awaria chińskiej znakowarki Fiber

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
kryzys
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2010, 10:54
Lokalizacja: Kraków

awaria chińskiej znakowarki Fiber

#1

Post napisał: kryzys » 20 paź 2020, 22:55

Witam,
szukam dobrego elektronika który będzie w stanie podjąć się znalezienia usterki w źródle lasera typu fiber światłowodowego. Urządzenie jest wielkości komputera stacjonarnego więc mogę je przywieźć.

Awaria polega na tym iż laser (znakowarka) przestała reagować na ustawienie niskich mocy - po prostu nie załączało się źródło lasera i wyskakiwał błąd w oprogramowaniu. Problem z czasem się pogłębiał i aby laser pracował trze ba było wpisywać co raz to większe wartości mocy. Na tą chwilę laser przy starcie daje tylko promień przez ułamek sekundy i koniec. Początkowo jak zaczął się psuć startował dopiero od 36% mocy, potem około 46, 58, 67, 76, 85, 95 i nie włącza się już. Nie znam się na tym ale to wygląda tak jakby elektronika która reguluje jego moc padła.

Producent źródła laserowego to chińska firma Raycus model RFL-P20QE/A3/115/2.
Około 2 lata temu była identyczna awaria i wtedy był odsyłany do chin na gwarancji - jak przysłali z powrotem to tylko napisali że był problem z izolatorem w źródle lasera. Po ich naprawie po około 8 miesiącach znów to samo zaczęło się dziać ale już było po gwarancji i wszystkie koszty musiałbym pokrywać albo kupić nowe źródło od nich - tak mi napisali. Wg mnie źle to naprawili.
Czasem laser zaskakiwał przy trzydziestu paru % mocy ale rzadko.
Po za tym zauważyłem iż gdy odpalał dopiero przy np. 84% mocy i częstotliwości 20 kHz , jak się ustawiło 40 kHz i niższą moc 65% to też udawało się go uruchomić.
Dzisiaj po zastartowaniu go tylko przez ułamek sekundy na początku działa i wydać taki mały strzał przy grawerowaniu - robi kropkę, i nic więcej.
Gdy laser przestał grawerować i wyskakiwał błąd w programie "IPG laser system error" wystarczyło wyłączyć źródło lasera (przyciskiem na obudowie który odcinał zasilanie 24V do niego) i włączyć ponownie aby znów pracował jakiś czas.
Dodatkowo zauważyłem iż gdy się wyłączył i pojawił błąd zawsze na płytce w źródle zaświecała się czerwona leda z opisem HR_LED, przy normalnej pracy świeciły zawsze inne na zielono.


Od nowości przez około 4 lata laser przepracował około 382 godziny wg oprogramowania (producent szacuje żywotność na około 10000 godzin, choć ja wychodziłem z założenia iż jak wytrzyma 5000 to będzie super).
W zasadzie 70% czasu pracy źródła była przy mocach w przedziale 20-40% a pozostałe 30% przy mocy 85%. Powyżej 85% mocy nie był używany.


Proszę o namiary na dobrego fachowca który jest w stanie się podjąć naprawy urządzenia najlepiej w Krakowie lub okolicy.




Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: awaria chińskiej znakowarki Fiber

#2

Post napisał: Daniu » 20 paź 2020, 23:08

Podjedz do lasertechnika na makuszynskiego. Co prawda obawiam się, ze raczej odprawia Cię z kwitkiem, ewentualnie zaproponują coś swojego. Ale spróbować możesz...
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: awaria chińskiej znakowarki Fiber

#3

Post napisał: cinematic2 » 20 paź 2020, 23:36

Nie żadne źródło lasera tylko laser.
"Laser – urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej." Stosowane w urządzeniach laserowych takich jak znakowarki, plotery, naświetlarki, wycinarki laserowe i innych.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: awaria chińskiej znakowarki Fiber

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 21 paź 2020, 07:16

Pomogłeś. Pytający doceni ;)
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
kryzys
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2010, 10:54
Lokalizacja: Kraków

Re: awaria chińskiej znakowarki Fiber

#5

Post napisał: kryzys » 21 paź 2020, 08:39

Jeżeli ktoś nie ma nic konkretnego do napisania odnośnie pomocy w rozwiązaniu problemu to niech nie zaśmieca posta czepiając się słówek czy wyrażeń - to nie pomaga w niczym. Dziękuję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”