Mobilna przecinarka plazmowa CNC + ruchomy stol

do blach w formacie 2500 mm x 1250 mm

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Mobilna przecinarka plazmowa CNC + ruchomy stol

#1

Post napisał: denhen89 » 26 lis 2020, 11:23

(z gory przepraszam za nie uzywanie ortografii)
Witam,
przydalaby sie w przyszlosci przecinarka plazmowa, glownie do blach ponizej 8mm grubosci, ale tez w chcialbym miec ta mozliwosc na ciecie grubszych blach do 20mm.
Z powodu tego ze mam kanal w warsztacie ktory w przyszlosci moglby sie przydac do naprawy samochodu, pomyslalem nad konstrukcji podobnej do tej: (prosze wpisac w youtube: Crossbow Portable CNC Plasma Cutting Machine (English))
Stol stal by na kolkach, wiecj gdybym chcial wjechac z autem, to przestawiam stol do innego pokoju. Oczywiscie zrobilbym przy stole jakies mocowanie tak zeby sie dalo szybko zamocowac stol do konstrukcji na ktorej bylby zamocowana mobilna przecinarka cnc, tak zeby stol zawsze byl ustawiony do geometrii.

W moim przypadku nie moglbym miec ruchoma "krotka os" (nazwiemy ja os X) jak przy maszynie z filmiku, bo maszyna stalaby przy scianie, wiec ten profil niemialby sie gdzie przesunac w kierunek sciany.
Czyli ta os X wystawalaby okolo 1500mm.
Nie bede dokladnie opisywal jak to ma wygladac i tez nie posiadam zadnych rysunkow ale mysle ze mozecie sie wyobrazic jak to ma wygladac.
Dluga os jezdzilaby na 2 prowadnicach profilowych ala HGR15 z 4 wozkami. Os X jeszcze niewiem, ale wiem ze byloby dobrze gdyby ten profil byl lekki ale sztywny, najlepiej wzmocniony od tylu. (profil konstrukcyjny aluminiowy + wzmocnienie od tylu)

Co sadzicie o takiej konstrukcji?
Ja w mojej sytuacji widze tylko jeden problem: Os X (chodzi o ten +-1500mm dlugi profil) moze przy szybkich ruchach zaczac drgac, szczegolnie przy cieciu bardzo cienkich blach. W przypadku grubszych blach/wolniejszym cieciu, raczej nie byloby zadnego problemu.

Jakie sa plusy takiej konsturkcji w mojej sytuacji:
1. Moglbym nadal korzystac z kanalu warsztatowego albo po prostu wjechac autem do warsztatu
2. Latwiej skontruowac taka konstrukcje bo posiadam ploter frezujacy (2500 x 1250mm) i nie bedzie trzeba wypoziomowac obie powierzchnie dlugiej osi jak przy ploterze.
3. Tylo jeden silnik do dlugiej osi - odpada synchronizacja 2 silnikow (wiem mozna to tez zrobic jednem silnikiem jak naprzyklad Kamar zrobil)
4. Jesli bede chcial ciac profile albo rury z pomoca 4. osi to moge zbudowac taka ruchoma konstrukcje - odepinam stol i montuje konstrukcje 4. osi.
5. Koszt? Tu akurat nie jestem pewny, bo moze to wyjsc drozej niz zwykla konstrukcja z powodu tego ze musze 2 osobne konstrukcje zbudowac: Stol + Mobilna przecinarka cnc.

Jesli przekonacie mnie ze to nie dobry pomysl to nawet nie zaczne robic rysunek, ale jesli ten pomysl okaze sie jednak dobry, to zrobie jakis szybki rysunek i zapytam was o opinie.

Zrodlo: Tu akurat nie jestem jeszcze pewny, ale zalezy mi na dobrej jakosci ciecia szczegolnie w przypadku blach ponizej 8mm.
Zastanawialem sie na przycinarce SPARTUS CUT 65 CNC PRO
Nie chcialem sie w ogole pytac o zrodlo, ale jesli ktos ma doswiadczenie z ta przecinarka albo podobna to prosze sie podzielic ze mna :)

Z gory dziekuje za pomoc.
Denis




bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mobilna przecinarka plazmowa CNC + ruchomy stol

#2

Post napisał: bogus105 » 23 sie 2022, 10:00

No i jak? Zrobiłeś ten stół?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”