Przeróbka zbiornika

tokarka, zbiornik na chłodziwo

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Przeróbka zbiornika

#1

Post napisał: qerc » 16 sie 2020, 12:08

Witam
Borykam się z problemem związanym ze zbiornikiem na chłodziwo w tokarce CNC
Jest on umieszczony w nodze maszyny i z tego względu bardzo ciężko jest utrzymać go w czystości a o wymianie emulsji można zapomnieć.
Chciałbym wykonać zbiornik umieszczony pod maszyną i zamiast spływ do nogi to puścić do zbiornika z blachy.
Niestety nie wiem jak odciąć spływ z niecki na wióry który jest wykonany w odlewie (zaznaczony na rysunku na czerwono)
Czy przewiercić na wylot a boczny kanał czymś można szczelnie zatkać aby emulsja nie przedostawała się do starego zbiornika?
Jeśli tak to co będzie najsolidniejsze?
Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przeróbka zbiornika

#2

Post napisał: Petroholic » 16 sie 2020, 19:12

Mam taki sam w chince i nie widzę z nim problemu. Obok stopki masz spust ze zbiornika więc wymiana to nie problem, czyszczenie również. Jedynie co, to brakuje ci pokrywki na okno rewizyjne i musisz zadbać o filtr siatkowy w spływie...


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Przeróbka zbiornika

#3

Post napisał: qerc » 16 sie 2020, 20:28

Ja widzę problem bo w mojej spust jest jakieś 15-18mm powyżej dna a wymiatać resztę ręką i szmatą mi się znudziło.
w innej mam zrobiony zbiornik z blachy obok maszyny i jak wymieniam to mogę dokładnie umyć i wypłukać. :mrgreen:


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Przeróbka zbiornika

#4

Post napisał: bear » 16 sie 2020, 21:05

Zamontuj lepszą filtrację, zrób niżej korek spustowy chłodziwa ;)


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Przeróbka zbiornika

#5

Post napisał: qerc » 17 sie 2020, 09:08

bear pisze:
16 sie 2020, 21:05
Zamontuj lepszą filtrację
A jak mam to zrobić? jak odseparować olej od emulsji w wannie na wióry? a może skimmer, tylko gdzie bo w obecnym zbiorniku niema miejsca na jego montaż. Widzieliście wewnętrzne ścianki jakie są porowate i nierówne jak utrzymać czystość.
Jednak będę upierał się przy oddzielnym zbiorniku.
Czym uszczelnić tak by było na wieki a nie na tydzień szczelne wokół wstawionej rurki pionowo i zaślepiona reszta kanału spływowego do starego zbiornika. wiem że są rózne kleje typu płynny metal itp. proszę tylko o poradę jaki środek użyć i jaki będzie najtrwalszy.


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Przeróbka zbiornika

#6

Post napisał: MacGregor » 26 sie 2020, 07:21

qerc pisze:
16 sie 2020, 12:08
Witam
Borykam się z problemem związanym ze zbiornikiem na chłodziwo w tokarce CNC
Jest on umieszczony w nodze maszyny i z tego względu bardzo ciężko jest utrzymać go w czystości a o wymianie emulsji można zapomnieć.
Chciałbym wykonać zbiornik umieszczony pod maszyną i zamiast spływ do nogi to puścić do zbiornika z blachy.
Niestety nie wiem jak odciąć spływ z niecki na wióry który jest wykonany w odlewie (zaznaczony na rysunku na czerwono)
Czy przewiercić na wylot a boczny kanał czymś można szczelnie zatkać aby emulsja nie przedostawała się do starego zbiornika?
Jeśli tak to co będzie najsolidniejsze?
Obrazek
Obrazek
Kolego a co za problem wywierć otwór od spodu jak największy nagwintuj go wkręć króciec tak żeby bezpośrednio lub jak się nie da bezpośrednio, poprzez dodatkową rurkę, był odpływ do nowego wolno stojącego zbiornika.
Stary otwór spływowy w wewnętrznym zbiorniku zatkaj i tyle.
To co zrobisz zależy tylko i wyłącznie od twojej kreatywności.

W nowym zbiorniku zamontuj skimmer i będziesz miał czysto i pachnąco.
POZDRAWIAM


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Przeróbka zbiornika

#7

Post napisał: qerc » 26 sie 2020, 10:52

Tak planuję zrobić szukam tylko podpowiedzi czym zatkać skutecznie? klej silikon ? może coś innego?
A co do skimmera to ceny raczej powalające więc szukam także podpowiedzi jaki silniczek wykorzystać ile obrotów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”