Podatek na zakupy z Chin

Ogólne dyskusje o naszym hobby.

atlc
Posty w temacie: 6

Re: Podatek na zakupy z Chin

#21

Post napisał: atlc » 15 lis 2020, 23:00

kamar pisze:Ale jak już wyłapią to nie daj boże

A widzisz, to może zależy gdzie trafi, bo z pocztą w sumie mam dobre doświadczenia, przede wszystkim tanio liczą sobie za swoje usługi - chyba 15 zł jak mnie pamięć nie myli. DHL krzyczał chyba około 60 za to samo.
maciek95k pisze:Oj nie wszędzie. Są produkty gdzie sprowadzenie z chin wychodzi 2500zł ze wszystkimi kosztami na gotowo a u nas cena to 7500zł. Nawet serwonapędy czy inne wychodzą często taniej. O liniałach pomiarowych już nie wspomnę...

Zgadzam się w pełni. Wystarczy nieco mniej popularny produkt, żeby różnice cenowe były ogromne.
kamar pisze:Na masówce tak ale spróbuj kupić np. drut do drutówki.

Jak wyżej, pełna zgoda. Drut, rolki, serwa, kontrolery, generalnie wszystko czego importerzy nie ciągną pełnymi kontenerami.
Popularny mokry chińczyk kosztuje w Europie całkiem sensowne pieniądze, nie koniecznie opłaca się go ściągać z Chin, ale podobny chinol z ATC? W Chinach może być kilka razy tańszy niż u nas. Powód? Nawet tam jest na tyle drogi za mało ludzi to kupuje, a więc mało tego importerzy ściągają.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Podatek na zakupy z Chin

#22

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 23:11

Kiedyś ściągając synowi z USA musiałem zapłacić cło za... specjalistyczne książki (circa' 200-parę $) do pracy magisterskiej, w dodatku jeszcze żeby było śmiesznie, to polskiego autora tam wydane (bo u nas niestety nieosiągalne)... sic!
Zapłaciłem też cło ok 300PLN za ściąganą z Chin przystawkę do frezarki, (mailem przyszło zapytanie z FedEx-u o wartość zakupu i przeznaczenie urządzenia)
Obrazek Obrazek Obrazek

Natomiast też u Chińczyków zamówiony ale przez Alle.. uchwyt sześcioszczękowy a' 550PLN https://alle gro.pl/oferta/uchwyt-tokarski-czaszowy-6-szczekowy-cnc-125-mm-8512605027 który przyszedł chyba gdzieś z Europy, był bez cła.
pozdrawiam,
Roman


cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Podatek na zakupy z Chin

#23

Post napisał: cubit » 15 lis 2020, 23:37

MrWaski pisze:
15 lis 2020, 18:55
Gdzieś na jakimś forum niezwiązanym z naszym hobby dowiedziałem się, że plotki głoszą o wprowadzeniu niedługo podatku na zakupy w Aliexpress, Banggood itp. portalach. :cry: Pono są kraje w EU, gdzie taki podatek już wprowadzili. W PL ma to być 1.01.2021.
Czy ktoś coś...?!
Nie od stycznia. Dopiero latem (zdaje się czerwiec/lipiec). Opłata podatku będzie po stronie sprzedającego. Do tej pory był limit i zostanie on zniesiony. Każdy nawet najtańszy produkt będzie opodatkowany już u sprzedającego. Prawdopodobnie paczki z wliczonym podatkiem będą oznaczone a inne będą trafiały na odprawę z nielimitowanym terminem odprawy ;) (to już moja spekulacja)

Unia kompletnie nie ma pomysłu jak konkurować z chinami ale kasa się musi zgadzać.
Na razie jeszcze wysokie technologie są w posiadaniu Europejczyków, Japończyków, Amerykanów, Tajwańczyków, Koreańczyków i maszyny do chin trafiają od nas, ale to pewnie niedługo się zmieni.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2020, 23:47 przez cubit, łącznie zmieniany 1 raz.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2350
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podatek na zakupy z Chin

#24

Post napisał: Avalyah » 15 lis 2020, 23:46

maciek95k pisze:Dostajesz od nich komplet dokumentów o dopuszczeniu do obrotu. Vat i koszty obsługi celnej możesz sobie odliczyć.

Tak jest wszędzie. Do mnie przychodzą fedexem, dhlem, upsem i czymś tam jeszcze chyba i ogólnie podobnie to wygląda w każdym przypadku.
maciek95k pisze:Na fv od chińczyka musisz zadbać aby każdy produkt był wypisany i jego cena i cena za przesyłkę także.

Tak by było idealnie, ale w moim przypadku chińczyk prawie zawsze używa pośrednika, który dziwnym trafem wystawia znacznie mniejszą fakturę :mrgreen: ale firmie kurierskiej wystarczy proforma czy nawet zdjęcie zamówienia na alibabie i na tej podstawie zrobią co trzeba.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Podatek na zakupy z Chin

#25

Post napisał: maciek95k » 16 lis 2020, 00:00

Avalyah pisze:Tak jest wszędzie. Do mnie przychodzą fedexem, dhlem, upsem i czymś tam jeszcze chyba i ogólnie podobnie to wygląda w każdym przypadku.

Tak aczkolwiek w moim odczuciu jeśli zależy komuś na czasie to DHL działa tutaj najsprawniej. W przypadku fedexa wszystkie paczki które do mnie szły były opóźnione.
Avalyah pisze:Tak by było idealnie, ale w moim przypadku chińczyk prawie zawsze używa pośrednika, który dziwnym trafem wystawia znacznie mniejszą fakturę

Z taką sytuacją nigdy się nie spotkałem. Kupuję przeważnie przez alibabe bo jest tanio i sprawnie. W dodatku łatwo personalizują zamówienia.
cubit pisze:Na razie jeszcze wysokie technologie są w posiadaniu Europejczyków, Japończyków, Amerykanów, Tajwańczyków, Koreańczyków i maszyny do chin trafiają od nas, ale to pewnie niedługo się zmieni.

Chińczycy już dawno mają technologie a w wielu dziedzinach zaczynają wyprzedać resztę. Stąd np. dziwne akcje z huawei które się działy w stanach itp.

Dodane 2 minuty 47 sekundy:
Swoją drogą, jeśli już jest taki temat...
Czy ktoś by się podzielił doświadczeniami z zamawianiem drogą morską? To co udało mi się dowiedzieć, to że najlepiej korzystać z agencji celnych i brać typ przesyłki FOB. Po dogadaniu tego ze stroną chińską przekazuję agencji komplet dokumentów i na tym moja rola się kończy. Czy jest coś co dobrze jest jeszcze wiedzieć?


cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Podatek na zakupy z Chin

#26

Post napisał: cubit » 16 lis 2020, 00:11

maciek95k pisze:
16 lis 2020, 00:00
Chińczycy już dawno mają technologie a w wielu dziedzinach zaczynają wyprzedać resztę. Stąd np. dziwne akcje z huawei które się działy w stanach itp.
Nie chcę tu robić offtopicu, ale co takiego huawei ma? System od google i procesory od amerykanów na brytyjskiej licencji?
Czy kamery/aparaty od japończyków? Czy może w najtańszych wersjach tańsze procesory mediateka z tajwanu?
Jak się TSMC zawinie do USA to nawet tego mediateka nie będą mieli. Budowa fabryki w USA już przesądzona.

Akcje z huawei są oczywiste dla kogoś kto się interesuje finansami. To firma która nie da zarobić na giełdzie i trzeba ją ud***ć. Jest w rękach państwa. Zupełnie przeciwnie do wszystkich innych firm. Takie Xiaomi będzie się miało dobrze bo są na giełdzie.

Znasz historię kulki do długopisu?
Ostatnio zmieniony 16 lis 2020, 00:36 przez cubit, łącznie zmieniany 1 raz.


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podatek na zakupy z Chin

#27

Post napisał: mheli » 16 lis 2020, 00:36

cubit pisze:
16 lis 2020, 00:11
maciek95k pisze:
16 lis 2020, 00:00
Chińczycy już dawno mają technologie a w wielu dziedzinach zaczynają wyprzedać resztę. Stąd np. dziwne akcje z huawei które się działy w stanach itp.
Nie chcę tu robić offtopicu, ale co takiego huawei ma? System od google i procesory od amerykanów na brytyjskiej licencji?
Czy kamery/aparaty od japończyków? Czy może w najtańszych wersjach tańsze procesory mediateka z tajwanu?

Akcje z huawei są oczywiste dla kogoś kto się interesuje finansami. To firma która nie da zarobić na giełdzie i trzeba ją ud***ć. Jest w rękach państwa. Zupełnie przeciwnie do wszystkich innych firm. Takie Xiaomi będzie się miało dobrze bo są na giełdzie.

Znasz historię kulki do długopisu?

Huawei to nie tylko telefony ... Zapytaj kogoś kto robi w sieciach komórkowych, internetowych. Mają bardzo dużo urządzeń telekomunikacyjnych o istnieniu i funkcjonowaniu których nie mamy pojęcia.


cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Podatek na zakupy z Chin

#28

Post napisał: cubit » 16 lis 2020, 00:38

mheli pisze:
16 lis 2020, 00:36
Huawei to nie tylko telefony ... Zapytaj kogoś kto robi w sieciach komórkowych, internetowych. Mają bardzo dużo urządzeń telekomunikacyjnych o istnieniu i funkcjonowaniu których nie mamy pojęcia.
Tylko że to wszystko jest produkowane na licencjach, technologiach i maszynach które nie są chińskie. Choćby głupie maszyny PNP. Już nie mówiąc o mikroprocesorach.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Podatek na zakupy z Chin

#29

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2020, 01:36

cubit pisze:Tylko że to wszystko jest produkowane na licencjach, technologiach i maszynach które nie są chińskie. Choćby głupie maszyny PNP. Już nie mówiąc o mikroprocesorach.

Co z tego? Chciałbym by nasi umieli chociaż tak małpować...
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/r ... k0#slajd-4
https://www.voanews.com/silicon-valley- ... s-concerns



Ostatnio zmieniony 16 lis 2020, 01:45 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman


cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Podatek na zakupy z Chin

#30

Post napisał: cubit » 16 lis 2020, 01:45

RomanJ4 pisze:
16 lis 2020, 01:36
Co z tego? Chciałbym by nasi umieli chociaż tak małpować...
Co to ma do rzeczy?
Zauważ że mój komentarz od którego zaczęła się dyskusja był o wysokich technologiach, a ty wrzucasz jakieś zabawki i elektryczne kible i mówisz o jakimś małpowaniu.
Za dużo medialnej papki i propagandy.

Jeszcze brakuje żebyś wrzucił najszybszy na świecie pociąg reklamowany jako chińskie osiągnięcie, które powstało jednak w Niemczech i było uznane za ekonomicznie nieopłacalne. Podobnie jak te wszystkie budowle w Dubaju.

hehe a jednak wrzuciłeś pociągi :D
Transrapid produkowany jest przez Transrapid Intl. GmbH & Co. KG – Siemens AG w kooperacji z ThyssenKrupp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje o Hobby”