afrykaner, rzucił problem i pojechał na wczasy ale kiedyś pewnie wróci i da znak życia

Pytanie trochę niekompletne bo nie wiadomo co miał na myśli pisząc o formach ceramicznych. Czy same formy mają być wykonane z ceramiki, czy efektem końcowym będą wyroby ceramiczne, czy w końcu pisząc "formy" użył tego określenia jako nazwę kształtu, rzeźby, czy innego tworu plastycznego. Zakładam na razie że chodziło mu o możliwość uzyskiwania wyrobu z wypalonych glin czyli z ceramiki. Jeżeli tak, to pytanie uzupełniające czy tak naprawdę jest zorientowany jak to się robi- krok po kroku żeby mając model otrzymać na końcu jego ceramiczną kopię. Wiem co nieco na ten temat ale póki co dam sobie spokój z wykładem. w każdym razie formy w których odlewa się masę plastycznę z której powstaje ceramika w różnych manufakturach, a niedawno także w większych zakładach ptrzemysłowych, wykonuje się z gipsu.
Poza tym
afrykaner, napisał że model z drewna trochę się zdeformował. Co to znaczy "trochę" Zanim powstanie gotowy wypalony wyrób z ceramiki ma on tyle szans na deformację że to trochę może zginąć w tłumie. Sama ceramika ma znaczny skurcz nawet na etapie wypalania dlatego model powinien być proporcjonalnie większy. O ile większy to zależy od składu masy lejnej i parametrów wypalania. Dla sprawdzenia skurczu odlewa się sztabkę o określonej długości z posiadanej mieszanki glin, wypala i mierzy ponownie.
W każdym razie sam model, jako że po wykonaniu następnego etapu do niczego w zasadzie nie jest przydatny (chyba że na jego podstawie nanosi się jakieś odkryte później zmiany), może być wykonany z czegokolwiek. Modelarze w zakładach ceramicznych często robią go także z twardego gipsu który obrabiają mechanicznie. Do wnętrza czasami wkładają jakieś zbrojenie z metalu, gdzieniegdzie uzupełniają wstawkami z tworzyw sztucznych, drewna itp. Od materiału na model oczekują jedynie żeby można go było po ludzku obrabiać (bez używania dynamitu

)