Mastercam X i toczenie tulei


Autor tematu
jaruone
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2008, 09:25
Lokalizacja: Brudne Południe

Mastercam X i toczenie tulei

#1

Post napisał: jaruone » 20 maja 2008, 18:56

Witam wszystkich - mam nadzieję, że znajdzie się na tym forum ktoś kto mi pomoże. Mam do wykonania projekt tulei - narysowałem sobie geometrię, zdefiniowałem przygotówkę (rura grubościenna, wrzeciono z lewej strony) i szczękę (też z lewej). Przeprowadzam kilka operacji i przedmiot zaczyna nabierać kształtu - wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek

z prawej strony nic już więcej nie wytoczę, więc muszę zmienić wrzeciono i szczękę na prawe i toczyć od lewej strony. Oczywiście Mastercam nie ma (a jeśli ma to nie wiem jak to włączyć) opcji by zapamiętać stan przygotówki i dokończyć operację z lewej strony (tzn. chodzi mi o to żeby program zapisał sobie że prawa strona przygotówki jest obrobiona a z lewej pozostał materiał do obrobienia). Tworzę zatem nowe toczenie, tworze taką samą przygotówkę jak we wcześniejszej operacji z ta różnica że wrzeciono i szczęki umieszczam z prawej strony. Włączam toczenie czoła od lewej ... i du**, kolizja.
Ma ktoś pomysł jak to obejść (od tej lewej strony będę musiał jeszcze wywiercić 6 otworów na kołnierzu, więc musze się jakoś tam dostać).

ps. jeśli to kwestia jakiegoś prostego ustawienia,które jest wszystkim znane, to proszę o zrozumienie - zaczynam przygodę z Mastercamem, a "Podręcznik użytkownika" to nadaje się na rozpałkę - wycinanie płytki, frezowanie drzwi i toczenie wałka z gotową geometrią (żeby było śmieszniej weryfikacja tych operacji z gotowych przykładów pokazuje kolizję narzędzia - chyba że przez przypadek coś nadpisałem w ten plik to zwracam autorom ćwiczenia honor) to jakieś nieporozumienie.

Mam już rozwiązanie - opcja "stock flip" w specjalnych operacjach przy toczeniu. Miałem skasować temat, ale może ktoś będzie potrzebował odpowiedzi na podobne pytanie.
Pozdrawiam.



Tagi:

Wróć do „Mastercam”