Jak pomalować noniusz?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Jak pomalować noniusz?

#1

Post napisał: koala.g » 05 cze 2020, 22:59

Witam.

Mam noniusz na stoliku obrotowym i chciałbym zeby był bardziej wyraźny.
Ze względu na konstrukcje jest pomalowany ale rowki i numery są widoczne.
Jest coś do wcierania?
Próbowałem pisaka białego z farbą i tylko zasyfił powierzchnię, wyciera się z rowków.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Jak pomalować noniusz?

#2

Post napisał: RomanJ4 » 05 cze 2020, 23:31

Ja wcierałem tamponem w rowki czarną farbę, i po lekkim podeschnięciu wycierałem zbyteczną resztę szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem tylko na tyle by ścierała farbę z reszty powierzchni. W rowkach zostawała czarna.
Jak chcesz zabezpieczyć noniusz przed rdzewieniem, to usuń całą starą farbę do gołego metalu, wetrzyj kolor w rowki jak opisałem wyżej, a jak dobrze zaschnie to całość natryskaj lakierem bezbarwnym, np poliuretanowym lub innym. Czasem dobrze jest zmatować metal bardzo drobnym papierem, lamelką, by lakier zabezpieczający potem lepiej trzymał, ale wtedy może być ciężko zetrzeć z niego kolor do rowków..

Można też wetrzeć kolor w rowki, poczekać aż dobrze wyschnie, i dopiero przeszlifować noniusz papierem na klocku (jeśli płaski, okrągły bębenek z noniuszem - pasem papieru) który zeszlifuje nadmiar farby z powierzchni pozostawiając ją tylko w rowkach, a potem natryskać zabezpieczenie..
pozdrawiam,
Roman


easydor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 21 lut 2007, 23:05
Lokalizacja: B-stok

Re: Jak pomalować noniusz?

#3

Post napisał: easydor » 21 lip 2020, 13:07

RomanJ4 pisze:
05 cze 2020, 23:31
Ja wcierałem tamponem w rowki czarną farbę, i po lekkim podeschnięciu wycierałem zbyteczną resztę szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem tylko na tyle by ścierała farbę z reszty powierzchni. W rowkach zostawała czarna.
Jak chcesz zabezpieczyć noniusz przed rdzewieniem, to usuń całą starą farbę do gołego metalu, wetrzyj kolor w rowki jak opisałem wyżej, a jak dobrze zaschnie to całość natryskaj lakierem bezbarwnym, np poliuretanowym lub innym. Czasem dobrze jest zmatować metal bardzo drobnym papierem, lamelką, by lakier zabezpieczający potem lepiej trzymał, ale wtedy może być ciężko zetrzeć z niego kolor do rowków..

Można też wetrzeć kolor w rowki, poczekać aż dobrze wyschnie, i dopiero przeszlifować noniusz papierem na klocku (jeśli płaski, okrągły bębenek z noniuszem - pasem papieru) który zeszlifuje nadmiar farby z powierzchni pozostawiając ją tylko w rowkach, a potem natryskać zabezpieczenie..
Czy zmatowienie powierzchni może też wpłynąć na wygodny odczyt/ustawienie (brak refleksów świetlnych)?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”