Jaki soft może mapować niedoskonałość geometrii?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

Jaki soft może mapować niedoskonałość geometrii?

#1

Post napisał: Tom01 » 03 maja 2020, 23:43

Załóżmy, że ze względów konstrukcyjnych, nie możliwych do prostego poprawienia, nie ma prostopadłości Z względem płaszczyzny Y. Albo oś X jest wygięta względem Y. W sumie, ideowo, skorygowanie tego elektronicznie to pryszcz, o ile zadałbym prawidłową linię posuwu z czujnikiem zegarowym a program jechałby po Z i korygował w locie po X. Pytanie, czy za bardzo wybiegam w teorię, czy programy sterujące mają taką możliwość?


Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaki soft może mapować niedoskonałość geometrii?

#2

Post napisał: tuxcnc » 03 maja 2020, 23:57

Tom01 pisze:
03 maja 2020, 23:43
skorygowanie tego elektronicznie to pryszcz
Niekoniecznie.
Kiedy błędy są równoległe do osi, to w skrajnym przypadku można napisać własną kinematykę w oparciu o wzory czy tabele korekcji, np. w Linuxcnc się da to zrobić, bo to program na licencji GPL.
Natomiast kiedy frez będzie ukosował i wchodził czołem i bokiem zamiast tylko czołem, to tego nie skorygujesz.
Jeśli nie łapiesz o co chodzi, to sobie wyobraź że oś Z jest idealnie liniowa, ale obrabiany przedmiot jeździ po powierzchni kuli ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaki soft może mapować niedoskonałość geometrii?

#3

Post napisał: Tom01 » 04 maja 2020, 00:06

Jasne, rozumiem w czym rzecz i nie zakładam braku prostopadłości wrzeciona, a samego ruchu po osiach. Nie mówię przy tym o jakimś powyginanym złomie, ale np niedokładności o dziesiątki po przejeździe metra. Gdyby obmierzyć z czujnikiem te błędy geometryczne to można by maszynę skorygować praktycznie na zero.
Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”