Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

Dolnowrzecionowa frezarka do drewna, dobór silnika

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ciema7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 08 gru 2014, 09:10
Lokalizacja: Jarosław

Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#1

Post napisał: ciema7 » 02 kwie 2020, 11:21

Witam,
potrzebuję porady ws. doboru silnika elektrycznego do dolnowrzecionowej frezarki do drewna. Jestem kompletnie zielony w temacie, może są tu jacyś eksperci, którzy pomogą znaleźć odpowiedź na pytania:

1. Jaki typ silnika (synchroniczny, asynchroniczny, prądu stałego lub inny) pozwoli na uzyskanie stałej prędkości obrotowej wrzeciona przy obróbce drewna, dodam że chodzi o konkretnie dolnowrzecionową frezarkę do drewna,

2. Jaki silnik nadawałby się do regulacji prędkości obrotowej w zadanym zakresie (i połączenia z falownikiem)

Zakładana moc silnika 4 kW, prędkość obrotowa 1800 obr/min. Dodam, że silnik ma być zamontowany wałem do dołu (wał w kierunku pionowym), przekładnia z pasem klinowym, po drugiej stronie inny wał odbiera moc i poprzez wieloklin przekazuje na wrzeciono regulowane góra dół. Więc: silnik + przekładnia + wał nieprzesuwny + wał przesuwny z wrzecionem.

Za wszelkie sugestie z góry dzięki.


O krok bliżej .. do odejścia w niepamięć


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#2

Post napisał: gozdd » 03 kwie 2020, 22:21

Jak bardzo "sztywne" chcesz mieć obroty? Przy obróbce drewna moim skromnym zdaniem nie ma to wielkiego znaczenia.
Jakie przełożenie masz na tych kołach pasowych? Jaki zakres obrotów Cię interesuje?

Ja bym dał asynchrona 1500obr/min i na przekładni pasowej podniósł do żądanych 1800obr/min. Jeśli jest 1:1 to można go niby do 60Hz pogonić.


KARABIN
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 17 lut 2015, 19:08
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#3

Post napisał: KARABIN » 03 kwie 2020, 23:11

Do obróbki drewna obroty powinny wahać się w granicach od 2800-6000 obr.a są frezarki co mają i 9000 obr.Silnik wysokoobrotowy 2800 obr.Moc silnika do pracy ciągłej min. 4kw.w warunkach amatorskich 2,2 kw starczy.Obroty dobieramy do średnicy narzędzia(frezy, głowica,piła tarczowa).Przełożenie na kołach pasowych(pasek klinowy,wielorowkowy),silnik-wrzeciono.A obroty 1800 do drewna :mrgreen:


Autor tematu
ciema7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 08 gru 2014, 09:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#4

Post napisał: ciema7 » 09 kwie 2020, 14:48

KARABIN pisze:
03 kwie 2020, 23:11
Do obróbki drewna obroty powinny wahać się w granicach od 2800-6000 obr.a są frezarki co mają i 9000 obr.Silnik wysokoobrotowy 2800 obr.Moc silnika do pracy ciągłej min. 4kw.w warunkach amatorskich 2,2 kw starczy.Obroty dobieramy do średnicy narzędzia(frezy, głowica,piła tarczowa).Przełożenie na kołach pasowych(pasek klinowy,wielorowkowy),silnik-wrzeciono.A obroty 1800 do drewna :mrgreen:
Trochę jestem zaskoczony. Wszystkie obliczenia, które przeprowadziłem/znalazłem wskazują na znacznie niższe obroty. Zwłaszcza, że opór drewna wg literatury nie przekracza 200 N/mm2. Czy Twoja wypowiedź jest podyktowana doświadczeniem z frezowaniem tego typu materiałów?
O krok bliżej .. do odejścia w niepamięć


KARABIN
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 17 lut 2015, 19:08
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#5

Post napisał: KARABIN » 09 kwie 2020, 17:03

Nie ma co się dziwić.Doświadczenie ,niedługo minie z 38lat.A i tak człowiek uczy się cały czas.Proponuje udać się do pierwszego lepszego stolarza albo do zakładu stolarskiego i naocznie poobserwować jak działa frezarka dolnowrzecionowa na żywo.Z obróbką drewna nie jest tak prosto jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka.Prędkości jakie stosuję przeważają ponad 6000 obr. i tak jak pisałem wcześnie zależą od średnicy narzędzia. :mrgreen:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#6

Post napisał: tuxcnc » 09 kwie 2020, 18:30

ciema7 pisze:
09 kwie 2020, 14:48
Wszystkie obliczenia, które przeprowadziłem/znalazłem wskazują na znacznie niższe obroty. Zwłaszcza, że opór drewna wg literatury nie przekracza 200 N/mm2.
Nie chodzi o żadne wzory czy opory.
Drewno nie lubi niskich obrotów, bo drastycznie spada jakość obrobionej powierzchni.


Autor tematu
ciema7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 08 gru 2014, 09:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#7

Post napisał: ciema7 » 11 kwie 2020, 09:34

Dzięki Panowie, co doświadczenie, to doświadczenie. Właśnie dlatego zdecydowałem się tutaj zapytać.
KARABIN pisze:
09 kwie 2020, 17:03
Z obróbką drewna nie jest tak prosto jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka.Prędkości jakie stosuję przeważają ponad 6000 obr. i tak jak pisałem wcześnie zależą od średnicy narzędzia. :mrgreen:
A w przypadku freza z kilkoma ostrzami skrawającymi, załóżmy 4-rema na obwodzie narzędzia, prędkości obrotowe nie będą niższe? Czy istnieją zalecania wskazujące na dobór obrotów w zależności od liczby ostrzy narzędzia skrawającego?
O krok bliżej .. do odejścia w niepamięć

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#8

Post napisał: TOP67 » 11 kwie 2020, 10:44

ciema7 pisze:
11 kwie 2020, 09:34
A w przypadku freza z kilkoma ostrzami skrawającymi, załóżmy 4-rema na obwodzie narzędzia, prędkości obrotowe nie będą niższe? Czy istnieją zalecania wskazujące na dobór obrotów w zależności od liczby ostrzy narzędzia skrawającego?
Prędkość obrotowa nie zależy od ilości ostrzy. Od tego zależy prędkość posuwu

Każde narzędzie ma zalecane prędkości skrawania w różnych materiałach. Jest to prędkość z jaką porusza się punkt na obwodzie narzędzia. Zależy więc od jego średnicy i prędkości obrotowej. Ilość ostrzy nic tu nie zmienia.

Ale jest drugi parametr, czyli głębokość cięcia jednego zęba (posuw na ząb). Z tego i prędkości obrotowej wylicza się posuw. I tu jest istotna ilość zębów.

f = fz * Z * n

gdzie:
f – posuw narzędzia,
fz – posuw na jedno ostrze,
Z – ilość ostrzy narzędzia,
n – obroty narzędzia lub detalu obrabianego

https://artykulytechniczne.pl/blog/parametry-skrawania/


KARABIN
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 213
Rejestracja: 17 lut 2015, 19:08
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Dobór typu silnika do dolnowrzecionowej frezarki do drewna

#9

Post napisał: KARABIN » 11 kwie 2020, 20:41

Prędkość obrotową należy dobrać tak aby prędkość skrawania zawierała się między 40 a 70 m/s. Posuw na ząb [mm] 0,20 - 0,80.Zmniejszenie wartości posuwu powodować będzie szybsze tępienie się krawędzi tnących, natomiast jej zwiększenie, pogarszać będzie jakość obrabianych powierzchni.Tyle teorii,a praktyka rządzi się swoimi prawami i nie zawsze współgra z nią.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”