[szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

[szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#1

Post napisał: Jarek.p » 12 maja 2020, 09:30

Panowie, może podpowiecie jakieś rozwiązanie: szukam zaginarki do blachy (raczej cienkiej, powiedzmy stal do 0,8, alu do 1,5mm), ale zdolnej do wyginania bardziej złożonych kształtów. Żeby było jasne, o jakich potrzebach mówimy, zdjęcie pudełka ukutego (to właściwe słowo) przy pomocy młotka i dużego imadła, rozmiar pudełka 14x14x7cm, blacha "dachowa":

Obrazek

Popularne giętarki dekarskie są dostępne małe, nietrudno też coś takiego zrobić samemu, ale niestety umożliwiają jedynie gięcie arkusza blachy "od brzegu do brzegu", nie wykonam potem drugiego gięcia prostopadłego. Musiałbym mieć giętarkę z wolnym jednym końcem.
Tu, przy takim pudełku pewnie wystarczyłyby kleszcze dekarskie (zdjęcie pierwsze z brzegu, mniejsza o firmę-krzak):

Obrazek

ale takie kleszcze mają niestety mocno ograniczoną "głębokość" gięcia. Zatem, czy jest jakieś inne rozwiązanie, które tutaj by pozwoliło na wygodną pracę? A może jakaś mała dźwigniowa prasa pryzmowa? Nigdy czymś takim nie pracowałem, ale mam wrażenie, że do zgięcia takiej niezbyt grubej blachy na odcinku powiedzmy do 30cm nie jest potrzebna hydraulika siłowa, może wystarczyłby mechaniczny wyciskacz z dorobioną pryzmą?




Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#2

Post napisał: Wiktor57 » 12 maja 2020, 11:36

Myślę, że tu wystarczy tzw. zaginarka segmentowa.
.

Oczywiście nie musi to być dokładnie firma z linku. Natomiast ten film dość dobrze pokazuje możliwości maszynki.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#3

Post napisał: Jarek.p » 12 maja 2020, 12:10

Fajne, dzięki. I choć do domowego warsztatu z pewnością takiej nie kupię (głównie z powodu, że potrzebna mi jest taka z 5x mniejsza i pewnie z 20x tańsza), to jej konstrukcja podsunęła mi pomysł, jak wykonać taką zaginarkę tak, by boki były "wolne" i można było na takim boku wykonać gięcie prostopadłe - tu faxcet wyjmuje segmenty, ale przecież mógłby to równie dobrze giąć na bocznej krawędzi.
Jedynie ostatnie gięcie jest problematyczne - może gdyby tą krawędź dociskową wykonać nie w formie ciągłej, a jako ponacinany w strategicznych miejscach "grzebień"? Hmmm muszę podumać.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#4

Post napisał: Wiktor57 » 12 maja 2020, 13:14

Jarek.p pisze:Jedynie ostatnie gięcie jest problematyczne
Segmenty wyjmuje się właśnie dlatego by to rozwiązać. Segmenty w takiej zaginarce są różnej szerokości. Daje to możliwość dopasowania długości krawędzi gnącej do wymiarów pudełka (przez kombinacje różnych segmentów). Jeżeli Chcesz wykonywać pudełka w jednym wymiarze może to być jeden segment z otwartymi bokami.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#5

Post napisał: Jarek.p » 12 maja 2020, 13:19

Sens segmentów tamże jest oczywisty, dumam jak tamto rozwiązanie przełożyć na coś, co jestem w stanie wykonać samemu.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#6

Post napisał: Wiktor57 » 12 maja 2020, 13:24

Rolę segmentów może również spełnić dodatkowy element, np profil kwadratowy, przycięty na odpowiednią długość i wkładany do pudełka. Jednak wtedy giętarka musi mieć możliwość uniesienia górnej belki tak by się to wszystko zmieściło.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#7

Post napisał: Jarek.p » 12 maja 2020, 13:41

Myślę właśnie nad tym, jak w amatorskiej konstrukcji osiągnąć podobny efekt i chodzi mi po głowie duży, sztywny kątownik hutniczy, pocięty na różnej długości odcinki i mocowany do sztywnej, solidnej belki, która byłaby wahliwie dociskana do podstawy. O, coś w tym stylu:

Obrazek

rysunek (w paincie) tylko dla oddania idei: jeden kątownik jako podstawa, drugi postawiony "w namiot" byłby elementem dociskowym, mógłby być pocięty na kawaki różnej długości, mocowane do zielonej belki nośnej, przy pomocy solidnych śrub (czerwone) na tyle, by nie przeszkadzały w czasie gięcia. Gdyby jako tą belkę nośną udało się znaleźć solidną stalową belkę z rowkiem pod nakrętki teowe, kątowniki można by ustawiać dowolnie.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 12 maja 2020, 14:15

Obejrzyj na YT filmiki, tam sporo takich giętarek-samoróbek jest. Jeśli potrzebujesz giętarki do takich krótkich elementów jak na zdjęciu to super, bo nie będziesz się martwił o wyginające się belki - wiadomo - krótki kątownik nie wypaczy się tak łatwo jak długi. Do ostatnich zagięć proponuję wstawić w Twoje pudełeczko frezowaną kostkę* którą będziesz dociskał od góry belką na długich prętach gwintowanych.

*- Nie wiem jaki złom masz w garażu ale np pryzma wiertarska albo kawałek pręta kwadratowego.


matysek12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 18 maja 2013, 18:47
Lokalizacja: śląsk

Re: [szukam] Zaginarka do blachy do złożonych kształtów

#9

Post napisał: matysek12 » 14 maja 2020, 11:19

Podaj Kolego namiary na e-maila może coś zaradzimy w tej kwestii.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”