Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#1

Post napisał: ABKK » 18 kwie 2020, 10:22

Witajcie.
Potrzebuje przyśpieszyć proces produkcji, a dokładnie zarabiania konektorów na przewody (0,75-2,5 mm2).
Zastanawiałem się nad zakupem profesjonalnego urządzenia, nawet przełknąłem już cenę około 15 000 zł, ale byłoby to tylko na jeden typ konektorów (każdy następny rodzaj konektora to + 6 000 zł). Korzystamy z około 10 typów, więc cena zabija.
Niestety nie robię tego dużo, aby inwestować takie pieniądze, chociaż nie ukrywam robi to wrażenie:




Jak wspomniałem do tej pory ręcznie zarabialiśmy końcówki korzystając z ręcznej zaciskarki knipex.
Przy ilościach jakie robimy do tej pory nie sprawiało nam to problemu.
Planujemy zwiększyć produkcję i przyśpieszyć prace.

Planuję zrobić bardzo proste urządzenie oparte na zaciskarce, którą już posiadamy.
Zasada ma być bardzo prosta. Zaciskarka zamontowana na stałe do niej doczepiony jakiś silnik (no właśnie jaki?) i mechanizm, ktory będzie zaciskał oraz otwierał szczęki. Tak wiem, ręcznie będziemy musieli aplikować konektory, ale i tak bardzo przyśpieszy nam to proces.
Nie analizując tematu na szybko wpadł mi do głowy pomysł zrobienia tego na płaskowniku, który będzie przymocowany do koła, które pod wpływem obrotów będzie unosiło i opuszczało uchwyt zarabiarki.
Obrazek


Co o tym sądzicie?
Może któryś z kolegów spotkał się z takim pomysłem?
Największą zagwozdkę mam z silnikiem. Krokowy czy jaki? Da radę zacisnąć taką prasę, która trochę siły wymaga? Jak coś można zwiększyć długość ramion KNIPEXa, aby zmniejszyć siłę potrzebną do zaciskania.



Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#2

Post napisał: podrzeźbi » 18 kwie 2020, 11:16

Poszukaj w internecie maszyn firmy Komax/Schleuniger/Mecal/Otg. Užywana "czterdziestka" Komaxa na ebayu kosztuje ok. 2 tys. zl. Maszyna taka wciaga kabel, odmierza i ucina zadana dlugošc, odizolowywuje koñcówki i naklada konektory. Wszystko robi automatycznie.


Autor tematu
ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#3

Post napisał: ABKK » 18 kwie 2020, 12:12

Kojarzę te maszyny.
Akurat ofertę którą przekazywałem wyżej była robiona na Mecal TT.
O ile zakup samej maszyny nie jest problemem to niestety później trzeba dokupić do tego aplikatory do każdego Konektory to już robi duży koszt.

Ciężko będzie zamknąć się w tych 2000 zł które powiedziałeś...


tirek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 19 wrz 2016, 16:35
Lokalizacja: Koszalin

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#4

Post napisał: tirek » 18 kwie 2020, 14:03

Można wykorzystać same wkładki (kamienie) z zaciskarki. Jedną umocować nieruchomo, drugą wkładkę umieścić w pionowych prowadnicach nad pierwszą, docisk np. siłownikiem pneumatycznym sterowanym pedałem nożnym. Gdzieś widziałem w sprzedaży same wkładki do knipexa.


Autor tematu
ABKK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 01 lut 2012, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#5

Post napisał: ABKK » 18 kwie 2020, 14:07

Same wkładki to nie problem bo są wyciągane i wymienne.
Jest to jakiś pomysł, pomyślę.


IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#6

Post napisał: IIS » 18 kwie 2020, 14:10

Widziałem coś podobnego z linka https://pl.aliexpress.com/item/32846570604.html ale w obudowie "jak by od UPS" i tam było dosłownie to co narysowałeś czyli narzędzie ręczne lekko zmodyfikowane i silnik - wkładki się wymieniało jak do narzędzi ręcznych


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#7

Post napisał: pukury » 18 kwie 2020, 14:38

Hej.
A może by to zaciskać " nogą " ?
Jak Kol. napisał - kamienie , prowadnice , linka i " noga "
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 511
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

Re: Budowa automatycznej zaciskarki konektorów

#8

Post napisał: podrzeźbi » 18 kwie 2020, 15:22

Taka czterdziestka ma komputer pod DOSem, do tego potrzebuje wydajnej kompresji. Widze, ze na Allegro ktos sprzedaje glowice Mecala po ok. 2 tys. zl. Trzebaby do nich dedykowane stemple dla konkretnych terminali. Sa zrobione ze stali narzedziowej na drutuwce EDM. Jeden stempel do zaklepania žyly przewodu a jeden na izolacje. Do tego kupic szpule kabli(kilka km) i szpule po kilka tys. Konektorów(terminali). Stemple takie róžnia sie tylko szerokoscia czesci roboczej, podobnie jak w prasce recznej. Maszyna "40-tka" potrzebuje jeszcze dedykowane nože tnaco-odizolowywujace. Tež sa zrobione ze stali narzêdziowej. Nowsze maszyny Alfy sa sterowane poprzez serwa, lacznie z nožami. Ale ich cena powala.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”