sklejka - ładna powierchnia po frezowaniu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

sklejka - ładna powierchnia po frezowaniu

#1

Post napisał: kalreg » 13 lip 2020, 11:41

Ostatnio dużo frezuję sklejkę, jednak sporo czasu zajmuje jej późniejsza, ręczna obróbka. Mam kilka pomysłów jak to poprawić, ale od razu zapytam, może macie jakieś doświadczenia i oszczedzicie mi czasu na błądzenie po ślepych zaułkach.

Problemem jest boczna krawędź, którą ucina frez. Używam frezów węglikowych, dwupiórowych. Tnę na dwa razy - pierwsze cięcie na 8mm jest frezem dociskającym, drugie, 7mm jest frezem wyciągającym. Sama krawędź górna i dolna jest ok. Prędkość posuwu to ok 3m/min (zmienna bo zwalnia w zaułkach), obroty 7200-8000 obr/min, technika CLIMB. Problemem jest fakt, żę gdy dotykam krawędzi to miejscami jest szorstka i nawet obróbka jej papierem ściernym nie daje zadowalającego rezultatu, zwłaszcza że są to detale krzywoliniowe. Wygładzenie tej strony jest żmudne i czasochłonne.
Na pewno problemem po cżęsci jest fakt niewystarczającej sztywności maszyny i/lub materiału - materiał przymocowany jest na uchwyty na krawędziach a ze względu na gabaryt (100x125cm) środek delikatnie wibruje.

Prośba o podpowiedź:
- zastanawiam się czy nie przefrezowywać już wyciętych z cnc detali krawędziówką z frezem palcowym z łożyskiem - żeby jeszcze raz przelecieć krawędź drugim frezem i po kilkukrotnym zrobieniu tego ją wygładzić o wszystko co wystaje.
- myślałem też nad frezami tarnikowymi - nie wiem czy są z łozyskiem, ale chyba w ogóle do tego służą
- może wkretarka z końcówką piorkowa z papierem?
- w dremelu widziałem w zestawach są papierki ścierne na wałku który montuje w dremelu i mogę wewnętrzne elementy tym szlifować - może coś w tym stylu na łożysku?
- inne?

Będę wdzieczny za info no i może ktoś ma wiedzę jak to jest że fabryki takiej jak ikea krawędzie wychodzą takie wyniuniane?

Pzdr,
Kalreg.




RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: sklejka - ładna powierchnia po frezowaniu

#2

Post napisał: RobWan » 18 lip 2020, 00:21

kalreg pisze: obroty 7200-8000 obr/min

24000 obr/min i frez spiralny. Jest idealnie.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”