oprawki do gwintowania wiertarką stołową

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#1

Post napisał: piromarek » 10 lis 2020, 16:31

Hej.

Można kupić jakieś tanie, sensowne dla amatora, oprawki do gwintowania wiertarkami stołowymi ?
Powiedzmy, że bez przełączania na wsteczny, bo te są drogie.

Na co patrzeć ? Mają jakieś specjalne cechy ?
Widziałem z kompensacją osiową. To znaczy, że gwintownik ma pewien zakres swobody wzdłuż osi ?
Do czego to jest przydatne ? Nie musisz się obawiać kontrolować dociskania żeby ostrza chwyciły materiał ?

Przyznam, że za każdym razem jak gwintuję z frezarki , to jestem obesr...any, że mi pęknie w otworze.
Zawsze mam obawy czy wprowadzę gwintownik w osi, bo najpierw wiercę wszystkie otwory w płycie, a potem przekładam narzędzie.


Są jakieś oprawki jakoś minimalnie kompensujące takie przesunięcie w poprzek osi ?

Do tej pory mocuję narzędzie w normalny uchwyt wiertarski , ale czasem się lubi obrócić.
Podobno można stosować patent z krótkim kwadratem na dnie uchwytu ale nie testowałem. Nie bardzo wiem jakby to tam przymierzyć.
Można by spróbować pręt sześciokątny wydrążyć walcowo do połowy i dalej zakończyć kwadratem...




atlc
Posty w temacie: 2

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#2

Post napisał: atlc » 10 lis 2020, 16:54

Może spraw sobie takie cudo, sprawdza się.
Zakłada się to na kwadrat 1/4", a są przejściówki z 1/4" na sześciokąt do uchwytu wkrętarki.
Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#3

Post napisał: RomanJ4 » 10 lis 2020, 17:33

Ja mam taką https://archiwum.alle gro.pl/oferta/uchwyt-glowica-do-gwintowania-m3-m12-trzpien-mk2-i6591167408.html bez nawrotu i kompensacji.

Obrazek Obrazek
Za pierwszymi centrującymi trzema szczękami które obejmują okrągły trzonek gwintownika, zaciskanymi obrotowo radełkowanym pierścieniem, znajdują się dwie szczęki zaciskane niezależnie od siebie kluczykiem imbusowym na kwadratowej końcówce chwytu, co zapobiega obrotowi gwintownika w głowicy.
pozdrawiam,
Roman


atlc
Posty w temacie: 2

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#4

Post napisał: atlc » 10 lis 2020, 18:33

Oo, fajna głowiczka.


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#5

Post napisał: piromarek » 10 lis 2020, 20:44

Masz jakieś patenty czarodziejskie na wycentrowanie w otworze ?
Ja używałem wiertła albo odcinka pręta fipodobnego. :-)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#6

Post napisał: Steryd » 10 lis 2020, 21:18

wkładasz kieł szlifierski w stożek wrzeciona i dociskasz do otworu.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#7

Post napisał: RomanJ4 » 10 lis 2020, 23:44

Steryd pisze:wkładasz kieł szlifierski w stożek wrzeciona i dociskasz do otworu.

To dobra metoda o ile krawędź otworu jest równa i prostopadła do jego osi. A nie zawsze tak bywa, bo czasem gwintuje się np otwór na dnie rowka, w skośnej powierzchni, itd.. Jeśli jest możliwość, to imadła z gwintowanym detalem nie mocuję wcale, pozwalam mu się samoczynnie ustawić bo gwintownik sam się naprowadzi centrycznie na otwór (taka kompensacja), ważne by narzędzie było prostopadłe do stołu.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#8

Post napisał: MrWaski » 16 maja 2021, 08:52

RomanJ4 pisze:
10 lis 2020, 17:33
Ja mam taką https://archiwum.alle gro.pl/oferta/uchwyt-glowica-do-gwintowania-m3-m12-trzpien-mk2-i6591167408.html bez nawrotu i kompensacji.
Czy zwykły uchwyt ER nie wystarczy? Jak go dobrze zacisnę powinien utrzymać. W sumie mało gwintuję i daję radę narzędziem ręcznym. Ostatnio zainwestowałem w takie lepsze.

Czasami otwór muszę nagwintować w miejscu gdzie nie mieszczą się ramiona uchwytu ręcznego. Wtedy zakładam do wkrętarki. Niestety, kilka gwintowników M3 i M4 już mi tak poległo, nawet jak ustawiałem sprzęgło wkrętarki na minimalne wartości i co obrót cofałem. Czy warto inwestować w uchwyty ze sprzęgłem przeciążeniowym do gwintowników maszynowych? W Chinach mają takie, ale nie wiem czy są coś warte, a kosztują sporo. Te na alledrogo to też chińszczyzna.
No i na pewno będę musiał kupić lepsze gwintowniki. To że się złamie gwintownik za kilka zeta to pikuś. Czasem muszę usunąć ułamany kikut i tu się zaczynają schody. Fanar ma za stówkę zestawy M3-M10...


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#9

Post napisał: szopenn » 16 maja 2021, 09:27

na pewno da rady, ja do m14 jade normalnie z uchwytu wiertarskiego (na tokarce) i nic się nie dzieje więc zamiast tej głowiczki kase można położyć gdzie indziej. Co innego lufka do narzynek to fajniejsza sprawa.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: oprawki do gwintowania wiertarką stołową

#10

Post napisał: TOP67 » 16 maja 2021, 10:35

MrWaski pisze:
16 maja 2021, 08:52
Fanar ma za stówkę zestawy M3-M10...
Masz na myśli ten?

Obrazek

Są naprawdę rewelacyjne, ale bardzo krótkie. Wkrętarką można się rozpędzić i sfrezować już nagwintowany otwór.

W wiertarce stołowej lub na tokarce można zamocować w uchwycie magnetycznym i nie trzeba się bawić w posuw. Ale prosty rowek wiórowy wymaga oczyszczania na tokarce.

Dlatego warto mieć też gwintowniki z rowkiem skrętnym DIN 376

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”