Nóż SCLR09

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Nóż SCLR09

#1

Post napisał: Bostom » 04 lut 2021, 20:07

Witam.

Mam w domowym warsztacie tokarkę Cormak 330. Kupiłem do niej chiński zestaw noży 16x16. Do tej pory użyłem wszystkich do toczenia zewnętrznego. Trzeba było podłożyć ok 0.5mm żeby były osi. Dziś chciałem założyć nóż SCLR09 i niespodzianka. Jest jakieś 8mm poniżej osi i imak nawet nie puści mnie, żeby o tyle go podłożyć. Do tych noży stosuje się jakieś specjalne oprawki? Mam pomysł, żeby sobie taką dorobić, ale nie chcę wymyślać koła na nowo.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Nóż SCLR09

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 lut 2021, 20:30

Dlatego lepsze są imaki szybkomocujące gdzie wysokość mocowania można precyzyjnie ustawiać.
Ten wytaczak może być jednak użyty z mocowaniem poniżej osi, do roztaczania większych średnic otworów, gdzie takie zaniżenie osi nie jest aż tak istotne dla warunków skrawania.
Ale oczywiście możesz dorobić sobie odpowiednią kostkę pośrednią jeśli chcesz roztaczać niewiele ponad Dmin (⌀20mm dla 16-tki) https://artykulytechniczne.pl/noz-tokar ... -akko.html
Obrazek
Ale małe otwory lepiej małymi wytaczakami.
Lub nawet jeśli śruba dociskowa imaka na to pozwoli, podłożyć podkładki pod sam imak (jednakowe symetrycznie pod przeciwległe krawędzie), i silnie docisnąć bo zatrzask przeciw obróceniu może już nie sięgać.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nóż SCLR09

#3

Post napisał: tuxcnc » 04 lut 2021, 20:46

Bostom pisze:
04 lut 2021, 20:07
Do tych noży stosuje się jakieś specjalne oprawki? Mam pomysł, żeby sobie taką dorobić, ale nie chcę wymyślać koła na nowo.
No niestety, ale wytaczaki tak mają, że ostrze jest w połowie wysokości trzonka, bo inaczej byłoby bez sensu.
Stąd te kilka milimetrów różnicy.
Oprawkę dorobisz w parę minut, tylko musisz się do tego dobrze zabrać.
Potrzebne są kawałki pręta kwadratowego i okrągłego o odpowiednim rozmiarze, jeden z drugim spawasz wzdłuż, potem wkręcasz w imak a w uchwyt dajesz najpierw wiertło a potem frez.
Taka kombinacja jest po to, żeby zachować współosiowość noża i tokarki.
Reszty domyślisz się sam.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nóż SCLR09

#4

Post napisał: Steryd » 04 lut 2021, 20:55

Tak mają tylko wytaczaki z okrągłym chwytem. Zwykłe mają tak jak inne noże, ostrze na wysokości górnej kplaszczyzny chwytu.

Jak nie brakuje Ci dużo, to możesz zawsze trochę z gory zebrać, zeby tylko weszło w imak. Sztywność na tej tokarce to i tak pojęcie abstrakcyjne.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”