

jasiu... pisze:
22 lut 2021, 16:38
CFA pisze:
22 lut 2021, 16:22
Zajrzyj lepiej do źródła.
A co ja robię? Podaję tabele z norm. 21 lut 2021 20:02 - masz tam tolerancję H7. Co pisze na samej górze tabeli? Że to są ODCHYŁKI ...

No właśnie. Podobnie jak w wyróżnionym na czerwono fragmencie z https://pkm.edu.pl/index.php/tolerancje-i-pasowania

Podaję źródła. Ja nie znam tabel z norm, w której wystąpi H7 i będzie ta tabela zatytułowana odchyłki wałków. Ty pewnie też, jeśli jest inaczej, podaj źródło.
To nie są źródła. To są tabelki opracowane przez autorów strony, podręcznika itp.
Już ktoś tu zauważył, że przy odchyłkach może być co najwyżej mowa o wymiarach wewnętrznych i zewnętrznych
a nie wałkach i otworach - natomiast przypisanie tolerancji literkami do otworów/wałków pojawia się dopiero w rozdziale o pasowaniach i stamtąd pochodzą tabelki, kiedy to mówi się o wałkach i otworach w kontekście konkretnego położenia odchyłek dla potrzeb określenia pasowania. Natomiast pokaż mi w NORMIE przypisanie oznaczenia literowego tolerancji do czegokolwiek. Ale w normie a nie w tabelce opracowanej na podstawie tabeli pasowań. Ja nie mam obecnie dostępu do normy i nie wiem jak tam jest zapisane, ale skoro mamy rowek pod wpust np 8P9 i nie kwestionujemy tego, to należałoby się spodziewać, że w rozdziale o odchyłkach jest nieco szerzej ujęte. Jak masz dostęp, to zacytuj ten fragment.


Autor tematu
elipsesmi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 265
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Hartowanie

#24

Post napisał: elipsesmi » 22 lut 2021, 19:05

Dziękuję za informację. Mój błąd oznaczenia toleracjii średnicy walka.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie

#25

Post napisał: jasiu... » 22 lut 2021, 20:15

CFA pisze:
22 lut 2021, 17:22
ale skoro mamy rowek pod wpust np 8P9 i nie kwestionujemy tego
No a co tu chcesz kwestionować? Czyżby wymiar rowka nie był wymiarem wewnętrznym, czyli wymiarem (prostokątnego) otworu? :roll:

A może być po angielsku? Bo polskie normy to trzeba kupić, no ale gdybyś potrzebował, to polska norma jest identyczna z ISO 286-2:2010
Samą normę masz tutaj: http://www.almasehsanj.com/files/attach ... 2bbbb7.pdf

Tam masz kilka tabelek. Są zatytułowane: Table 2, Table 3, aż do Table 16.

W każdej z nich jest tekst: Limit deviations for holes. Później są oznaczenia literowe i zwróć uwagę, że występują tam tylko duże litery!

Dalej masz (od Table 17) podobne tabelki, tyle że zatytułowane Limit deviations for shafts. I tam gdzie były wcześniej duże litery, pojawiają się litery małe.

Rozumiesz słowo holes i słowo shafts?

Przy okazji - koledzy mają okazję ściągnąć sobie wszystkie odchyłki, jakie są dopuszczalne przez normę ISO, na której oparto Polską Normę. Wartości są dokładnie te same. Jak ktoś chce mieć profesjonalnie wyglądający dział kontroli, może wydrukować i na ścianie wieszać. :mrgreen:

Zrozumiałem to przysłowie "nie kop się z koniem".


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hartowanie

#26

Post napisał: CFA » 22 lut 2021, 20:42

jasiu... pisze:
22 lut 2021, 20:15
CFA pisze:
22 lut 2021, 17:22
ale skoro mamy rowek pod wpust np 8P9 i nie kwestionujemy tego
No a co tu chcesz kwestionować? Czyżby wymiar rowka nie był wymiarem wewnętrznym, czyli wymiarem (prostokątnego) otworu? :roll:

A może być po angielsku? Bo polskie normy to trzeba kupić, no ale gdybyś potrzebował, to polska norma jest identyczna z ISO 286-2:2010
Samą normę masz tutaj: http://www.almasehsanj.com/files/attach ... 2bbbb7.pdf

Tam masz kilka tabelek. Są zatytułowane: Table 2, Table 3, aż do Table 16.

W każdej z nich jest tekst: Limit deviations for holes. Później są oznaczenia literowe i zwróć uwagę, że występują tam tylko duże litery!

Dalej masz (od Table 17) podobne tabelki, tyle że zatytułowane Limit deviations for shafts. I tam gdzie były wcześniej duże litery, pojawiają się litery małe.

Rozumiesz słowo holes i słowo shafts?

Zrozumiałem to przysłowie "nie kop się z koniem".
Ale ja rozumiem z angielskiego tłumaczenia, że opisano to na przykładzie otworu i wałka, bo tak jest łatwiej operować -czyli uproszczenie ze względu na znaczenie otworów czy wałków w obróbce i dlatego tak jest w opisie i tabelkach. W tłumaczeniu też to może być uproszczone i przyporządkowanie liter jest takie dość swobodne :-).
Ale myślę, że ideą było jedynie zaznaczenie, że omawia się na wałkach i otworach a dotyczy wewnętrznych i zewnętrznych. Kopać się nie będę, bo sam jestem za tym, żeby duża literka przynależała do odchyłek wymiaru wewnętrznego a mała do zewnętrznego. Ale widzę (rzadko, ale jednak widzę i nie tylko u niedouczonych konstruktorów, ale też w dokumentacjach Boscha czy Daimlera) czasami wstawione oznaczenie literowe nieprzynależne prawidłowo do wymiaru wewn czy zewnętrznego, dlatego miałem wątpliwości. Tak jak pisałem - mnie to razi jak ktoś na średnicy zewn wałka wstawi H7 - i sam bym tak nie zrobił, ale widuję to w dokumentacji poważnych firm, więc miałem wątpliwości.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 979
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Hartowanie

#27

Post napisał: kolec7 » 23 lut 2021, 07:18

jasiu... pisze:
22 lut 2021, 16:38

napisał: kamar » 21 lut 2021 14:46
napisał: jasiu... » 21 lut 2021 15:05
napisał: kuba1im » 22 lut 2021 15:31

Janek! Proszę Cię! Zejdź na ziemię! To są fachowe rozmowy o obróbce cieplnej?
Przemyśl chwilę, zanim odpowiesz. Zaczynamy tworzyć środowisko, które przypomina "elektrodę"!

Albo wiesz co - napiszę kolejne super fachowe zdanie o obróbce cieplnej, w odpowiedzi na pytanie z pierwszego postu:
"Zagrzej i wrzuć do oleju. Będzie dobrze! :-)

Przypierdoliliście się do absurdu totalnego jakim jest pisanie H7 (wielkiej litery) w odniesieniu do średnicy zewnętrznej, jak filozofowie.
Kolega skwitował jednym zdaniem, że się pomylił i wszystko. A pytanie nadal pozostaje. Jaki materiał ma tego wałka? Co chce osiągnąć po obróbce cieplnej? Do czego jest ten element? Jaką pełni funkcję? Jaką chce twardość tego wałka? Jaką udarność? Czy, to jest pojedynczy element, czy seria stu sztuk, a może tysiąca?....i jeszcze wiele innych...
"W życiu piękne są tylko chwile...."


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Hartowanie

#28

Post napisał: qqaz » 23 lut 2021, 08:03

CFA pisze:
22 lut 2021, 20:42
Ale widzę (rzadko, ale jednak widzę i nie tylko u niedouczonych konstruktorów, ale też w dokumentacjach Boscha czy Daimlera) czasami wstawione oznaczenie literowe nieprzynależne prawidłowo do wymiaru wewn czy zewnętrznego, dlatego miałem wątpliwości. Tak jak pisałem - mnie to razi jak ktoś na średnicy zewn wałka wstawi H7 - i sam bym tak nie zrobił, ale widuję to w dokumentacji poważnych firm, więc miałem wątpliwości.
Już kilkanaście lat dokumentacja tworzona jest jakimś edytorem rysunkowym gdzie większość oznaczeń ustawia się ręcznie ( no dobrze, ACAD tak ma) bez programowego wybierania że wymiar jest wałkiem czy otworem. Tylko prefix lub sufiks i wymiar stoi.
I zwyczajna nieuwaga że po wałkach przylepia się do następnych wymiarów to co wcześniej było.
Moim na dole to w niczym nie przeszkadza.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie

#29

Post napisał: jasiu... » 23 lut 2021, 09:44

qqaz pisze:
23 lut 2021, 08:03
Moim na dole to w niczym nie przeszkadza.
Tak, bo ludzie są ludźmi, mogą się mylić. Może w dniu, w którym było na rysunku technicznym o tolerancjach obecny konstruktor musiał brać udział w manifestacji w obronie żuczka kupojadka, który był zagrożony na placu budowy jakiegoś marketu. A później nie uzupełnił.

Bo jeśli ktoś wstawi omyłkowo h7 jako tolerancję otworu, to można go później roztoczyć. Ale jeśli H7 potraktuje dosłownie wobec wałka, to albo trzeba będzie wałek napawać, albo wyrzucić, a niedouka zwolnić. I wówczas może się okazać, że jednak przeszkadza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”