Krańcówka do siłownika hydraulicznego

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#1

Post napisał: walcu23 » 07 lut 2021, 14:28

Witam
Buduję prasę warsztatową, skończyłem właśnie siłownik. Zastanawiam sie w jaki sposób wykonać system który będzie umożliwiał zatrzymanie tłoka powiedzmy 10mm przed maksymalnym suwem roboczym. Sterowanie ciśnieniem oleju odbywać się będzie poprzez elektrozawór, więc docelowo ma to być układ elektryczny. Na początku myślałem sprzęgnąć tłoczysko z suwakiem zrobionym z prowadnicy liniowej, do tego czujnik zbliżeniowy. Ale wtedy z tłoczyskiem idzie całe jarzmo które będzie wadzić w pracy.
Tłoczysko mam drążone, 40/80. Myślałem żeby w otwór tłoczyska zainstalować magnes neodymowy, a z zewnątrz założyć kontaktron. Ale... czy 20mm stali to nie za dużo, żeby pole magnetyczne się przebiło?
Jakieś inne pomysły? Dodam że nie chodzi mi o zwalnianie prędkości suwu podczas dochodzenia do końca, tylko o całkowite zatrzymanie suwu bez dławienia ciśnienia za tłokiem.




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#2

Post napisał: Robert_K » 07 lut 2021, 14:50

walcu23 pisze:będzie umożliwiał zatrzymanie tłoka powiedzmy 10mm przed maksymalnym suwem roboczym.
Dlaczego jest to tak istotne?
Może lepiej byłoby podnieść 10mm wyżej cały siłownik i wtedy w tym miejscu byłby wysunięty do końca i sam by się zatrzymał.

Pozdrawiam.


Autor tematu
walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#3

Post napisał: walcu23 » 07 lut 2021, 15:20

Nie chcę żeby tłok klepał w dławicę, to raz.
Dwa - nie chcę żeby nakrętka dławicy dostawała po du*** naciskiem 50T. Nakrętka jest dwuczęściowa. Pierścień przytrzymujący dławicę jest nakręcany na cylinder i dodatkowo dospawany do kwadratowej płyty która także jest gwintowana i nakręcona na cylinder. Przy normalnej pracy pierścień dociska się do płyty. Przy przeciążeniu na sucho pracuje spoina. Gwint 180x5 na pewno jest w tolerancji warsztatowej, więc jakiś luz połączenia istnieje. Dlatego przed samym końcem suwu chcę odłączyć ciśnienie i problemy z głowy.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#4

Post napisał: qqaz » 07 lut 2021, 22:13

walcu23 pisze:
07 lut 2021, 14:28
skończyłem właśnie siłownik. Zastanawiam sie w jaki sposób
Pomyliłeś kolejność w tej budowie.
Jeżeli:
-sam robiłeś/robisz siłownik
-to będzie prasa czyli obciążenie jednostronne
to
tłoczysko czyli nurnik zrobiłbym z rury a czujnik skrajny wstawiłbym do środka jako trzecią rurkę wpuszczoną przez zamkniecie górne cylindra.
I podatny styk zanurzony w oleju uruchamiany poprzeczką na górnym końcu nurnika. Jeżeli byś przewidział rzecz w trakcie wymyślania to nawet byłby korek rewizyjny do serwisowania tej krańcówki ( olej wystarczająco izoluje aby puścić gołe przewodniki do wspawanych konektorów)

Dodane 8 minuty 35 sekundy:
albo wyprowadź z górnego zamknięcia popychacz który wciągany do środka przez zderzak nurnika - ostatnie kilka mm skoku - uruchomi zewnętrzną krańcówkę. Zależy co łatwiej.

Awatar użytkownika

prosteiszkuteczneWynalazki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 707
Rejestracja: 05 cze 2019, 17:00

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#5

Post napisał: prosteiszkuteczneWynalazki » 08 lut 2021, 11:07

Odłączasz ciśnienie oleju i tłok staje, to tak samo jak wywrotka, pompujesz olej się wywraca, przestajesz pompować siłownik staje.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#6

Post napisał: rdarek » 08 lut 2021, 11:20

prosteiszkuteczneWynalazki pisze:
08 lut 2021, 11:07
Odłączasz ciśnienie oleju i tłok staje, to tak samo jak wywrotka, pompujesz olej się wywraca, przestajesz pompować siłownik staje.
:mrgreen: przeczytaj wpis autora tematu ale ze zrozumieniem :mrgreen: bo nie czytałeś i to ani razu


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#7

Post napisał: Robert_K » 08 lut 2021, 11:23

Jeśli nie chcesz zabierać miejsca z przestrzeni roboczej to najlepsza opcja to wypuszczenie drugiego, mniejszego tłoczyska z drugiej strony i zamocowanie na nim zderzaka, który będzie wyzwalał mechaniczne albo elektroniczne krańcówki. Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi, jeśli nie to napisz, narysuję.

Pozdrawiam.


Autor tematu
walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Krańcówka do siłownika hydraulicznego

#8

Post napisał: walcu23 » 08 lut 2021, 14:19

A linka sprzęgnięta z tłoczyskiem puszczona przylegle do niego? Miejsca nie zajmie, a na drugim końcu sprężyna naciągowa i suwak z krańcówką..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”