Kilka pytań odnośnie wycinarki do styropianu

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
kozikron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Białystok

Kilka pytań odnośnie wycinarki do styropianu

#1

Post napisał: kozikron » 16 cze 2007, 14:47

Witam jestem nowy na forum. Przez przypadek znalazłem link do tego forum i ogromnie mnie zainteresowało cnc.
Planuje zrobić sobie wycinarke do steropianu. Zakupiłem już niezbędne ukłądy scalone i sterowniki http://www.allegro.pl/item200023627_wyc ... plany.html. Mam odnośnie budowy takiej wycinarki kilka pytań co już od kilku dni mi to siedzi w głowie. Ma być to wycinarka XY.
1. Czy możliwe jest podłączenie do jednego sterownika dwóch silników krokowych dwa na każdą oś.
2. Jaki jest najlepszy program który będzie mi tym wszystkim sterować który będzie spełniać wymagania komputera( proco 400MHz, około 160MBramu, Karta graficzna geforce 2 64Mb)
3. W jaki sposob można stabilizoać tempersture na drucie tnącym i w jaki sposob ograniczyć prąd na drucie
4. Jakiej mocy zastosować zasilać do drutu tnącego i o jakim nominalnym napięciu
5. O jakim Nm najlpeij zastosować silniki i jaki zasilacz do 4 silnikow krokowych
dziekuję wszystkim za rade.



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 17 cze 2007, 15:18

kozikron pisze:1. Czy możliwe jest podłączenie do jednego sterownika dwóch silników krokowych dwa na każdą oś.
Tak ale nie jest to dobre rozwiazanie :sad:
kozikron pisze:2. Jaki jest najlepszy program który będzie mi tym wszystkim sterować który będzie spełniać wymagania komputera( proco 400MHz, około 160MBramu, Karta graficzna geforce 2 64Mb)
Moze byc step2cnc albo mach2
kozikron pisze:. W jaki sposob można stabilizoać tempersture na drucie tnącym i w jaki sposob ograniczyć prąd na drucie
Potrzebny ci bedzie sterownik ( moge ci taki wykonac )
kozikron pisze:Jakiej mocy zastosować zasilać do drutu tnącego i o jakim nominalnym napięciu
Zalezy ile tego drutu bedzie i jaki rodzaj i srednica ?
kozikron pisze:O jakim Nm najlpeij zastosować silniki i jaki zasilacz do 4 silnikow krokowych
To zalezy od konstrukcji oporow ciencia nie ma wiec kwestwia zeby maszyna plynie chodzila.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
kozikron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: kozikron » 17 cze 2007, 22:29

co do dwoch sterownikow, to mysle, ze dobrze by bylo tylko podebrac sygnal sterujący i wrzucić do drugiego sterownika , bedzie on wykonywal to samo co pierwszy.
srednica ciecia mysle ze okolo 1metra, zastosuje chyba zasilacz 36 voltowy, o wydajnosci 6 amperow, wyczytalem ze 4 ampery w zupelnosci wystarcza aby przciać steropian( DRUT 0,5mm lub 0,8mm).



Kolejne pytanie, czy istnieje jakis uklad, pamiec do ktorej mozna by było wgrać program. Wycinarka by sluzyla mi tylko do wycinania tych samych rzeczy ( wtedy obsluga komputera by byla zbyteczna).
Interesowala by mnie taka rzecz aby załadować plik do mikrokontrolera, a on by wycinał zgodnie z instrukcją, MOże któyś z kolegów zajmował się czymś takim.


Co do temperatury i prądu na drucie mogłym zastosować pwm. I umięść na poczatku drutu tranzystor ktory by odpowiedał za temperatura. Zdało by to egzamin??. A w jakiej cenie kosztował by ten sterownik ewentualnie płytka drukowana??

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 17 cze 2007, 23:27

co do dwoch sterownikow, to mysle, ze dobrze by bylo tylko podebrac sygnal sterujący i wrzucić do drugiego sterownika , bedzie on wykonywal to samo co pierwszy.
no wlasnie tak sie robi ;)
Interesowala by mnie taka rzecz aby załadować plik do mikrokontrolera, a on by wycinał zgodnie z instrukcją, MOże któyś z kolegów zajmował się czymś takim.
Moge ci zrobic takie sterowanie ale to bedzie kosztowac bo bede je robic specjalnie dla ciebie.
kozikron pisze:Co do temperatury i prądu na drucie mogłym zastosować pwm. I umięść na poczatku drutu tranzystor ktory by odpowiedał za temperatura. Zdało by to egzamin??
Teoria dobra jezeli wykonasz czesc praktyczna bedzie dzialac napewno :)
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
kozikron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: kozikron » 18 cze 2007, 00:00

co kolega jeszcze by sądził by zastosować żródło prądowe, można by było potencjometrm ustawić zakaldany prąd a komperator by porównywał napięcie na rezystorze wzorcowy np 0,1Ohm i zalańczał by tranzystor w układzie darlingtona. Mysle ze jednym problemem by był dobór tranzystora dosyć ciągły duży prąd i dobór radiatora do niego. CO o tym sądzicie???.

A propo ile u kolegi webserver kosztowało by takie sterowanie o ktorym była mowa w poprzednim sofcie.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 18 cze 2007, 08:52

kozikron pisze:co kolega jeszcze by sądził by zastosować żródło prądowe, można by było potencjometrm ustawić zakaldany prąd a komperator by porównywał napięcie na rezystorze wzorcowy np 0,1Ohm i zalańczał by tranzystor w układzie darlingtona.
potencjometr nie jest dobrym rozwiazaniem jezeli uzywa sie roznego materialu ( grubszy cienszy styropian styrodur ) bo za kazdym razem przy zmianie musisz go regulowac i ustawiac a tak jak masz wyswietlacz to zapamietujesz wartosc i gotowe.
kozikron pisze:Mysle ze jednym problemem by był dobór tranzystora dosyć ciągły duży prąd i dobór radiatora do niego. CO o tym sądzicie???.
To nie jest problem.
A propo ile u kolegi webserver kosztowało by takie sterowanie o ktorym była mowa w poprzednim sofcie.
Przeciez ci napisalem w PW nie dostales ?
Pozdrawiam PlotComplex.com


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 20 cze 2007, 12:19

kozikron pisze:... można by było potencjometrm ustawić zakaldany prąd a komperator by porównywał napięcie na rezystorze wzorcowy np 0,1Ohm i zalańczał by tranzystor w układzie darlingtona. Mysle ze jednym problemem by był dobór tranzystora dosyć ciągły duży prąd i dobór radiatora do niego.
Pomiar prądu jak najbardziej ale liniowe źródło prądowe - zdecydowanie nie. Kolega ma rację, straty mocy będą bardzo duże. Wyłącznie w grę wchodzi PWM na tranzystorze (tranzystorach) MOSFET. Regulacja prądu (napięcia komparatora) nie musi odbywać się potencjometrem. Można zastosować zespół kilku mikroswichów i ustawiać wartości dokładnie.

Awatar użytkownika

efiks
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2007, 11:09
Lokalizacja: Burkina Faso
Kontakt:

#8

Post napisał: efiks » 06 lip 2007, 22:23

Witam

Bardzo prosze o pomc, chodzi mi o mozliwosc wycinania plyty kanalikowej z poliweglanu na wycinarce do styroduru. Moze ktos probowal juz wycinac taki material? Jezeli jest taka mozliwosc to w ramach testu podesle probki z gory dziekuje.

pozdrawiam
....cieżko jest lekko żyć....


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: sam » 08 lip 2007, 22:43

Jestem tu od niedawna i wiem niewiele ale wątpię żeby poliwęglan udało się przeciąć gorącym drutem. Te maszyny służą do cięcia niektórych tworzyw spienionych. Na pewno da się ciąć polistyren (styropian, styrodur) i być może coś jeszcze ale nie wiem co by to mogło być.


geoorge
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2008, 01:44
Lokalizacja: podkarpackie

#10

Post napisał: geoorge » 17 maja 2008, 16:07

kozikron jak tam postępy w budowie twojego styroplotera ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”