Chiński ploter K40 - pytań parę

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Chiński ploter K40 - pytań parę

#1

Post napisał: Jarek.p » 02 lis 2020, 16:46

Tak, wiem, że na temat tego ploterka istnieje tutaj mnóstwo wątków i zapytań i zapewne wszystkie moje wątpliwości są gdzieś rozwiane, ale przeczytałem już ileś wpisów i nadal nie wszystko jest dla mnie jasne, zatem pozwalam sobie zacząć nowy wątek, wybaczcie.
Dla wyjaśnienia jeszcze - ploterek ten chcę kupić do czysto amatorskich zastosowań, głównie cięcie w materiałach typu sklejka lub plexi, zdaję sobie sprawę z jego ograniczeń, jednak na większy/lepszy trochę brak kasy i zdecydowanie brak miejsca w malutkim warsztacie, jakim dysponuję. Zarobkowo na nim działał nie będę, raczej czysto hobbystyczne wycinanki i wsparcie majsterkowania, zatem nawet powolne cięcie nie jest dla mnie problemem, zaś małe pole operacyjne - cóż, większego po prostu nie zmieszczę.

Pytania:
1) na aliexpress te plotery mają ogromną rozpiętość cenową, te najtańsze da się wraz z wysyłką kupić już za 1500zł (np Ten, mój póki co faworyt), ale są i 2x droższe, wciąż z tą samą 40W tubą, gdzie jedyna różnica, jaką widzę to stół "plaster miodu" i ciut inna obudowa, o np. ten, w czym on jest aż tak bardzo lepszy, że kosztuje ponad 2x drożej?

2) wyciąg spalin: te ploterki są wyposażone w montowany z tyłu wiatraczek, czy on wystarczy? Chcę zainstalować w warsztacie kanał wyprowadzony na zewnątrz, to będzie ok. 4m rury wentylacyjnej prostokątnej 70x20mm. Wystarczy z tym wiatraczkiem, czy lepiej dorzucić tam wentylator kanałowy?

3) chłodzenie. Jak pisałem, użytek czysto amatorski i raczej dorywczy, a nie cięcie produkcyjne godzinami. Czy 5l baniaczek plus dorzucona w zestawie pompka wystarcza? Czy też jest to za słabe, a pompka się psuje po tygodniu (gdzieś widziałem taką informację)?

4) nadmuch. Tak, wiem, że niezbędny. Ale jak najlepiej go zrealizować: są jakieś gotowe zestawy do domontowania, czy lepiej dyszę drukowaną na 3D? A jako źródło powietrza pompka stojąca na zewnątrz grawerki (kolejna), czy wystarczy zamontowany przy głowicy wiatraczek?

5) red dot. Warto go dodawać? Czy nie ma sensu robić z głowicy choinki?

6) czy jest gdzieś w sieci (może tu na forum) jakieś zgrabne kompendium wiedzy na temat tej grawerki? Co jeszcze dokupić, co najlepiej przerobić i w jaki sposób?



Awatar użytkownika

Gats
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2013, 17:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Chiński ploter K40 - pytań parę

#2

Post napisał: Gats » 02 lis 2020, 17:24

Niedawno to przerabiałem więc może pomogę:

1. Bazując na tym co podałeś, patrząc z grubsza drugi ploter ma:
- prowadnicę liniową w X (pierwszy też może mieć, ciężko ocenić po małym zdjęciu)
- red dot
- nadmuch powietrza
- pokrętło do regulacji wysokości stołu
- nadmuch z przodu
2. Jak się dobrze uszczelni to wystarczy, ale szału nie ma.
3. 10l wody demineralizowanej wystarczy na takie dorywcze cięcie. A pompka jak to chińska pompka, trzeba mieć pecha aby trafić na trefną.
4. Najlepiej nadmuch kierunkowy, przez głowicę albo rurkę. Zobacz sobie jak to jest rozwiązane w tym droższym ploterze.
5. Przydatne ale da się bez tego żyć.
6. Na angielskojęzycznym youtubie jest dużo filmów o tych grawerkach, na polskie kompendium się nie natkąłem.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chiński ploter K40 - pytań parę

#3

Post napisał: Jarek.p » 02 lis 2020, 18:28

Co to jest ta prowadnica liniowa, bo z tym się nie spotkałem w opisach K40.

Chłodzenie - myślałem o 5l baniaczku, 10l też zmieszczę, ale tak mi przyszło do głowy, może zamiast tego wystarczyłoby niedużo wody w obiegu zamkniętym i jakaś minichłodnica, choćby z nagrzewnicy z z samochodowego szrotu?

I nadmuch kierunkowy - są na ali jakieś gotowe nakładki na głowicę? Bo znalazłem jedynie coś, co wygląda na kompletną głowicę.

Awatar użytkownika

Gats
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2013, 17:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Chiński ploter K40 - pytań parę

#4

Post napisał: Gats » 02 lis 2020, 19:18

Prowadnica liniowa taka jak np. tu:
Obrazek
W tanich konstrukcjach są wałki liniowe w każdej osi, teraz coraz częściej można spotkać prowadnice.

Jakakolwiek nagrzewnica, nawet mała chłodnica na wentylator 120x120 będzie lepsza niż baniak z wodą.

Co do nakładek to nie zagłębiałem się w to. Ostatecznie wybrałem trochę droższy laser właśnie z tego względu, że później przydałoby się to i tamto a ostatecznie lista rośnie i tani laser robi się droższy, nie wspominając o czasie który trzeba poświęcić na przeróbki.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chiński ploter K40 - pytań parę

#5

Post napisał: Jarek.p » 02 lis 2020, 20:03

Jasne, dzięki.
A możesz się pochwalić, co kupiłeś?

Co do nakładek - w międzyczasie naczytałem się na jakimś brytyjskim forum, że te nadmuchy zintegrowane z głowicą są niezalecane (z kilku powodów brzmiących dość przekonująco), najlepiej wykonać właśnie dyszę dmuchającą z boku, jest mnóstwo projektów o wydruku na 3D, więc to nie byłby problem.

Awatar użytkownika

Gats
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2013, 17:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Chiński ploter K40 - pytań parę

#6

Post napisał: Gats » 02 lis 2020, 21:18

Kupiłem chińczyka model 4040 gdyż potrzebowałem trochę większego pola roboczego.
A co do nadmuchu i innych, wszystko można zrobić w swoim zakresie, jeśli tylko masz czas i samozaparcie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”