[2500] Drukarka 3D dla amatora

Szybki start

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
Rigid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2012, 22:13
Lokalizacja: :D

[2500] Drukarka 3D dla amatora

#1

Post napisał: Rigid » 01 maja 2020, 20:35

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałem dokonać zakupu jakiejś drukarki 3d (to będzie 'ta pierwsza') do amatorskiego zastosowania:
○ kółka zębate/pasowe do małych silniczków, obudowy układów, uchwyty na narzędzia, stacje dokujące do telefonów, uchwyty na kubki itp
○ i ogólnie do zabawy i do tego co do głowy przyjdzie :)

Wymagań wydaje mi się że nie mam bardzo wygórowanych:
• eksploatacja: umiarkowana (na początku 24/7 później pewni 1-4 użycia w miesiącu)
• do 2500zł (+ wolę dołożyć pieniędzy a oszczędzić nerwów i dłużej się cieszyć z zakupu)
• zabudowana albo nadająca się do zabudowy (obudowa mogła by być ciekawym projektem plexi + drewno + druk 3d :) )
• gotowiec / złóż i drukuj - ewentualnie coś co potrzebuje DROBNYCH poprawek - chcę jak najszybciej zacząć tworzyć własne elementy
• obszar roboczy nie jest najważniejszy - ale miejsca na drukarkę mam dużo, więc jej ewentualne duże gabaryty mi nie będą przeszkadzały
• jakość druku na zadowalającym poziomie - aby nie trzeba było zbyt bardzo dopieszczać wydruków po wydrukowaniu
• obsługa przynajmniej PLA i ABS - głównie będę drukował użytkowe rzeczy więc możliwość drukowania z wytrzymałego materiału
• oczywiście jakość wykonania - aby służyła jak najdłużej, na pewno będę starał się konserwować i dbać o sprzęt :)

Zabudowana drukarka nie jest wymaganiem absolutnym, szczerze, stojąc przed wyborem niezabudowana OR zabudowana wolę tą lepszą z technicznego punktu widzenia oraz jakości wykonania i jeśli to będzie ta niezabudowana to sam ją zabuduje :)

Drukarek 3d jest ogrom i zapewne 70% z dostępnych drukarek amatorskich nie nadaje się do użytku albo potrzebuje wiele usprawnień. Postanowiłem zaryzykować post na forum abym nie wpakował się na minę wydając ponad 2tys zł na coś co będę przeklinał zamiast się z tego cieszyć.

Moi kandydaci:
• Flashforge Adventurer 3 (dobra dostępność u nas w kraju)
• Anycubic 4 max pro (pewnie trzeba będzie zamówić gdzieś poza granicami)

Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ za propozycje oraz poświęcony czas :)
R.

+++ EDIT +++
Jeszcze takie pytanie mi się nasunęło: jaki filament najbardziej nadaje się do użytkowych druków - czy jest coś lepszego od ABS?
Pytanie po to, aby szukać już odpowiedniej drukarki do głównego zastosowania.




Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#2

Post napisał: Adam Domański » 01 maja 2020, 22:28

Zerknij na tę

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#3

Post napisał: adam Fx » 02 maja 2020, 03:06

Polecam mój najnowszy film i komentarze pod nim jest sporo przydatnych porad poprawiłem tylko kilka luzów i praktycznie bez większej kalibracji czy modyfikacyj wychodzi to co widzisz
https://youtu.be/75m0MFYiYPI
Załączniki
b11.png
b8.png
b7.png
b100.png
b12.png
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#4

Post napisał: piromarek » 02 maja 2020, 09:08

Do autora,

co prawda nie mam drukarki i mam te same dylematy.
Też planuję zakup od dłuższego czasu. Coś tam oglądam, czytam.
Nie myślałeś o 2 głowicach ?
Do tej pory byłem przekonany, że to zbytek i głupota, przepłacać za dwa ekstrudery, tylko po to, żeby sobie w kolorach podrukować.
Ale jest jeden poważny PLUS przemawiający za takim rozwiązaniem.
Możliwość drukowania mostków rozpuszczalnym filamentem. Taki filament niestety jest dużo droższy ale moim zdaniem otwiera duże możliwości dla mostków w takich miejscach gdzie trudno będzie je wyciąć.
Na razie jestem przekonany do tego rozwiązania będę szukał takiego modelu.
Nie mam niestety nikogo i brak doświadczenia czy takie rozwiązanie ciągnie za sobą jakieś niebezpieczeństwa.
Na dziś nie wiem jak z kalibracją położenia takich głowic, jak z czyszczeniem po przerwaniu i przed rozpoczęciem druku. Czy mocno brudzi się początek i koniec przerw.



Adam,
a nie wstrząsa Cię jak widzisz takie prowadzenie i stelaże ? Ty, który samodzielnie budowałeś i budujesz maszyny na hiwinach ?
Już też dawno bym kupił tego czy innego faworyta, ale jak widzę te rolki albo bimbający stół na prowadnicach tylko z jednej strony ?
Mam opory.
To jakieś 7 stów, ale i tak mi szkoda wyrzucić na śmieci jak to się zacznie rozjeżdżać.

Wiem, że jutubery oceniający modele i robiący rankingi, często nie mają pojęcia jak można i powinno się usztywniać takie układy i jak szybko zużywają się kółeczka.
Dlatego tak trochę bez wiary podchodzę.
Wiem, widzę, że drukuje i nie ma się co czepić , pytanie jak długo i jak to trzeba kalibrować będzie często ?

Awatar użytkownika

ishi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 181
Rejestracja: 24 gru 2015, 09:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#5

Post napisał: ishi » 02 maja 2020, 10:02

Takie pytania zadawajcie na Reprapach. Były już wysypy rozpaczliwych tematów z problemami na temat Enderów 3, Kosselów. Teraz jest "moda" na Anycubic 4 max pro xD.

A tej cenie kupisz lepszy chiński chłam. Bezproblemowy start zapewni ci 800eu na Prusę (maszna, firmware, slicer, gotowe profile).

Wszystko zależy od twoich oczekiwań. Jeżeli będziesz dążyć do perfekcyjnych wydruków to na chinolu to będzie droga przez mękę.

Użytkowe rzeczy pojęcie szerokie. Jak coś ambitnego (praca w bardziej wymagającym środowisku) to jest szereg tworzyw do tego.

https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/

W takim przypadku głowica fullmetal must be.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#6

Post napisał: tuxcnc » 02 maja 2020, 10:29

ishi pisze:
02 maja 2020, 10:02
A tej cenie kupisz lepszy chiński chłam. Bezproblemowy start zapewni ci 800eu na Prusę (maszna, firmware, slicer, gotowe profile).
Ja kupiłem Anycubic Mega i złego słowa powiedzieć o tej maszynie nie mogę.
Raczej walczę z ograniczeniami technologii i kiepskim filamentem.
Dostałem z maszyną rolkę PLA i próbuję ją zużyć ...
Ten materiał to jakieś nieporozumienie, na zimno wydruki łamią się w rękach, a po kąpieli we wrzątku robią się miękkie jak gówno ...
Nie sądzę żeby kupienie maszyny za grube tysiące mogło tu cokolwiek pomóc ...
Uważam że na początek wystarczy naprawdę jakakolwiek maszyna, byleby wiatr jej nie giął, potem jak już ktoś nabierze doświadczenia, to może faktycznie potrzebować czegoś lepszego.


Autor tematu
Rigid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2012, 22:13
Lokalizacja: :D

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#7

Post napisał: Rigid » 02 maja 2020, 12:42

@ishi
Moje oczekiwania są raczej przyziemne i niewygórowane, nie oczekuje perfekcji co do setnej milimetra.
przykład: kółko zębate do małego silniczka elektrycznego o średnicy np. 2cm i np. 25 zębach z otworem na wał ze ścięciem o średnicy np. 4mm.
I żeby taki element po wydrukowaniu był gotowy do użycia, ewentualnie delikatne poprawki pilnikiem, inne zwykłe otwory oczywiste jest że trzeba przewiercić aby miały idealny wymiar i nagwintować jeśli chcemy tam mieć gwint.
I dzięki Ci za link do porównywania różnych filamentów - chyba do drukowania użytkowych elementów nadawać się powinien również nylon - czy większość drukarek poradzi sobie z tym materiałem? Czy może powinienem uwzględnić coś przy wyborze drukarki?

@piromarek
Dwie głowice fajna sprawa ale zamiast kupować gorszą drukarkę z 2-ma głowicami wolę lepszą z jedną, szczególnie że budżet ograniczony.

@Adam Domański
Dzięki za podesłanie filmiku, drukarka wygląda dość solidnie, choć nie ze wszystkimi jej elementami tak jest - wsłuchując się w filmik :P
Fajnie gdyby ktoś się mógł wypowiedzieć na jej temat po dłuższym (miesiąc?) czasie użytkowania. Pierwsze wrażenia często są zakłamane przez 'podjaranie' nową zabawką :P

@adam Fx
Dzięki za filmik, mam parę pytań:
Ile już użytkujesz tą drukarkę? Często jej używasz? Często potrzebuje poprawy/kalibracji przed drukowaniem? Jak z jakością użytych do jej budowy materiałów(wszystkie drukarki pięknie wyglądają na zdjęciach)? Czy kupiłbyś ją jeszcze raz czy może zaryzykowałbyś coś innego?

Myślę z waszą pomocą uda mi się wybrać najlepszy chiński chłam do 2500zł (+ ewentualnie parę stów w razie w)

I oczywiście BARDZO DZIĘKUJĘ za tak liczny odzew, naprawdę to doceniam :)

++ EDIT ++
@tuxcnc
Możesz napisać więcej o tej drukarce?
od kiedy ją masz, ile już wydrukowała, z jakimi problemami się zetknąłeś podczas drukowania? czy drukowałeś coś z ABS i jak to wyszło.
I co Ci tam na myśl przyjdzie :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#8

Post napisał: tuxcnc » 02 maja 2020, 13:32

Rigid pisze:
02 maja 2020, 12:42
@tuxcnc
Możesz napisać więcej o tej drukarce?
od kiedy ją masz, ile już wydrukowała, z jakimi problemami się zetknąłeś podczas drukowania? czy drukowałeś coś z ABS i jak to wyszło.
I co Ci tam na myśl przyjdzie :)
Drukarkę mam od niedawna i wiele na niej nie drukuję.
W przeciwieństwie do dziennikarzy-idiotów i drukarzy-nawiedzonych-fanatyków, doskonale wiem że nie tylko całego świata nie da się wydrukować, ale w ogóle trudno znaleźć zastosowanie gdzie ta technologia się sprawdzi.
Drukarkę kupiłem więc do robienia prototypów, a mam nadzieję drukować na niej także tracone modele odlewnicze.
Jak pisałem, na razie męczę tę rolkę PLA co dostałem w komplecie i chyba nigdy więcej tego gówna nie kupię. Wiadomo, że jak coś jest ekologiczne, to się do niczego nie nadaje ...
Wczoraj kilka godzin drukowałem elementy do prototypu. Dałem wypełnienie 50% żeby trochę czasu zaoszczędzić, jeden element połamałem już przy usuwaniu mostków, drugi poszedł do śmieci bo nie trzymał wymiarów. Dzisiaj robię powtórkę, ale z wypełnieniem 100%. Jeden element już wydrukowałem po zmianach w projekcie i będzie się nadawał, drugi drukarka właśnie męczy ...
Kupiłem ABS, ale tak normalnie to on nie trzyma się płyty, więc po dwóch nieudanych próbach odłożyłem go na półkę. Żeby tego materiału używać, trzeba szkło posmarować odpowiednim klejem. Musi on trzymać przy wydruku, ale nie uniemożliwiać zdjęcia detalu. Specjalne preparaty są stosunkowo drogie, ale gdzieś wyczytałem że lakier do włosów Hegron z Rossmanna świetnie się sprawdza. Kilka dni na niego polowałem, a jak już go kupiłem to jakoś odeszła mnie ochota na próby. Trzeba coś wykombinować, żeby tym pryskać tylko na szkło, a nie po prowadnicach, a na razie pomysłu nie mam.
Z drukarką nie mam żadnych problemów, działała po wyjęciu z pudła i skręceniu. Chyba wymaga napięcia jednego paska, ale nie jest to problem z kategorii "natychmiast".


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#9

Post napisał: Adam Domański » 02 maja 2020, 13:43

Rigid pisze:Fajnie gdyby ktoś się mógł wypowiedzieć na jej temat po dłuższym (miesiąc?) czasie użytkowania


Witam
Mam ją może nie miesiąc ale już trochę wydrukowała, i mimo że jeszcze nie do końca poustawiałem wszystkie parametry (retrakcja itp) to i tak jestem pod wrażeniem.
Obrazek
Dysz 0,5 warstwa 0,3

Dodane 6 minuty 10 sekundy:
tuxcnc pisze:żeby tym pryskać tylko na szkło

Szkła chyba nie masz na stałe, zdejmij popryskaj załóż. :D


Autor tematu
Rigid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2012, 22:13
Lokalizacja: :D

Re: [2500] Drukarka 3D dla amatora

#10

Post napisał: Rigid » 02 maja 2020, 14:11

@tuxcnc
To oczywiste że nie wszędzie wydrukowane elementy będą się nadawały - ale czy nie jest tak, że wszędzie tam gdzie plastik spełnił by wymagania, wydruk 3d również się sprawdzi?

Ten film pokazuje że zastosowań do wydrukowanych elementów jest sporo.
Druga sprawa to opłacalność, domyślam się że nie ma sensu drukować czegoś co jesteśmy w stanie kupić - ale coś czego nie jesteśmy w stanie kupić wydrukować w wytrzymałości zwykłego plastiku już może się opłacać.
Co do ABS ponoć potrzebna jest podgrzewana płyta + zamknięta komora drukowania - mam 0 doświadczenia ale może coś da się wymyślić coś skutecznego na odrywanie elementu od płyty "po domowemu"

@Adam Domański
Wydruk wygląda solidnie... i jakość też wydaje się być zadowalająca... z jakiego materiału to wydrukowałeś i czy to ma być część użytkowa czy jakiś prototyp?

Cały czas biję się z myślami odnośnie zakupu... ciężko mi jest się zdecydować na konkretny model...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”