Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#21

Post napisał: tuxcnc » 26 gru 2020, 20:37

tristar0 pisze:
26 gru 2020, 20:06
Patrząc po pinach zasilania i enkodera to jest to
No to by wynikało, że same sterowniki silników mogą pracować w różnych trybach i da się na nich zrobić różne konfiguracje, także taką jaka się marzy autorowi wątku.
Natomiast to co jest oznaczone na schemacie jako "Control Board" obsługuje tylko cyfrowe sygnały kroku.
Czyli dałoby się obecną konfigurację rozpiąć, wywalić "Control Board", i wszystko skonfigurować inaczej, ale to by wymagało przeprogramowania sterowników.
Pytanie czy to ma sens.




tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#22

Post napisał: tristar0 » 26 gru 2020, 20:47

nie mam bladego pojęcia bo jest kilka rozwiązań zostawić jak jest i karta mesa albo to
https://github.com/simonjoh/YAPSCO-10V
choć ja kiedyś popełniłem coś innego trochę prowizorka ale działa do dziś

Dodane 2 minuty 23 sekundy:
sterownik-sm400-t103860.html mając taki sterownik wywaliłem go i pod sterowanie zrobiłem coś innego było roboty sporo i regulacji potem ale działa .

Dodane 3 minuty 36 sekundy:
Takie sterowniki z tamtych lat moga mieć sterowanie step/dir ale wcale nie muszą bo mało było to popularna w latach 2000-2010

Dodane 3 minuty 23 sekundy:
Jeśli to robilii w azji dla schneider to będzie mieć step /dir jak robili w Niemczech to nie ma

Dodane 13 minuty 31 sekundy:
"Control Board" ma wejścia też inX+ ,in x- ,iny+ ,iny- i krańcówki wiec pewnie to separacja tylko
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#23

Post napisał: tuxcnc » 26 gru 2020, 22:10

tristar0 pisze:
26 gru 2020, 21:07
"Control Board" ma wejścia też inX+ ,in x- ,iny+ ,iny- i krańcówki wiec pewnie to separacja tylko
Na pewno tylko separacja.
Problem polega na tym, że w obecnej chwili sterowniki są zaprogramowane na śledzenie pozycji (krok do przodu / krok do tyłu).
Sterowanie analogowe ±10V to tylko zadanie prędkości i kierunku. Zapewne nie jest ono zaprogramowane, bo przecież nie było potrzebne w tej konfiguracji.
Czyli przerabiając to sterowanie na pętle zamkniętą przez Linuxcnc trzeba wszystko zaczynać od zera.
Na koniec może się okazać, że nie ma żadnej korzyści, albo wręcz będzie działać gorzej ...


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#24

Post napisał: tristar0 » 27 gru 2020, 09:28

Na stronie 26 jest wyraźnie opisane że obsługuje krok / kierunek i enable na złączu CN5 obecnie jest podpięte tylko enable ,a sam sterownik można programować też z klawiatury własnej też str 27.Oprogramowanie „Power Suite 2” działające w systemie Windows służy do łatwego uruchomienia RS232/RS485-converter
https://www.plcs.net.pl/index.php/start ... e-2.6.html
co tu jeszcze można szukać problemów dalej . Wszystko jest opisane .

Dodane 14 minuty 23 sekundy:
NIC nie trzeba przerabiać jak masz zaprogramowane że pracuje krok kierunek to działa jak napęd servo krokowy w pętli zamkniętej i można sterować dowolnym programem cnc w systemie pulse/dir lub PLC.

Dodane 2 minuty 18 sekundy:
Na złaczu CN5 jest na pewno jeszcze wyjście error które daje sygnał o przekroczeniu wartości i zatrzymania sterownika

Dodane 10 minuty 53 sekundy:
Sumując wszystko wywalamy płytę control board ,przeprogramujemy sterowniki pod prymitywne pulse/dir i już wszystko działa nawet pod obrzydliwym linuxem . Amen
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#25

Post napisał: cnccad » 02 sty 2021, 23:45

Krako pisze:
23 gru 2020, 12:07
Witam kolegów, mam takie zapytanko czy takie sterowanie jak na schemacie da się podłączyć pod sygnały step dir?
Niby są Obrazek
Jakie to jest sterownik CNC ?
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Plazma Burny z sterowaniem Pierce a linux cnc

#26

Post napisał: tristar0 » 03 sty 2021, 11:23

Przeczytaj całość jest opisane w pdf

Dodane 3 minuty 36 sekundy:
To sterowanie będzie działać z step/dir trzeba jednak przeprogramować servo driver z +-10v na step dir .
podałem wyżej jakim programem i
tristar0 pisze:Na stronie 26 jest wyraźnie opisane że obsługuje krok / kierunek i enable na złączu CN5 obecnie jest podpięte tylko enable ,a sam sterownik można programować też z klawiatury własnej też str 27.Oprogramowanie „Power Suite 2” działające w systemie Windows służy do łatwego uruchomienia RS232/RS485-converter
https://www.plcs.net.pl/index.php/start ... e-2.6.html
co tu jeszcze można szukać problemów dalej . Wszystko jest opisane .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”