maszyna (CNC-nie koniecznie)

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Tomcio65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2004, 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

maszyna (CNC-nie koniecznie)

#1

Post napisał: Tomcio65 » 09 wrz 2005, 20:48

Witam . Obserwuję forum od kilku lat(2-3)>na poczatku myslałem o prostych cnc frezarkach do płytek traktując to jako hobby(miałem juz nawet silniki). Ogladałem maszyny jakie powstawały na tym forum- i według mnie juz nie powstawały tu maszyny - hobby.Powstały tu maszyny-PRO. I teraz mam taki zamiar - od razu porwać sie na projekt, który wykorzystam w swojej pracy zawodowej, a zajmuję sie sitodrukiem na tkaninach(ale płytki tez drukowałem). Zrobiłem maszynę (karuzelę do nadruków wileokolorową ręczną-prawdopodobnie będzie ja mozna wystawic na targach poligraficznycznych w Poznaniu za 2lata).Ale praca na tej karuzeli to wbrew pozorom ciezka praca fizyczna. Pracownik musi włozyć w przetarcie farby na tkaninę około nie wiem tak na oko 20-30kg za kazdym nadrukiem, co kilkaset dzieniie daje to tonyyy:). Pracę tę może wykonąć - silnik krokowy z odpowiednim napedem czyli śrubą wykorzystywaną tak chetnie na forum. Maszyna ta nie byłaby typową maszyną CNC, bo nie była by sterowana prze komputer tylko prze z wyłączniki, czy to nożne czy krańcowe na prowadnicach.Równiez nie było by typowej osiY tak jak jest tu w projektach, lecz oś X ok70-80 cm na ruchomej ramie wahadłowej (zawiasowej- takiej konstrukckcjii tu nie widziałem) oraz oś Z - ruch ok 50 mm. Ruch w osi X może być z dokładnością do +-5 mm, w osi Z =0,1 mm. I teraz fajna sprawa:). Cały projekt zaczałąem od kupna l297/l298 czyli od elektroniki do sterowania osią Z. Czy ssilnik sterowany tymi układami, czyli 2A da radę ,oczywiście poprzez srubę M14 nacisnąć wzdłuż swojej osi ok20-30kg.Czy trzeba szukać innego mocniejszego sterownika?

Proflile zastosowane w maszynie to Alu to 40x80, 160x40 żebrowane, prowadnice liniowe fi25 mm, a to wszystko będzie powtórzone X razy czyli jeden kolor nadruku - jeden system - mechanizm
Jezeli ktoś mi zechce pomoć to będe bardzo wdzięczny, ajak nie zechce pomóc to bede drżąył temat ,ąz go skończę i bardzo chętnie podzielę sie spostrzezeniami:)

Pozdrawiam Tomasz Ćwikła




www.sitodruk.lublin.pl - smycze reklamowe - nadruki na tkaninach

[ Dodano: 2005-09-09, 21:39 ]
Zapomniałem dodać, że zrobiłem takie specjalnie urzdzenie ze srubą M8 na długosci 1 m poruszał sie wózek napedzany tą śrubą>Wózek ten był oparty na łozyskach Fi 10 wewnątrz.Po podłczeniu badziewiastej wiertarki Toyi na tę śrubę na tym wózku stanął człowiek 70kg i ten mechanizm bez problemu przesunął cały ten układ człowiek-maszyna

Pozdrawiam Tomasz Ćwikła




www.sitodruk.lublin.pl - smycze reklamowe - nadruki na tkaninach



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 09 wrz 2005, 21:39

Produkuję obwody drukowane i też kiedyś o tym myślałem.
Jednak przy przeciąganiu rakla są potrzebne duże siły i może lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siłownika pneumatycznego. Można regulować jego prędkość dławikami a wyłącznikami krańcowymi ograniczać jego skok z dokładnością ok 1mm. Miałem ten sam problem ale przy wiertarce do obw. drukowanych -jaki zastosować napęd osi Z. Wybrałem siłownik pneumatyczny firmy SMC i pracuje już 8 lat co świadczy o jego trwałości zważywszy na to że jeden otwór w płytce to jeden cykl "tam i z powrotem". Jest to stosunkowo tani, bardzo wydajny i mocny napęd.

http://www.smc.pl/pdf/06%20Linearantriebe/C85.pdf


slawecki1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 22 sie 2004, 00:17
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: slawecki1 » 10 wrz 2005, 11:22

Dokładnie kolega ALZ według mnie ma rację to siłowniki pneumatyczne mogę spełniac tą rolę a nie silniki krokowe. Tutaj przecież liczy się szybkość i siła a takiej nie uzyska się wykorzystując silniki krokowe ze śrubą. Jeśli juz musiałoby być to na jakiś silnikach to pokusiłbym się na zwykłe silnki DC i nie na śrubie a na paskach wraz z włącznikami krańcowymi.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 10 wrz 2005, 11:52

witam !! Kol. slawecki1 ma chyba rację , zastąpiłbym jedynie silniki DC zwykłym ( jednym ) silnikiem AC ( np. pralka frania ) a paski- łańcuchami , takimi jak od roweru. problemem może być tylko tzw. wybieg układu i sprawa mas będących w ruchu ale to inna rzecz . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#5

Post napisał: anoda » 12 wrz 2005, 09:35

Moim zdaniem silnik od pralki "Frania" w tym przypadku nie zda egzaminu - zbyt duza liczba rozruchów. Jeżeli dobrze zrozumiałem - ruch odbywa się wachadłowo. Czyli jedencykl to ruch tam i zpowrotem po stałej długości trasy czy zmiennej. Czyli napęd siłownikowy wydaje się być lepszy.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: ALZ » 12 wrz 2005, 10:28

Zaproponowałem napęd pneumatyczny jako proste i bardzo wydajne rozwiązanie.
W trakcie roboczegu ruchu rakla który nie może być zbyt szybki doskonale sprawdzi się właśnie siłownik pneumatyczny w którym prędkość posuwu reguluje się dławikiem jednostronnym tzn dławiony jest przepływ powietrza w jedną stronę a powrót jest bardzo szybki. Nawet przy bardzo powolnym posuwie mamy pełną siłe i płynność ruchu.
Siłownika np. 25 mm średnicy przy 5 Atm nawt bardzo silny mężczyzna nie jest w stanie zatrzymać.


Autor tematu
Tomcio65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2004, 23:44
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Tomcio65 » 13 wrz 2005, 17:57

Witam
Alz ma rację iwidać znajomość rzeczy. Ruch tego rakla na tej powierzchni myślę że powinien wynoscić ok 5 cm/s i z dużą siłą dociskającą kilkadziesiat kg.Mimo, że prędkość przesuwu wydaje się mała to i tak urządzenie to bedzie duzo wydajniejsze od pracy człowieka Juz sie zainteresowałem siłownikami pneumatycznymi .Cena samych siłowników jest nawet niższa niz silników krokowych.Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdr Tomek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”