Jaka powinna być tolerancja wału pod łożysko igiełkowe HMK 1715 ?
Obciążenie jest raczej lekkie (kilkadziesiąt kg). Muszę gdzieś dorobić taki wałek a nie chcę iść w jakąś kosmiczną precyzję bo nie za bardzo się na tym znam dlatego pytam specjalistów Dodatkowo czy na taki wał wystarczy zwykła stal konstrukcyjna czy za szybko nie ulegnie wytarciu?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Pytam bo potrzebuję rady kogoś z doświadczeniem, teorię jestem w stanie znaleźć sam. Jeśli nic nie masz do powiedzenia w temacie to raczej kulturalnie byłoby się po prostu nie odzywać
Jak pamiętam to często się przyjmuje h5. Ale musiał byś to w katalogu potwierdzić sobie. Skf ma wszystko ładnie opisane.
Stal nie dość że musi być lepszej jakości, to jeszcze miejsce które będzie bieżnią powinno mieć koło 60 HRC, oraz być oczywiście szlifowane
Na pewno zwykła stal jest kiepskim pomysłem. To typowe połączenie kontaktowe o małej powierzchni. Musi być cokolwiek twardawe więc chociaż ulepszone, a najlepiej nawęglane.
Co do tolerancji to zależy od zastosowania. Jak wystarczy luźne to starczy h6, jak ma być napiete to p5 i takie tam.
Bardzo dziękuje Steryd! I o taką radę właśnie mi chodziło Tak właśnie się domyślałem, że zwykła stal będzie słaba a jeśli chodzi o luz to może być niewielki dlatego zostanę przy h6. Dziękuję
Często można kupić tuleje wewnętrzną łożyska igiełkowego luzem osobno . Montujesz na wał i sprawa załatwiona.Masz twarda powierzchnię pod łożysko a jak się zużyje to wymiana też nie jest problematyczna .
Jest to jakieś rozwiązanie. Problem jedynie w tym, że cała końcówka wałka musiałaby być zeszlifowana do mniejszej średnicy (np. 15mm) tak żeby nałożyć tę tulejkę a jest to problem ponieważ sama końcówka musi mieć 17mm średnicy.