Ploter frezujący - sterwonik Ebmia USN 3D6A

Migają czerwone diody FLT

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
michał.olszewski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2020, 20:37
Lokalizacja: Ostrołęka

Ploter frezujący - sterwonik Ebmia USN 3D6A

#1

Post napisał: michał.olszewski » 08 sie 2020, 10:54

Pozwolę sobie przywitać Wszystkich tym postem.

Pacjentem jest sterownik produkcji Ebmia USN3D6A "działający" z Mach3 - przynajmniej wydaje mi się, że problem tkwi w sterowniku.

Sytuacja:
W czwartek: ploter pracuje normalnie. Używałem go wieczorem w godzinach 18-21 prawie non stop. O godz. 21 wyłączam maszynę i idę do domu.
W piątek: o godzinie 17 włączam komputer i sterownik. Próbuję manualnie poruszyć osiami - brak efektu.
Licznik mm w Mach3 porusza się.
Mogę załączać przekaźniki z Macha'a.
Na sterowniku migają lampki FLT. Trzy mignięcia i przerwa. Regularnie.

Tak jakby sterownik nie przekazywał impulsów dalej. Piątek był gorącym dniem, na sterownik przez kilka godzin padało słońce - stoi przy oknie. Pomyślałem, że jest mu za gorąco. Ostudziłem go trochę sprężonym powietrzem.

Lampki zaczęły migać nieregularnie - filmik: https://vimeo.com/445778418

Oś "Z" daje się poruszyć manualnie. Oś "Y" i "X" poruszają się albo w ogóle albo jakby miały czkawkę.
Postanowiłem odczekać aż zrobi się chłodniej.
Zachowanie sterownika było jednak takie samo o godzinie 22:00, 24:00, 02:00 i 8:00 następnego dnia. Obecnie jest tak, że po włączeniu sterownika lampki na wszystkich osiach migają regularnie trzy mignięcia i przerwa, a po czterech cyklach słychać, że silniki otrzymują impulsy i lampki zaczynają migać nieregularnie (jak na filmiku) a oś "Z" zaczyna działać.

Wykluczyłem możliwe powody:

Zła wersja Mach3 - świeża, ze strony producenta. Spolszczenie z cnc.ino.pl. Licencja moja kupiona legalnie.
Ustawienia w Mach3 - dzień wcześniej działał na identycznych bez zarzutu.
Przewody i połączenia - ekranowane jak Pan Bóg przykazał. Nie pozwijane - nie ma gdzie zrobić się cewka. Połączenia w kostkach z zaciśniętymi końcówkami, izolowane termokurczkami itp. Ponadto, dzień wcześniej pracował normalnie.
Przewód LPT - jest nowy
Połączenie prądowe - cały system jest na osobnej fazie. Ponadto, dzień wcześniej pracował normalnie w otoczeniu innych działających maszyn.
Niewłaściwy prąd na silnikach - silniki mam 6A. Próbowałem zmniejszać prąd - brak poprawy.
Błąd E-Stop - na kostce w sterowniku jest zworka. W Mach3 w sygnałach wejściowych EStop jest enabled ale port=0, pin=0. Poza tym dzień wcześniej pracował normalnie.
Uszkodzone cewki silnika - działały normalnie. Nie przeciążyłem ich.
Zwarcie na połączeniach - nie są może TIP TOP ale są w miarę schludne i dbam o to, żeby nie były zapylone itp. Poza tym dzień wcześniej działał normalnie.

Kilka słów o maszynie:
Stół 1200 x 2300

Oś Y - 2 x silnik 4.6Nm, 5.5A (SC86STH78-5504AF) | Napęd na łańcuchu | Przeniesienie na paskach zębatych
Oś X - 1 x silnik 4.6Nm, 5.5A (SC86STH78-5504AF) | Napęd na śrubie trapezowej | Przeniesienie na paskach z zębatych
Oś Z - jakiś tam mniejszy silnik - nieistotne dla sprawy.

Sterownie - świeży komp z winXP + sterownik USN 3D6A po LPT.

Także ten :) Dzień dobry Wszystkim :)

Proszę o pomoc dopóki mam jeszcze kępkę włosów na łbie. Przecież dzień wcześniej działał normalnie .....

Michał.



Tagi:


Akcesoria CNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2019, 07:11

Re: Ploter frezujący - sterwonik Ebmia USN 3D6A

#2

Post napisał: Akcesoria CNC » 13 sie 2020, 12:09

Witam
Czy problem udało się rozwiązać?

Awatar użytkownika

Autor tematu
michał.olszewski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2020, 20:37
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ploter frezujący - sterwonik Ebmia USN 3D6A

#3

Post napisał: michał.olszewski » 06 wrz 2020, 15:08

Problem rozwiązany. Pomogła wymiana modułu zasilacza MZ-01 - tego z kondensatorami, które jak się okazało zwyczajnie się zestarzały.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”