Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

[VIDEO PORADNIK]

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#1

Post napisał: adam Fx » 30 sie 2020, 07:24

Siema była okazja nagrać więc wrzucam poradnik jak posługiwać się zegarem do gwintów.
https://youtu.be/se-_pbgwFUc


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#2

Post napisał: bear » 30 sie 2020, 17:11

Wszystko fajnie ale nie stawiał bym wyższości zegaru nad tradycyjnym gwintowaniem przy pomocy cofania.
Masz na pewno sporo racji ale:
Kwestia zużywania śruby jest raczej marginalna i w tym przypadku nie wiem czy nie gorzej niszczy cały układ załączanie nakrętki podczas pracy śruby, nikt nie jest idealny i raz się trafi lepiej a raz mniej a mimo wszystko dość sporą siłę musimy wywrzeć na dźwigni włączania.

Kwestia czasu poświęconego na powrót suportu na początek również jest dyskusyjny ponieważ przemyślane maszyny posiadają lewe obroty sporo szybsze od prawych co bardzo przyspiesza samo gwintowanie.
Kwestia czasu jest tym bardziej dyskusyjna że normalnie interesują nas tylko dwie dźwignie, posuw poprzeczny i lewe-prawe obroty gdzie po wyjechaniu noża z gwintu spokojnie po przełączeniu obrotów możemy sobie dobrać odpowiednią wartość w "biegu". W przypadku zegara mamy posuw poprzeczny, włączanie śruby, przejazd suportem na początek gwintu i czekanie na odpowiednią cyferkę na zegarze. Przy tak krótkim skoku gwintu dłużej zajmuje czekanie na odpowiednią cyferkę niż przejazd noża po materiale.
W dodatku myślę że zegar sporo zwiększa możliwość ewentualnej pomyłki podczas gwintowania oraz nie oferuje możliwości dla każdego dostępnego gwintu na maszynie.

Jest to na pewno inna metoda niż standardowa na zapiętej ciągle śrubie ale dla mnie nie ma ona żadnych plusów w porównaniu do klasycznej metody i chyba dlatego nie widziałem tokarza który by robił gwint zegarem :roll:

Swoją drogą polecam zerknąć na śrubę w czasie 11:40 filmu. Luzy jak by miała z 60 lat gwintowania za sobą :shock:

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#3

Post napisał: adam Fx » 30 sie 2020, 17:40

odpowiedziałem na podobny komentarz pod filmem.
Widzę zastosowanie dla długich gwintów szczególnie jak tokarka ma przyspieszone posuwy
Dla krótkich gdzie trzeba się szybko orientować by nie przydzwonić (nie każdy potrafi tak szybka zamiatać dwiema rękami)
co do zużycia to kwestia ile kto gwintuje i co bardziej się zużywa i co łatwiej naprawić (nakrętka dzielona i śruba która jednak mase suportu musi ciągnąć czy mechanizm dzielenia nakr.)
bear pisze:Swoją drogą polecam zerknąć na śrubę w czasie 11:40 filmu. Luzy jak by miała z 60 lat gwintowania za sobą

po prostu śruba się ugina - przy takiej średnicy na środku ma prawo się poddawać

tak czy inaczej sposób zaprezentowany kto chce niech korzysta :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#4

Post napisał: bear » 30 sie 2020, 19:14

adam Fx pisze:Widzę zastosowanie dla długich gwintów szczególnie jak tokarka ma przyspieszone posuwy

Biorąc pod uwagę skok gwintu i szybsze lewe obroty to w bardzo wielu przypadkach taki suport jedzie szybciej jak na przyspieszonym ;)
adam Fx pisze:Dla krótkich gdzie trzeba się szybko orientować by nie przydzwonić (nie każdy potrafi tak szybka zamiatać dwiema rękami)

Wystarczą wolniejsze obroty, przecież nikt nie robi gwintu 10cm na takich samych obrotach co przy 1cm bo nie wiem jak byłby szybki, jak sprawny miał by rewers czy hamulec to i tak w bardzo wielu przypadkach zatrzymał by się w szczękach czy materiale.
adam Fx pisze:po prostu śruba się ugina - przy takiej średnicy na środku ma prawo się poddawać

Nie jest podparta w suporcie? :shock:
adam Fx pisze:tak czy inaczej sposób zaprezentowany kto chce niech korzysta

Racja!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7878
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#5

Post napisał: tuxcnc » 30 sie 2020, 19:35

bear pisze:
30 sie 2020, 17:11
Wszystko fajnie ale nie stawiał bym wyższości zegaru nad tradycyjnym gwintowaniem przy pomocy cofania
Na zegarze gwintuje się inaczej niż z cofaniem, ale jedna różnica jest zasadnicza - nie musisz walczyć z inercją wrzeciona.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak toczyć gwint na zegar do gwintów

#6

Post napisał: bear » 30 sie 2020, 20:06

tuxcnc pisze:
30 sie 2020, 19:35
bear pisze:
30 sie 2020, 17:11
Wszystko fajnie ale nie stawiał bym wyższości zegaru nad tradycyjnym gwintowaniem przy pomocy cofania
Na zegarze gwintuje się inaczej niż z cofaniem, ale jedna różnica jest zasadnicza - nie musisz walczyć z inercją wrzeciona.
Zgadza się i o tym pisałem wyżej. To inne rozwiązanie, dla mnie wcale nie tak piękne jak by się wydawało ale każdy robi jak chce i jak mu pasuje ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”