Lista narzędzi Makro

Makro do zarządzania narzędziami na frezarce

Dyskusje na temat systemu Faunc

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Lista narzędzi Makro

#11

Post napisał: lepi » 28 sty 2019, 21:10

Δ Ale chodzi o to, zeby po wpisaniu numeru nie zapomniec o zmianie korektora. Jak go nie ma to sie nie zapomni. Jak nie znam numeru narzedzia w trakcie generowania programu to wpisuje taki, ktory wywali blad.



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lista narzędzi Makro

#12

Post napisał: Petroholic » 28 sty 2019, 21:29

lepi pisze:Jak go nie ma to sie nie zapomni.
Jak go nie ma na starym Fanucu (Haasowym) to puszczasz kolejne narzędzie z korektą z poprzedniego = w wersji optymistycznej jedzie w powietrzu :D W wersji pesymistycznej jedzie poniżej stołu :(

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lista narzędzi Makro

#13

Post napisał: Butler » 29 sty 2019, 06:29

Jak to z korektą poprzedniego? Nie odwołujecie kompensacji H/D przed wymianą narzędzia?

Co do numeru korekcji to nie za bardzo rozumiem w czym problem.
Na każdej obrabiarce macie inny numer korektora do poszczególnych narzędzi że trzeba modyfikować program na maszynie?
Choćby było kilkadziesiąt frezarek - Najkorzystniej jak tworzy się transparentny spis narzędzi dla wszystkich z przypisanymi korektorami.
Technologowi też taki spis się udostępnia. I CAM generuje plik tak że nie trzeba nic poprawiać.
Sam czasem program poprawiam w kwestii numeracji narzędzi, ale tylko wówczas jak uzbrojenie mam w magazynie na innych pozycjach lub nie chce ich ruszać ich do innej roboty. Modyfikacja polega np. na tym że ustawiam narzędzia od końca magazynu T16 -> T15 -> T14 itd., gdzie standardowo zaczyna się od T1.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Lista narzędzi Makro

#14

Post napisał: lepi » 29 sty 2019, 09:27

Petroholic pisze:
28 sty 2019, 21:29
lepi pisze:Jak go nie ma to sie nie zapomni.
Jak go nie ma na starym Fanucu (Haasowym) to puszczasz kolejne narzędzie z korektą z poprzedniego = w wersji optymistycznej jedzie w powietrzu :D W wersji pesymistycznej jedzie poniżej stołu :(
Nie zrozumiałeś, chodziło o automatyczne ustawianie korekty wg numeru zgodnego z numerem narzędzia. Zmieniasz numer - zmienia się korektor.


psokol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 25 lut 2015, 08:21
Lokalizacja: Katowice

Re: Lista narzędzi Makro

#15

Post napisał: psokol » 13 lut 2019, 11:54

Ja to rozwiązałem w makro wymiany narzędzia. Podczas wymiany wczytywane są korektory H i D a w programie nie trzeba ich już wczytywać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mario99
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 26 lut 2008, 21:07
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lista narzędzi Makro

#16

Post napisał: Mario99 » 12 kwie 2020, 22:27

Panowie serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Super tipy a ja myślałem od stycznia 2019 , że nikt mi w tym temacie nie odpowiedział bo nie przyszły mi powiadomienia na meila :-)

Szczególnie zaciekawił mnie temat zmiany makra wymiany narzędzia. Sprawdzę to we wtorek :-)

My od tam tego czasu rozwiazalismy ten problem w ten sposób, że operator ma dostęp do CAMa i podmienia nr narzędzi w CAMie zanim program trafi na maszynę. W takim wypadku jeśli mamy np 100 lini w których występuje np ten sam korektor "D" nie trzeba ich wszystkich podmieniać.

Nie mieliśmy od tamtej pory żadnej pomyłki więc działa :-)

Jeszcze raz dziękuję :-)
Mazatrol Matrix
Fanuc
Sinumerik 840
Heindenhain 510
Hurco WinMax Mill
SprutCAM
FeatureCAM
SolidEdge
NX

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Lista narzędzi Makro

#17

Post napisał: rafalxfiles » 14 kwie 2020, 23:49

Jeżeli tak chcesz to twoja logika z #... którą napisałeś dla fanuka jest jak najbardziej ok
Sprawdź tylko z których # możesz korzystać bo na pewno #100 jest do czegoś przypisany.
Wg. mnie osobiście lepszym rozwiązaniem jest usystematyzowanie gospodarki narzędziowej w taki sposób żebyś generując program z CAMa generował ten nr narzędzia który będzie na pewno na maszynie..
Czyli musisz zrobić dla pracowników jakiś schemat numerowania żeby wszyscy się nim posługiwali..
Nie wiem ile masz narzędzi w firmie, jaka to dokładnie maszyna.. ale jak byś był bardziej zainteresowany to napisz na priv bo ostatnio rzadko tu zaglądam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”