Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania

#1

Post napisał: drzasiek90 » 27 gru 2020, 14:58

Kilka lat temu podjąłem się takiego hobbystycznego projektu - napisałem własne oprogramowanie CAD/CAM. Pokazywałem je nawet na forum, program pod nazwą CADICAM.
Problem polegał na tym, że przyjąłem kilka błędnych założeń co zaowocowało niedogodnościami i wadami których usunięcie wymagałoby gruntownej przebudowy programu co całkowicie zniechęciło mnie ro dalszego rozwoju. Odpuściłem to na pewien czas uznając, że lepiej i łatwiej korzystać z gotowych rozwiązań.
Od niedawna zajawka trochę powraca, usiłuje się przebijać pomiędzy inne pomysły. Już nawet kawałek programu powstało.
Obrazek
Skąd mi się to bierze?
A no co znajdę jakieś fajne oprogramowanie to za chwile czegoś brakuje albo coś nie działa tak jak bym chciał.
Generalnie podstawowe założenie jest takie:
Program CAD 2D oraz CAM 2.5D (może kiedyś 3D) z podstawową dedykacją dla ploterów frezujących 3 osiowych.
Oprogramowanie ma być proste i funkcjonalne ale jednocześnie przyjemne w obsłudze. Ma działać na WIN oraz Linux.
Może ktoś ma jakieś sugestie/propozycje jaka funkcjonalność powinna się znaleźć w takim oprogramowaniu? Co jest dobrego/fajnego i przydatnego w oprogramowaniach które stosujecie a czego wam brakuje?
Chodzi o opinie użytkowników głównie ploterów frezujących.



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania

#2

Post napisał: JacekBelof » 27 gru 2020, 18:13

Chcesz na tym zarabiać, czy może udostępnić na otwartej licencji (np. GPL)... jeśli to drugie, to może rozsądniejsze by było przyłączenie się do jakiegoś projektu (np. FreeCAD)... możesz rozwijać sam program, lub konkretne moduły, ewentualnie tworzyć własne rozszerzenia (zresztą na zrzucie widać, że już czerpiesz z tego projektu)
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania

#3

Post napisał: drzasiek90 » 27 gru 2020, 19:11

Generalnie raczej nie udostępniam niczego na otwartej licencji z tego względu że każdy mój projekt to moja praca... Więc albo robię coś dla siebie albo pod klienta. Program docelowo ma być dla mnie ale jeśli będzie przydatny i funkcjonalny czemu nie, może uda się go sprzedać. Do tego daleka droga i raczej się na tym nie skupiam.
Ja nie produkuje często na maszynach CNC więc nie mam dużych wymagań. Ale od czasu do czasu korzystam. Moim wzorowym programem cam jest estlcam. Natomiast ma kilka wad jak to każdy program, a największą jest taka że nie działa na Linuxie.

FreeCad znam i korzystam, projektuje w nim maszyny. Nie tyle korzystam w tej aplikacji z niego co podpatrzylem pewien wzór kolorystyczny który mi się podoba. Kolory są konfigurowalne, wszystko da się ustawić pod własne preferencje.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania

#4

Post napisał: Avalyah » 27 gru 2020, 19:31

Robiłem bardzo podobny program jako element pracy magisterskiej. Też CAD/CAM dla 2,5D, o ile pamiętam miałem tam linie, okręgi (i łuki) oraz krzywe beziera.

Ogólnie rzecz biorąc trudno Ci będzie konkurować z tym, co obecnie jest dostępne, więc raczej musisz znaleźć niszę, czyli zrobić albo coś bardzo prostego, albo coś, czego inne programy nie oferują.

Swego czasu napisałem też CAD/CAM dla tokarki, bo to dużo łatwiejsza sprawa, opisany jest w tym temacie:
avacam-wlasny-cad-cam-t92578.html

Zrobiłem go zupełnie pod moje potrzeby, ale wydaje mi się, że nadałby się też np. do wykonywania jakichś drewnianych nóżek do stołów itd. Jest ekstremalnie prosty w obsłudze, minimalistyczny gdzie tylko się da, ale takie też było założenie, bo ja więcej nie potrzebuję.

Tylko nie mam za bardzo czasu się tym zająć, bo nie sądzę, żeby był to szczególnie lukratywny rynek. A konkretniej nie na tyle, żeby warto było poświęcić jeszcze więcej czasu, żeby dopieścić to i owo, dodać jeszcze kilka opcji itd.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Program CAD/CAM 2.5D - ogólne wymagania

#5

Post napisał: drzasiek90 » 27 gru 2020, 19:42

Tak jak mówiłem, nie nastawiam się tym softem na biznes bo w pojedynkę dorywczo nie jestem w stanie dogonić oprogramowania które już funkcjonuje. Nie wiem także, czy uda mi się go wogole dokończyć a to ze względu na to, że program traktuje jako wypełniacz czasu a nie podstawowe zajęcie. Jak dotąd budowałem maszyny pod klienta, aktualnie kończę ploter dla siebie i właśnie po to program aby mieć możliwość manewru w przypadku gdy rozwiązania z półki nie będą miały funkcjonalności jaką potrzebuje lub będzie działać inaczej niż ja to sobie wyobrażam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”