DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

Chciałbym gdzieś obejrzeć tę maszyną, może spróbować zrobić jakąś robótkę - kto ma w okolicy Nieporęt, Legionowo?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sstankie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2020, 08:12
Lokalizacja: Nieporęt

DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#1

Post napisał: sstankie » 08 cze 2020, 08:18

Witajcie,


chciałbym zapytać czy ktoś posiada sprawą maszynę DYMA-8 lub coś z tej rodziny REMA w okolicy Nieporęt (05-126), Legionowo? Powiedzmy, że w promieniu 50km. Chciałbym podjechać obejrzeć i ewentualnie wypróbować jak się na tym pracuje. Oczywiście mogę zapłacić za przeznaczony na pokaz czas.

SStankie



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#2

Post napisał: RomanJ4 » 08 cze 2020, 09:48

Dyma to solidna maszyna/kombajn półprofesjonalny, można na niej zrobić solidną robotę, ale to maszyna do domowego zastosowania gdzie na czasie nam zbytnio nie zależy. Do zakładu stolarskiego się nie nadaje, za mało stabilna by przerabiać duże ilości. Grubościówka ma 2 wałki, w tym 1ciągnący, i daje równą deskę, ale do długich potrzeba osoby odbierającej lub koziołków podpierających, bo stolik jest krótki. Przystawka frezarska ma wystarczające obroty i moc by głowica(z wymiennymi nożami płytkowymi)
Obrazek
lub frez poradził sobie nawet z dość szerokim profilem.
Mam taką (od '80-tych) sporadycznie używam, niestety mieszkam w innym regionie, ale masz dobry pomysł by ją obejrzeć w realu przed zakupem..
Link do pełnej DTR (są różne modyfikacje - C, D, itd, niekoniecznie w tej ujęte)
https://www.dropbox.com/home?preview=DYMC8_DTR.pdf

https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAD
Jakbyś szukał części, to tu http://stoma.bielsko.pl/pl/c/-Czesci-za ... DMXA-32/50
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
sstankie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2020, 08:12
Lokalizacja: Nieporęt

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#3

Post napisał: sstankie » 08 cze 2020, 10:18

Dziękuję za info. No generalnie moje podejście, ze względu na brak miejsca w garażu (czasami jednak muszą tam stać samochody), jest takie, że maszyna wolna ale uniwersalna dobrze by się sprawdziła. Ale powiem szczerze ilość przystawek aż mnie "przeraża", bo nie do końca wierzę, że ten sprzęt jest mocno powtarzalny - dlatego muszę zobaczyć i przetestować zanim będę dalej rozmyślał nad zakupem.

RomanJ4, jakie przystawki posiadasz, z jakimi pracowałeś i na co zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#4

Post napisał: RomanJ4 » 08 cze 2020, 11:22

Mam przystawkę do frezowania/szlifowania, i do piły. jak napisałem korzystałem sporadycznie, ostatnio chyba ze 20 lat temu, więc mało pamiętam z użytkowania, ale generalnie to zwróć uwagę na rdzę na gołych powierzchni stołu strugarki, grubościówki, i wałków, kół pasowych frezarki, leciutkie "zarudzenie/nalot da się usunąć, ale duża rdza czy wżery dyskwalifikują. Oczywiście stan łożysk wałka głównego i inne.
Sprawdź stan(ruchomość, wielkość luzów) sprzęgła załączającego przystawki od wałka głównego oraz to sprzęgło załączające wałki ciągnące deskę (od grubościówki). Pokręcanie pokrętłem stołu grubościówki powinno równomiernie obracać wszystkie 4 śruby podnoszące stół, by strugana deska miał jednakowy przekrój.
Najlepiej przestrugać jakąś deskę, kantówkę, kilka razy przestawiając wymiar, i sprawdzić czy nie wychodzą "z klina", oraz czy da się to poprawić (napęd śrub jest łańcuchowy, czasem wystarczy zdjąć i przestawić/ustawić śrubę/śruby na nowo i potem spiąć)...
To tak chyba z grubsza wszystko..
pozdrawiam,
Roman


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#5

Post napisał: pavyan » 08 cze 2020, 14:09

Mój Staruszek prowadził mały warsztat stolarski i DYMA-8 (ale wersja sprzed 35 przynajmniej lat) obrabiała wszystko, co robił na grubość. Niby skręcana śrubami M8 konstrukcja z giętych blach 3mm, ale naprawdę dawała radę.
Do profesjonalnego warsztatu raczej jako tylko pomocnicza, ale do amatorskiego użytku aż nadto.
Pamiętaj, że szerokość/grubość materiału to chyba 250mm - szersze rzeczy trzeba precyzyjnie kleić z węższych wcześniej obrobionych, ale robiłem tak niejeden raz a mój Staruszek dużo częściej.
Naprawiałem w niej kilka rzeczy (np. nowe łożyska ślizgowe do wałków podającego/odbierającego grubościówki, wytarły się po latach) i inne drobiazgi które się zużyły, to normalne - ale jak na taką delikatną stosunkowo maszynę mam dla niej szacunek za trwałość. Były chyba wymieniane koła zębate (poliamidowe) przekładni wielostopniowej napędzającej wałki posuwu, popękały - ale maszyna nie była oszczędzana, orała.
Długie i ciężkie rzeczy można również obrabiać samemu, ale najpierw trzeba podtrzymywać materiał podając go, a potem go podtrzymywać odbierając - inaczej maszyna może się przechylić.
Trochę pracowała jako wiertarka pozioma, ale mało.
Przystawki kupuj tylko takie, jakie będą Ci potrzebne - szkoda kasy żeby leżały.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
sstankie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2020, 08:12
Lokalizacja: Nieporęt

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#6

Post napisał: sstankie » 08 cze 2020, 16:53

A powiedzcie: odnośnie typów tych maszyn to czym się one różniły? Bo na serwisach aukcyjnych to takie od "gierkowskich" malowanych farbą młotkową do ładniutkich w świeżym "proszku".
Nie widziałem "na żywo", ale mam wrażenie, że te nowsze (z lat 90) to jednak już takie bardziej przemyślane były, nie wspominając o ilości przystawek. Jak sądzę, chciałbym grubościówkę, heblarkę, frezarkę dolną, szlifierkę talerzową, no i "formatówkę".

Z jakiego roku/modelu polecacie żeby patrzyć?

Czy pracowaliście z piłą, jak tam pracują przykładnice/prowadnice?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#7

Post napisał: RomanJ4 » 09 cze 2020, 18:10

Musielibyśmy mieć te nowsze "w ręku" by móc porównać jakość. Stare były solidne, nowsze - nie mam pojęcia..
pozdrawiam,
Roman


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#8

Post napisał: Adam Domański » 09 cze 2020, 19:05

Witam
Ja mam bodajże z 97r.


33jannowak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2016, 00:55
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: DYMA-8 DYMC maszyna uniwersalna ?

#9

Post napisał: 33jannowak » 10 cze 2020, 00:35

Te nowsze dymy były koloru pomarańczowego i miały oznaczenie DYMC-8, różniły się od od Dymy 8 mocowaniem zdejmowanego blatu, w starych było na mimośrodzie (słabe rozwiązanie) w nowych jest zapinany na klamry, korbka podnoszenia dolnego blatu jest z boku, dołożyli możliwość wyłączenia posuwu, zmienili regulację blatu, inny włącznik, silnik, mocowanie, to chyba wszystkie zmiany jakie wprowadzili na przestrzeni lat. Główne parametry się nie zmieniły. Przystawka piła dobrze pracuje, ale do dużych gabarytów się nie nadaje. Przystawki mają swoje przykładnice, więc jak je ustawisz tak będziesz ciął, frezował itd. Przy kupnie zwróć uwagę czy nie są wyrobione koła zębate od posuwu, tulejki od wałków pociągowych i koła łańcuchowe szczególnie te plastikowe. Atutem tych maszyn w porównaniu do innych tej klasy jest dostępność na naszym rynku dużej ilości przystawek różnego rodzaju i są też części.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”